Mucize Besin ‘Anne Sütünün’ Yararları

Mucize Besin ‘Anne Sütünün’ Yararları

Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin ögelerini içeren, biyoyararlılığı yüksek, sindirimi kolay doğal bir besindir. Özgündür. Yani her bebeğin ihtiyacına özel üretilir. D ve K vitaminleri dışında ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Bu nedenle bebek İLK 6 AY SADECE anne sütü ile beslenmeli, su dahil başka hiçbir besin verilmemelidir. Bebeklere doğumdan itibaren en az 1 yaşına kadar günlük alması gereken dozda D ve K vitamini desteği sağlanmalıdır.

Hadi biraz daha anne sütünün ayrıntıya inelim.

Anne sütünün içeriği sabit değildir. Her anneye göre farklılık göstermekle birlikte günden güne, gün boyunca, bebeğin emme süresine göre, annenin beslenme özellikleri ve kişisel metabolik faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ek olarak her anne bebeğine özel, onun için uygun sütü üretir. Erken doğum yapan bir anne bebeğinin o anki ihtiyacına uygun sütü salgılar.

Doğumdan sonra ilk 7 gün gelen süte kolostrum denir. Bazı insanlar bunun zararlı olduğunu düşünerek bebeğine vermez ancak tam tersi bebeğin hayatı boyunca ihtiyacı olacak, bağışıklığını güçlendirecek birçok besin ögesi içermektedir. Sarımsı renkte ve koyu kıvamlı olduğu için ‘altın süt’ olarak da tanımlanır. Daha sonraki 7 – 15 gün arasında gelen süte geçiş sütü denir ve 15 gün sonra olgun süt salgılanır, bebek bu sütle beslenmesine devam eder .

Bir diğer önemli konu ise, emzirme. Bebeğinizi nasıl emziriyorsunuz? Örneğin, sol göğsünüzle emzirmeye başlayıp daha sonra biraz da sağ göğsünüzden emmesini mi sağlıyorsunuz yoksa doyana kadar tek bir göğsünüzden emmesine izin mi veriyorsunuz? Eğer ilk söylediğim şekilde emziriyorsanız hata yapıyorsunuz. Bebek her öğününde tek bir göğüsten sütünü almalıdır.

Neden mi? Anne sütünün içeriği emme sırasında değişkenlik gösterir. İlk emmeye başladığında karbonhidrattan zengin önsüt, sonunda ise yağdan zengin olan sonsüt salgılanır. Bebeğin tüm besin ögelerine ihtiyacı var bu nedenle buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca sürekli önsütten beslenen bir bebekte gaz şikayetleri, gürültülü ve sulu dışkılama görülebilir; sonsütün yağ içeriğinin yüksek olması bebeği şişmanlıktan korur. Bebeğin tam doyuma ulaşması için 15 – 20 dakika emmesi gerekir.

Peki, anne sütünün yararları neler?

  • Whey proteinlerden zengin olduğu için kolay sindirilir.
  • Demir, çinko ve kalsiyumun vücuda geri emilimini arttırır.
  • Toplam protein ve mineral oranı inek sütüne göre düşüktür, bu da böbreklerin yükünü azaltır.
  • Merkezi sinir sistemi gelişimine yardımcı olur.
  • Bağırsakta dost bakterilerin üremesini arttırır.
  • Enfeksiyonlardan korur.
  • Besin alerjisinden korur.

Tabi ki bu kadarla sınırlı değil vücudumuz için birçok yararı olmasının yanında anne-bebek ilişkisi ve psikolojisi üzerinde de birçok katkısı bulunmaktadır. Belki bir sonraki yazım bunun hakkında olur. Ne dersiniz?

ETİKETLER: Anne, Anne Sütü, Bebek, Sağlık
YAZAR BİLGİSİ
Deniz Baysal
Diyetisyen Deniz Baysal   ----->   Sağlıklı Beslenme Hakkında Her Şey
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.