Başımız Neden Ağrır? Baş Ağrısına Sebep Olabilecek 10 Neden

04.02.2021
Başımız Neden Ağrır? Baş Ağrısına Sebep Olabilecek 10 Neden

Baş ağrısı çoğu insanda görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı bazı sebeplerle gün içinde yaşayabiliriz. Günün verimli geçmemesine ve bizim ağrı kesici kullanmamıza neden olan bu rahatsızlık kimi zaman etkisini artırabilir. Kimi zamanlar ise daha hafif düzeyde baş ağrısını geçirebiliriz. Bunun yanı sıra baş ağrısı kronik bir ağrı da olabilir.

Baş ağrısının çok şiddetli olduğu kronik migren ağrıları ise çoğu kadının şikayetçi olduğu bir rahatsızlıktır. Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlığa mide bulantıları ve kusmalar da eşlik eder. Günün belli bir zaman diliminde olabileceği gibi haftada 2 – 3 kez de gerçekleşebilir.

Bu yazıda baş ağrısına tetikleyecek bazı nedenlerden bahsedeceğiz, dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan hangi sebeplerden ötürü baş ağrısı meydana gelir hemen görelim.

1. Su Tüketmemek

Gün içinde 2 litreden az su tüketmek hatta 1 – 2 bardak ile su içmeyi geçiştirmek bizde baş ağrısı yapmaktadır. Kış aylarında olduğumuz için su tüketimimiz az olabilir. Bunu en az 2 litreye sabitlemek ve su tüketimine önem vermek gerekir.

2. Uyku Düzensizlikleri

Düzenli uyku uyumak gerek metabolizmamızı hızlandıracak gerekse vücut fonksiyonlarımız için faydalı olacaktır. Uykusuz kalmak ya da geç uyumak gibi davranışlar bizde gün içinde baş ağrısı yapmaktadır.

3. Bilinçsiz Diyet Yapmak

Bilinçsiz bir beslenme programı sağlıksız bir vücut demektir. Diyet planını çok sıkı tutanlar ve kendini aç bırakan insanlarda genellikle baş ağrısı görülür.

4. Gereğinden Fazla Yorulmak

Gün içinde yaptığınız işleri düzenli yapmak yerine üst üste daha kısa bir zamanda yapmaya çalıştığınızda fazladan efor harcarsınız. Çok fazla yorulduğunuz için vücudunuzda ağrılar oluşur. Baş ağrısının bir nedeni de kişinin gün içinde kendini çok yormasıdır.

5. Kronik Rahatsızlıklar

İç hastalıkları ya da beyindeki bir hasar baş ağrısına neden oluyor olabilir. Bu yüzden sürekli devam eden bir baş ağrınız varsa destek almaktan çekinmeyin.

6. Psikolojik Sorunlar

Travma gibi kişiyi derinden etkileyen sorunlar baş ağrılarını tetikleyecektir. Yaşanılan travmadan etkilenen birey vücudunda herhangi bir fizyolojik sebebe bağlı olmayan semptomlar gösterir. Bunlardan biri de çoğunlukla baş ağrılarıdır.

7. Sigara – Alkol Bağımlılığı

Herhangi bir maddeye bağımlı olan kişi gün içinde o ürünü tüketmediğinde baş ağrısı yaşayabilir. Sigara ve alkol günümüzde bağımlılıkların başında gelen maddelerdir. Eğer bu gibi maddelere bağımlılığınız varsa bunu tek başınıza değil, destek alarak aşmaya çalışın.

8. Bilinçsiz Kahve Tüketimi

Çok fazla kahve tüketimi bir madde bağımlılığı etkisi yaratabilir. Gün içinde gereğinden fazla kahve tüketildiğinde vücut alışır ve sürekli kafein ister. Kafeini kıstığınızda ise bu baş ağrısı ile size geri döner. Bu yüzden kahve tüketimi yeterli miktarda ve gündüz saatlerinde olmalıdır.

9. Ekrana Maruz Kalmak

Gün içinde sürekli ekranlara bakıyoruz. Televizyon, bilgisayara ve başlıca telefon! Tüm bu ekranlar uzun süre kullanımda göz sağlığımız için tehdit unsuru oluştururlar. Bunun yanı sıra baş ağrısı gibi ağrılar yaşamamıza neden olurlar. Özellikle akşamları gece ışığı modu ile kullanmanız sizin için daha sağlıklı olur.

10. Diş Ağrıları

20’lik diş gibi hassas özellikte olan diş ağrıları genellikle başta kulağımıza sonra başımıza doğru bir ağrı etkisi yaratır. Diş ağrıları ertelenmeyecek kadar önemlidir. Baş ağrısı gibi kalıcı etkileri olmaması için en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Tüm bu nedenler baş ağrısını tetiklemektedir. Uzun süreli ataklarınız varsa bir uzmandan destek alın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.