Bacaklarda Güçsüzlük ve Titreme Sebepleri Nelerdir?

Bacaklarda Güçsüzlük ve Titreme Sebepleri Nelerdir?

Bacaklarda meydana gelebilecek olan güçsüzlükler birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Fazla ayakta durmak, aşırı spor yapmak, dengesiz beslenmek ve bunun yanında birçok hastalığın nedenleri arasında sıralamak mümkündür. Fakat bacaklarda güçsüzlük ve titreme aynı anda görünmesi durumu MS hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

MS Nedir?

MS, Multipl Skleroz kelimelerin kısaltılması olarak yer almakta olup bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bozulan bağışıklık sisteminin, merkezi sinir sistemi dahilinde yer alan beyin, optik sinirler omurilik ataklar gerçekleştirmektedir. Siniri korumakta olan dokuda ve daha sonraları da sinirin kendisinde tahribata yol açmaktadır.

Bağışıklık sisteminde meydana gelen hastalıklarda bacaklarda güçsüzlük ve titremede oluşmaktadır. MS hastalığında da şiddeti ve belirtilerine göre değişiklikler meydana gelmektedir. Zamanla kas fonksiyonlarında azalmalar ve duyu kaybı görülmektedir. Vücutta da meydana gelen denge kaybı, görüş kaybı, titreme ve uyuşma, kol ve bacaklarda güçsüzlük şeklinde devam eder.

MS Belirtileri Nelerdir?

Bacaklarda güçsüzlük ve titreme; bağışıklık sistemleri çöktüğünden dolayı güçsüzlük ve yürüyememe başlar. Aynı zamanda MS hastalarının yarısı gündelik hayatları sırasında zamanla kontrol edilmeyen titreme nöbetleri yaşamaktadır. İki belirtide hafif şiddette ve günlük aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetlenebilir.

Uyuşma ve karıncalanma; vücudun çeşitli bölgelerinde iğne batmasına benzer uyuşma, hisler, yanma hissi ve şiddetli ağrılar olmaktadır. Uyuşma MS hastası olanların doktora gitmeye zorlayacak kadar etkili ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Karıncalanma ise en çok kollarda, el ve atak parmaklarında görülür.

Mesane Problemleri; MS hastalarında sık idrara çıkma, aniden sıkıştıran idrara çıkma isteği, geceleri sık sık idrara kalkma veya tam tersi idrar kesesi doluyken idrara gitme ihtiyacı hissetmemek gibi mesaneyi ilgilendiren problemlerdir.

Yürüme Güçlüğü; MS vakalarında kas kasılmaları ve kaslarda güç kaybına bağlı olarak yürüme güçlü yaşanmaya başlanır. Yürüme güçlüğünde denge kaybı, ayakların uyuşması ve aşırı halsizlik belirtiler arasında yer almaktadır.

Aşırı yorgunluk; özellikle akşam üzerleri aşırı yorgunluk, bitkinlik haliniz bulunuyorsa MS belirtisi olabilir. Bu yorgunluk farklı olarak gün içinde yaptığınız işlerden kaynaklanıyor olabilir. MS hastalığı bulunan bazı insanlar iyi bir akşam uykusundan sonra aşırı bitkin halde kalkabilirler.

ETİKETLER: Bacak, MS, MS Nedir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.