Apandisit Patlamasının 5 Emaresi

12.04.2021
Apandisit Patlamasının 5 Emaresi

Apandisitin tedavisi vaktinde yapılmazsa patlama tehlikesi büyümektedir. Apandisit patlaması konusunda anında müdahale oldukça önemlidir. Bu nedenle apandisitiniz ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki listemizi incelemenizi ve uzman bir doktordan yardım almanız önerilmektedir. İşte dikkatli olunması icap eden 5 apandisit patlaması emaresi;

1. Karında Yoğun Bir Ağrı

Apandisit genel olarak yoğun bir karın ağrısına sebep olmaktadır.  Bu ağrı apandisitin patlayacağı manasına gelmemekte fakat bir an evvel hekimle görüşme sağlayıp bir tomografi çektirilmesi tavsiye edilmektedir. Apandisitin sebep olduğu karın ağrıları kimi insanlarda değişiklik arz edebilmektedir. Öksürürken, yürürken veyahut taşıtta kasislerin üzerinden geçerken karın kısmına ağrı saplanıyorsa karın duvarının tümü iltihap kaplamış olabilmektedir.  Bu hususta apandisitin uzun zaman önce patlamış olma ihtimali bulunmaktadır..

2. Midede Bulantı, İstifra Etme ve Yemede Bozukluk

Yalnızca midede bir mikrop ya da antijen olabilmektedir; zira apandisit olan her insanda bu problemler görülemeyebilir. Lakin, karın ağrısı ile beraber kritik bir mide bulantısı mevcutsa bir hekime görünmede yarar olabilir.

3. Devamlı Olarak İdrara Çıkma

Kimi insanların apandisti idrar torbasına yakın bir bölgede olabilir. İdrar torbası irinli apandisit ile temas edildiğinde idrar torbası da iltihap kaplar. Netice olarak daha yoğun fasılalarla tuvalete gidilir ve idrar yapılırken yanma hissi duyulabilir. Bunlar bununla birlikte idrar yolunda bir enfeksiyon olabileceğinin emareleridir ama bulantı ve karın ağrısı benzeri öteki endikasyonlar ile beraber görüldüğünde apandisiti gösterir.

4. Yüksek Ateş ve Üşüme Hissiyatı

Ateş olmasına karşın üşüme hissi duyuluyorsa vücudun herhangi bir bölümünde enfeksiyon mevcut demektir. Üşüme ve yüksek ateşin haricinde bir de karın ağrısı mevcutsa tereddüt etmeden uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Apandisit patlaması hafife alınacak bir konu kesinlikle değildir.

5. Zihinde Bulanıklık

Bu emare beyinde bir problem bulunduğu manasına gelmiyor; vücuttaki iltihap kana aksettiği için vücuttaki oksijen oranı düşüyor. Neticede beyin gereksinimi olan oksijeni temin edemediği için zihin berraklığını yitiriyor ve akıl komplike bir hal alıyor. Birisi garip ya da değişik tavırlar sergiliyorsa yardımcı olma konusunda ikircikte kalmayın. Apandisit patlaması olmasa bile felç geçiriyor olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Şadiye Gökçe Sürer
Sanat TarihçiOkur - YazarAraştırmacı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.