Kırkkilit Otunun Akıl Almaz 10 Faydası Nelerdir?

Kırkkilit Otunun Akıl Almaz 10 Faydası Nelerdir?

Son zamanlarda Kırkkilit otu bitkisini duymayan yoktur. Aklınıza gelebilecek yani güncel olarak yaşanılan bir çok sağlık sorununa iyi gelen kırkkilit otunun faydaları saymakla bitmiyor. Kan pıhtılaşması, metobolizma romatizma, böbrek ve daha bir çok sıkıntının çözümünü bu içeriğimiz de bulacaksınız.

Kemikleri güçlendirdiği için, menopoz dönemine giren kadınların bu otun çayını kullanmaları önerilir. Ek olarak romatizma şikayeti olan hastalar için de Kırkkilit otu çayı önerilir. Bağışıklık sistemine yardımcı olan bu ot, saç bakımı ve tırnak bakımı alanında da kullanılabilir. Kırkilit otunun böbreklere iyi geldiği ve ödem söktürücü olduğu da bilinmektedir.

Biriken fazla suyu ve toksinleri atmak için böyle doğal çaylara başvurmak yararlı olabilir. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan kırkkilit otunun faydaları konulu makalemizin içeriğine bir an önce geçelim.

1. Kanın Pıhtılaşmasını Hızlandırır

Eski uygarlıklarda ve Roma uygarlığında şifa amacıyla kullanılan kırkkilit otu topraktan taze olarak çeşitli mineral ve vitaminleri alır, bu mineral ve vitaminler kanın pıhtılaşmasını hızlandırarak, kanı çok sulu olan insanların yaralanma kaza gibi durumlarda kan kaybetmesini önler.

2. Sindirimi Kolaylaştırır

Bolca lif içeren kırkkilit otu içeriğindeki yüksel elyaf lif yoğunluğu sayesinde yemeklerin kolay sindirilmesini sağlar. Bu bitkinin mide hastalıklarına iyi geldiği ve ülseri önlediği de bilinmektedir. Sindirimin iyi çalışması, metabolizmanın iyi çalışması demek olduğundan dolayı, kilo vermek isteyenler kırkkilit otunu mutlaka diyetlerinin bir parçası haline getirmelidir.

3. Metabolizmayı Hızlandırır

Lif oranı yüksek olan kırkkilit otu metabolizmayı hızlandırır, böylece yağ depolama ihtimali azalır. Düzgün bir beslenme programı ile beraber tüketilirse veya kırkkilit otu çayı sabah ve akşam tüketilirse metabolizmayı hızlandırıcı, kabızlığı önleyici gaz ve şişkinliği engelleyici tesiri vardır.

4. Romatizmayı Önler

Kırkkilit otu içeriğindeki Ca- Kalsiyum mineralinin fazla olmasından dolayı, kemik yapısını güçlendirici etkiye sahiptir. Kemikler, bu otun çayını sık içenlerde daha sağlam ve darbelere dayanıklı olur. Eklem yapısına da iyi gelen Kırkkilit otu sporculara önerilmektedir. Romatizmayı önleyici etkisi olduğu düşünülen Kırkkilit otu kan hacmini arttırıcı etkiye de sahiptir. Kan sulandırıcı ilaç kullananların Kırkkilit otunu kullanma-ması önerilir.

5. Safra ve Böbrek Taşlarını Düşürür

Kırkkilit otunun faydaları bu kadarla sınırlı da değil. Safra taşları ve böbrek taşları büyük acılar çekmenize yol açabilir, safra kanallarının tıkanmasına yol açan safra taşları, yağları sindirmeye yardımcı olan safra suyunu engellediği için, yağlar sindirilemez. Oysa ki protein yapımından ATP sentezine kadar her biyolojik faaliyette yağ asitleri büyük önem taşır.

6. Mideyi Koruyucu Etkisi Vardır

Hazmı kolaylaştıran ve mideye musallat olan virüsleri ve bakterileri, idrar yollarından dışarı attığı bilinen kırkkilit otu, organların düzgün çalışmasına katkı sağlar. Mide asit yoğunluğunu düşürerek, mide ekşimesi, mide yanması, mide çarpıntısı gibi istenmeyen durumları önler. Yağlı bir yemek yediyseniz 30 dakika sonra mutlaka bir fincan kırkkilit otu çayı öneriyoruz.

7. Zayıflamayı Kolaylaştırır

Kilo vermek isteyenlerin, lif oranı yüksek, vitamin ve mineral içeriği zengin, kalorisi düşük sebzeleri ve otları tüketmesi önerilmektedir. Kırkkilit otu da düzgün bir diyet programı ile beraber kullanılırsa zayıflamanıza yardım edebilir. Kırkkilit otunun fayları arasında bir tanesi de buydu, ki son zamanlarda insanların evde kalmasını düşünürsek oldukça faydalı bir ot.

8. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Antibakteriyel ve anti septik içeriği nedeni ile idrar yollarında oluşması muhtemel iltihapları kurutur. İçindeki doğal virüs önleyici bileşenler, ilaçlara gereksinim duymadan doğal olarak çalışırlar ve bağışıklık sistemini de korurlar. Bu ot tekrar eden enfeksiyonları da önlemektedir.

9. Saç ve Cilt Uzmanı Kırkkilit Otu

Çay şeklinde hazırladığınız kırkkilit otu suyunu ılıtarak, hem cildinize hem de saç derinize banyodan 30 dakika önce sürdüğünüzde ve sonra banyo yaptığınızda saç diplerinin güçlendiğini 3 hafta içinde fark edebilirsiniz. Cildiniz kuru ise kırkkilit otu çayı ılık olarak cilde sürülmeli ve yatılmalıdır. Her gece bu kürü deneyin

10. Tonik Olarak Kullanılabilir

Bu otun çayını demlemek tıpkı yeşil çay veya siyah çay demlemek gibidir. Suyunuzu kaynattıktan sonra ocaktan alıp içine de 3-4 kurumuş Kırkkilit otu eklerseniz biraz da limon ve tatlandırıcı olarak bal eklerseniz yukarıda saydığımız kırkkilit otınun faydalarını görebilirsiniz.

Bu çayı makyajınızı silmek için tonik olarak kullanabilirsiniz. Su kenarlarında yetişen bu otun diğer adı da atkuyruğu otudur. Bu ot silis maddesi içerdiğinden kemiklere iyi geliyor. Ancak kanın hızlıca pıhtılaşmasını sağladığı için, kalp kapağı değiştiren hastaların bu otu kullanması sakıncalı oluyor.

Kansızlık hastalığı olanlar da doktor izni alarak, Kırkkilit otu çayını kullanmaları, kan hacmini arttırması özelliği nedeni ile yararlı olabilir. Otun gargarasını yaparak diş ve ağız sağlığını koruyabilirsiniz. Aktarlardan satın alacağınız Kırkkilit otu mutlaka raf ömrünü tamamlamamış olmalıdır, aksi halde sadece ot içmiş olacak ve hiçbir faydasını göremeyeceksiniz. İkinci önemli nokta da uzman doktorlara sormadan asla bu ve benzeri otları sık kullanmamak gerekiyor.

Ölçü her ilaçta önemli bir kriter olduğundan, ölçüyü kaçırdığınızda yarar yerine zarar görebilirsiniz. Eğer kronik hastalığınız yoksa, Kırkkilit otu faydaları size de dokunabilir. Kronik hastalığınız varsa ölçülü kullanım gerekli olabilir. Sağlıklı bir bireyseniz ve bu otu kullanmaya karar verdiyseniz, 1 haftalık kür uygulayarak günde maksimum 1 fincan çay içebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.