Android Fastboot Mode Nedir? Nasıl Kullanılır?

Android Fastboot Mode Nedir? Nasıl Kullanılır?

Android telefonların yapısında farklı türde ve özellikte modlar bulunmaktadır. Android telefonlarda kullanılan en yayın mod Fastboot mode’dir. Fastboot mode ile USB bağlantısı aracılığıyla Android telefon sisteminde düzenlemeler yapılabilmektedir. Android telefonlarının sistem dosyalarında teknik bir arıza olduğu zaman fastboot mode kullanılmaktadır. Bu modu kullanarak işlemler yerine getirilir.

Fastboot Mode Nedir?

Fastboot mode nedir?  Fastboot mode bir komut olmaktadır. Android telefonlar için dosya sistemine USB aracılığı ile bilgisayar üzerine yazmasını sağlayan bir komuttur. Yani, Android işletim sisteminin komut protokolü olmaktadır. Bu modun kullanılması ile birlikte, telefonda meydana gelen sorunlar, teknik servise gönderilmeden çözüme kavuşmaktadır. Özellikle yazılımla ilgili sorunlarda Fastbood mode yaygın bir şekilde kullanılır.

Fastboot Mode Nasıl Kullanılır?

Fastboot mode  işlemi uygulamadan önce telefonun yeterli şarjının ve pilinin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Telefonun yeterli pili varsa Fastboot mode kullanılabilir. Telefon modeline göre değişiklik göstermektedir. Fastboot modda çalışacak olan telefonlar;

  • Sony
  • Samsung
  • Nexus
  • LG
  • Huawei
  • Xiamo

Fastboot modu kullanmak her telefona göre farklılaşmaktadır;

Fastboot Mode Nasıl Girilir?

Samsung telefonlarda Fastboot mode için telefonu kapatın, telefonu kapattıktan sonra güç düğmesi, home ve ses kısma tuşlarına aynı anda basarak fastboot moduna girebilirsiniz.

LG telefon modellerinde ise telefonu kapattıktan sonra ses azaltma ve güç düğmesine aynı anda basarak facebook moduna ulaşabilirsiniz. LG telefonlarda ise telefonu kapattıktan sonra sesi açma ve telefonu açma tuşlarına aynı anda basın. Aynı zamanda bilgisayara bağlı olan USB kablosunu da telefona takarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz

Sony telefonlarda ise telefonu kapattıktan sonra Flashtool xperia driver pack dosyasını bilgisayara indirin. Daha sonra Fastboot driverlarını seçerek yükleyin. Ses açma tuşuna basın. Bilgisayara bağlı usb kablonuzu telefona bağlayın ve işlemi tamamlayın.

Huawei telefonlarda, telefonu kapattıktan sonra ses yükseltme ve ses azaltma tuşlarına aynı anda basın. Huawei markanın bazı modellerinde ise ses kısma ve cihaz açma işlemleri kullanılmaktadır.

Xiaomi telefonlarda telefonu kapattıktan sonra kilit tuşu ve ses açma tuşuna aynı anda basın. Bu markanın başka bazı modellerinde de ses kısma ve güç tuşları kullanılabilir.

Fastboot mode kullanmak için, Nexus telefonlarda telefonu kapattıktan sonra ses açma, ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda basmanız gerekmektedir.

Fastboot Mode Nasıl Çıkılır?

Android telefonlarda Fastboot mode nasıl girilir anlattık. Peki Fastboot mode nasıl çıkılır? Bunun için telefonunuzun güç tuşuna basılı tutup telefonunuza reset atarak rahatlıkla Fastbook mode’dan çıkabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.