10 Adımda Kaliteli Kariyer ve Arkadaşlık İlişkisine Sahip Olmak

10 Adımda Kaliteli Kariyer ve Arkadaşlık İlişkisine Sahip Olmak

Güvenebileceğiniz, sahip olduğunuz şeyleri paylaşabileceğiniz, ne olursa olsun birbirinize destek olacağınız, inanacağınız ve seveceğiniz insana arkadaş denir. Ne olursa olsun sizi arkanızdan bıçaklamayacak olan, kavga da etseniz geri barışabileceğiniz ve sizi her ne yaparsanız yapın destekleyecek olan kişidir arkadaş.

Arkadaşlığınız kadar önemli olan bir diğer bağ ise kariyer bağıdır. Arkadaşlarınız ne kadar düzgün ve kaliteli olursa gelecekteki mesleğinizde elde edeceğiniz kariyerleriniz de bir o kadar başarı içerisinde olur. Size daimi destek veren bir insanın bulunması demek, her ne zorluklar olursa olsun tekrardan yıkıldığınız şekilde yavaş adımlarla ayağa kalkmanızı sağlayan insandır. Bu insanlar sizin kariyerinizdeki kusurları kapatarak sizin iyi bir kariyer yapmanızı da sağlar.

Kariyer Nedir?

Yıllarca okul hayatı sürdükten sonra ‘’Şimdi ben hangi işle uğraşacağım?’’ sorusunu her seferinde kendimize sorarız. Sorunun cevabını ancak ve ancak kendi sevdiğimiz şeyleri düşünerek, ev geçindirmeye yetecek kadar para kazanabileceğiniz iş imkanlarını düşünerek bulabileceğiz. Sevmediğimiz işi bile sevmemize neden olabilecek olan iş arkadaşlarımızın olması ise birçok insandan daha şanslı olduğumuzun göstergesi olur.

Kaliteli ve Sağlam Arkadaşlık ile Kariyer Kurmanın 10 Yolu

Kaliteli ve sağlam bir arkadaşlık kurmak istiyorsanız yapabileceğiniz bir çok şey bulunmakta. Bunların başında uyumlu olmak, düşünceli olmak ve küfür gibi olumsuz etki yaratacak şeylerden kaçınmak geliyor. Bu ve buna benzer kaliteli arkadaşlık kurmak için ipuçları konusunda sizler için daha fazla bahsettiğimiz listemize dilerseniz sayfayı yukarıya kaydırarak hemen geçelim.

1. İş ve arkadaşlık ortamında yapılan etkinliklere katılınız.

Bu durum sizin insanlarla kaynaşmanıza ve yeni insanlarla tanışmanıza fayda sağlayacaktır.

2. Bir hedef belirleyiniz.

Hedefinizi hem kariyerinizi olumlu yönde etkileyecek hem de arkadaşlarınız ile vakit geçirmenizi sağlayacak boyutta olmalıdır. Bununla birlikte belirlediğiniz hedeflerinizde iş arkadaşlarınız ya da normal arkadaşlarınızın sizlere yardımcı olmasını da isteyebilir ve onlarla birlikte te çift şeklinde hedefler belirleyebilirsiniz.

3. İş saatleri dışında iş arkadaşlarınız ve normal arkadaşlarınız ile sosyalleşin.

Bu durum arkadaşlarınız ile aranıza soğukluk girmesini engelleyecektir.

4. Herhangi bir konuşmayı başlatmak için neler yapacağınızı organize edin.

Normal arkadaşlarınız ile ya da tek başınıza oturarak bir konuşmayı nasıl başlatırsınız ve nasıl devam ettirirsiniz pratiklerinde bulunun. Bu durum kariyerinizdeki konuşma aksaklıklarının olmamasına neden olacaktır.

5. İş yerinize normal arkadaşlarınızı getirin.

Her ne kadar iş arkadaşınız olursa olsun normal arkadaşlarınızın da sosyalleşmesi gerekmektedir. Onlara kendi iş ortamınızı göstererek ve iş arkadaşlarınız ile tanıştırarak daha geniş bir çevre ile sosyalleşmelerini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte hem iş arkadaşlarınız hem de normal arkadaşlarınız ile ortak etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

6. Toplantılarda utangaçlığınızın üstesinden gelin.

Her ne kadar çekimser bir insan olsanız da toplantılarda veya iş yemeklerinde utangaç tavırlarda bulunursanız kazanç sağlayacağınız fırsatlara sırt çevirebilirsiniz. Bu fırsatları kaçırmamak için utangaçlığınızı azaltmanız gerekir.

7. İletişimin devamlılığı için nedenler üretin.

Arkadaşlık ve kariyer ilişkilerinizin devamlılığını sağlamak için iletişim devamlılığı gerekmektedir. Bunu nasıl yapacağınız konusunda ise farklı dallarda sorular sorabilir, film dizi gibi içerikler hakkında konuşabilir ve buna benzer içeriklerle iletişiminize devam ettirebilirsiniz.

8. Negatif Olmayın.

Ne arkadaşlık ilişkilerinizde ne de kariyerinizde negatiflik olmadan, kötü bir şey olsa da olumlu düşünerek hareket etmelisiniz. Bu durumda hem iş ortaklarınız hem de arkadaşlarınız sizlere daha çok destekte bulunarak kafanızda olumsuz düşünceleri atmanıza yardımcı olabilirler.

9. Bencil olmayın.

Eliniz ne kadar açık olursa bir o kadar da insanlar arasında sevilen konumda bulunursunuz. Yalanlardan ve arkadan iş çevirmelerden kaçınarak, bencillik yapmayarak daha kaliteli bir insan olabilirsiniz.

10. İstediğiniz şeyleri söylemeye ya da sormaya çekinmeyin.

İstediğiniz şeyleri söylemek yerine boyunuzdan büyük işlere kalkışarak kendinizi küçük düşürmeyiniz. Tatlı dille arkadaşlarınıza istediğiniz şeyleri söylerseniz eğer onlar da size ellerinden geldikçe yardımcı olacaklardır.

YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al