İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz 10 İnternet Sitesi

İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz 10 İnternet Sitesi

Günümüzde dil öğrenmek ihtiyaçtan daha çok bir zorundalık halini almaya başladı. İngilizce ise dünyada en çok konuşulan dillerden biri olduğu için 7’den 77’ye herkesin ilgisini çekmektedir. İngilizcenin nasıl öğrenilmesi, nasıl çalışılmasıyla ilgili birçok kurs ve kaynak insanlara sunulmaktadır. Peki bizim maddi durumumuz yeterli değilse, kursa gidemeyeceksek, İngilizcemizi kendi başımıza nasıl geliştirebiliriz?

Bununla ilgili internette oldukça kaynak var. Uzmanlar İngilizceyi, İngilizce anlatımla öğrenmenin çok daha etkili olacağını söylüyor. Bu yüzden sizler için sıfır seviyesinde olsanız bile adım adım giderek öğrenebileceğiniz 10 farklı internet sitesi hazırladık. Ayrıca, 2. bir dil olarak İngilizce öğrenmeye henüz başlamadıysanız öncelikle en kolay İngilizce öğrenmek ve İngilizce öğrenmek için dizi önerileri listemize göz atabilirsiniz.

1. YouTube

YouTube’da birden çok İngilizce geliştirme eğitimine ulaşabilirsiniz. Bu eğitimlerden sizlere birkaç öneri sunacağım.

Bu kanallara tıklayarak kendinize bir program oluşturup düzenli çalışabilirsiniz.

2. Lingualeo

Aslında ücretli üyeliği de içeren bu sitede biraz daha Türkçe-İngilizce çalışma imkanını yakalayabilirsiniz. Gerek dil bilgisi öğretimi gerekse kelime tekrarı konusunda oldukça faydalı bir site. Aynı zamanda uygulama olarak telefona indirip istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

3. Busuu

Busuu ile İngilizce seviyenizi tespit edip ardından bir çalışma düzeni seçebiliyorsunuz. Bu düzen ile her gün çalışarak İngilizcenizi ilerletebilirsiniz. Premium üyeliği olsa da ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz kaynakları da fazla. Busuu’nun sırrı az da olsa her gün çalışmak. Dil öğreniminde bu oldukça önemlidir.

4. Cambly

Cambly ücretli bir şekilde anadili İngilizce olan eğitmenlerle görüntülü olarak konuşarak dil öğrenmeyi destekleyen bir uygulama. Her ne kadar ücretli olsa da birçok promosyon kodu ile Cambly’i de aktif olarak kullanabilirsiniz. Özellikle YouTuberlar bu kodları paylaşıyorlar.

5. EngVid

Konulara özel testleriyle ve konu anlatımlı videolarıyla tamamen ücretsiz erişime açık bir site. YouTube üzerinden de EngVid’e bağlı birçok hocaya ulaşabilirsiniz. Herhangi bir konuya çalıştıktan sonra EngVid ile kendinizi test edebilirsiniz.

6. WordTest

Dil bilgisi öğretiminin yanı sıra WordTest ile yoğunluklu olarak kelime çalışabilirsiniz. Eklediğiniz kelimeleri quiz şeklinde size sunan WordTest aynı zamanda günlük sınırlı grammar testlerini de sizlere açıyor. Bir bölümü premium üyelik istese de ücret ödemeden aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

7. Memrise

WordTest gibi Memrise da dünya çapında aktif olarak kullanılan bir kelime öğrenme sitesidir. Memrise’da kelimeler için görseller de ekleyebiliyorsunuz. Bu görseller ile kelime sizin aklınızda daha kalıcı oluyor.

8. ConversationExchange

Birlikte mesajlaşacağınız, görüntülü konuşacağınız yabancı dil öğreniminizi destekleyecek arkadaşınız olsun ister miydiniz? Tam da bu noktada ücretsiz olarak karşılıklı birbirinizin dillerini öğretebileceğiniz, farklı kültürlerle etkileşimde olabileceğiniz bir site! Bu sitede bilgilerinizi girdikten sonra kalem arkadaşınızı bulup onunla İngilizce konuşabilirsiniz. Bu sitede sadece tek taraflı değil iki taraflı da kazanım var. Siz de karşınızdaki kişiye Türkçe öğretmeye çalışıyorsunuz.

9. Netflix

Dizi, film ya da belgesel izleyebileceğiniz bir platform olan Netflix, yeni bir dil öğrenmek konusunda da oldukça fırsata sahip. Yapmanız gereken tek şey Türkçe alt yazı seçeneğini artık kullanmamak. İngilizce bir dizi izlediğinizde alt yazıyı da İngilizce yaparsanız dile hakimiyetiniz, telaffuzlara dikkatiniz artacaktır.

10. The Story Collider

Bir podcast sitesi olan bu sitede sadece belirli hikâyeleri dinlemekle kalmıyor aynı zamanda hikâyede geçen konuşmaların transkriptini de görebiliyorsunuz. Bu da sizin hem dinlemenizi hem de anlamadığınız noktalara direkt yazılı yere bakıp takip etmenizi sağlıyor.

Bu kaynakları takip ederek ve düzenli çalışarak yeni bir dili kazanmanız dileğiyle!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.