Yazılım Alanında Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

27.01.2021
Yazılım Alanında Dünyanın En İyi 10 Üniversitesi

Dünyanın değişmesiyle birlikte ihtiyaçlar da farklılaşmaktadır. Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan istihdam alanlarından biri yazılım sektörüdür. Bu alanda kendini geliştirmek isteyenler gerek internetteki kaynaklar üzerinden gerekse lisans eğitimi alarak yazılım hakkında pratik kazanırlar. Peki dünyada bu alandaki en iyi üniversiteler hangileridir?

1. Technıcal Unıversıty Of Munıch

Technical University of Munich, Almanya’da 1868’de kurulmuştur. Bu üniversite özellikle dil ve bilişim alanında gerek yurt içi gerekse de yurt dışı öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Okul aynı zamanda tarihi anlamda birçok Nobel Ödülü’ne de ev sahipliği yapmıştır. Araştırma alanında oldukça etkin laboratuvarlara sahiptir. 44.000 öğrencinin yer aldığı bu üniversite Almanya’daki ikinci en büyük üniversitedir.

2. Calıfornıa Instıtute Of Technology

ABD’nin Los Angeles eyaletinde 1891 tarihinde kurulan bu üniversite, sunduğu geniş araştırma imkânları ve alanında uzman dünyaca ünlü 600 bilim adamı ile çoğu öğrencinin ilgisini çekmektedir. Matematik ve uzay mühendisliği gibi daha çok bilim ve teknoloji temalı bölümleri içeren bu üniversite yoğun bir talep altındadır. Taleplere göre seçilen en iyi öğrenciler her yıl sınırlı bir şekilde üniversite bünyesine kabul edilirler.

3. Stanford University

Dünyaca ünlü Stanford Üniversitesi, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 1891 yılında kurulmuştur. Üniversite, dünyadaki en iyi üniversiteler arasında 3. Sırada yer alır. Gerek kampüsünün sunduğu öğrenci dostu imkanlarla gerekse her yıl akademik başarıda liderler arasında olmasıyla çok fazla talep edilir. Mezunlarının ve öğrencilerinin Google, Yahoo, SUN gibi büyük girişimlerinin bulunduğu bu üniversite Silikon Vadisi’nin ileri gelenleri arasındadır.

4. Massachusetts Institute of Technology

1861 yılında İngiltere’de kurulan bu üniversite çağın teknolojisine ayak uydurarak kendini geliştirmektedir. Politeknik üniversite modelini benimseyerek bilimin ve teknolojinin teorinin yanı sıra daha çok pratik alanda etkinliğini labaruvarlarla desteklemiştir. Teknoloji ve mühendislik alanında yazılımcıların gözdesi olan üniversite dünyanın en iyi üniversitesi olarak seçilmiştir.

5. University of Oxford

İngiltere’nin Oxford kentinde kurulan bu üniversitenin kuruluş tarihi net olarak bilinmemektedir. Söylentilere göre 1096 yılında bu üniversitede ders işlendiğine dair kayıtlar bulunur. Dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul edilen bu üniversite, tarihi açıdan da önemli isimlere ev sahipliği yapmıştır. Birçok alanda dünya sıralamalarına giren üniversite, matematik ve bilim alanında akla gelen isimler arasındadır.

6. Carnegıe Mellon Unıversıty

Carnegie Mellon Üniversitesi, Amerika’nın Pensilvenya eyaletinde 1900 yılından beri eğitim alanında faaliyet göstermektedir. Asıl ismini 1968 tarihinde alan üniversite, bu tarihten önce farklı isimlerle anılmıştır. Üniversite bünyesinde uluslararası birçok farklı ülkeden öğrenciye yer vermektedir. Geçmişten bugüne toplam 20 Nobel Ödülü, 13 Turing Ödülü ve daha birçok ödüle ev sahipliği yapmıştır. Mühendislik ve bilim alanındaki çalışmalarla ön plana çıkmaktadır.

7. University of Chicago

Şikago Üniversitesi, 1890 yılında kurulmuştur. Birçok farklı disiplini içinde barındıran üniversite, Nobel Ödülü’ne sahip akademisyenleriyle dikkat çekmektedir. Fizik, matematik, politika, sosyal bilimler, davranış bilimleri gibi birçok alanda eğitim vermektedir. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin takibi ve öncüsü niteliğinde olan üniversite sadece 2020 yılında 100 Nobel Ödülü’nü üniversite bünyesine getirmiştir.

8. National University of Singapore

Singapur’da yer alan Singapur Ulusal Üniversitesi, 1905 yılında kurulmuştur. Kuruluş tarihi itibariye ülkenin en eski üniversitesidir. Araştırma üniversiteleri arasında yer alan bu üniversite, mühendislik alanında birden çok disiplini içinde barındırır. Dünya sıralamasında akademik mühendislik alanında 6. sırada yer alan üniversite, başka bir sıralamada mühendislik ve teknoloji alanında 7. sırada yer almaktadır.

9. University of Toronto

Toronto Üniversitesi, Kanada’da yer alan bir araştırma üniversitesidir. 1827 tarihinde kurulmuştur. Mühendislik alanında geniş imkanlar sunan üniversite, uygulamalı mühendislik diploması ile öğrencilerin mezuniyet sonrası kariyerinde önemli bir yer edinmelerini sağlar.

10. Imperıal College London

İngiltere’nin başkenti Londra’da 8 Temmuz 1907 yılında kurulmuştur. Dünya sıralamasına göre 2016 yılında 9. sırada yer almıştır. Birçok farklı disipline yönelik eğitim veren bu üniversite odak noktasını tıp, mühendislik ve işletme alanlarına yöneltmiştir. Bu alanlarda tercih edilen önemli üniversitelerden biridir.

Bahsedilen bu üniversiteler farklı imkanlarıyla sizlerin yazılım ve mühendislik alanında gelişmenize katkı sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.