Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Yayıncılar İçin Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Yayıncılar İçin Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Bir yayıncısınız ve sosyal medya üzerinden insanlarla olan etkileşiminizi artırmak istiyorsunuz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Onlara nasıl ulaşabilirsiniz?

İşte ben size tam olarak bu sorunun cevabını vereceğim.

Sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir? Bütün detayları öğrenmek için hemen okumaya başlayın…

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya, markalar için önem arz eden, bu sektöre ciddi yatırımların gerçekleştiği bir alan. Aynı zamanda en etkili pazarlama faaliyetlerinin gerçekleştiği platformların başında yer alıyor.

Sosyal medya pazarlaması da ürünlerin ya da hizmetlerin sosyal medya ağları üzerinde tanıtımının, reklamının yapılması gibi işlemlerin gerçekleştirildiği bir pazarlama yöntemi.

Bir başka ifadeyle şöyle söyleyebiliriz: Sosyal medya platformları üzerinden yapılan bütün pazarlama stratejileri “sosyal medya pazarlaması” dır.

Bu yöntem masrafsız ve en kolayıdır. Sosyal mecralar sayesinde çok fazla kitleye ulaşırsınız.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya pazarlaması ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey; hesaplarınızdaki etkileşimi nasıl artırabileceğiniz. İşte ben sizlere tam olarak bununla ilgili önemli ipuçları vereceğim.

Influencerler, yayıncılar sosyal medya pazarlaması konusunda uzman insanlar. Ama doğru taktikleri kullanmazlarsa bir süre sonra etkileri de azalmaya mahkum. Bunun önüne geçmek için bazı önemli bilgilere sahip olmalısınız.

Lafı çok fazla uzatmadan neden bahsettiğimi hemen açıklayayım. İşte sizin için hazırladığım önemli ipuçları:

Düzenli Paylaşımlar Yapın

Belki de en önemli ipucu budur. Düzenli ve sürekli paylaşım sosyal medya pazarlamasında en kritik detaydır. Takipçileriniz, sizi merak ederler. Tanıtımlarınızı izlerler ve bundan yola çıkarak o ürünlere ilgi duyarlar. Eğer beğenilirse, daha çok takipçi kazanırsınız. Bu durumun sürekli olması için de var olan takipçilerinizi kaçırmamak adına düzenli paylaşımlar yapmanız oldukça önem taşıyor.

Örneğin, her hafta belli günler paylaşım yapıyorsunuz. Takipçileriniz buna alışık ve sizden o günlerde yeni paylaşımlar bekliyorlar. Ama siz o hafta boyunca paylaşım yapmadınız. Bu sürede etkileşiminiz azalacak ve insanlar sizi takip etmek istemeyecek. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu ise paylaşımlarınızı aksatmamak. Eğer aksatacaksanız da mutlaka sebebini paylaşmalısınız.

Kaliteli İçerik Üretin

Evet düzenli paylaşımlar yapacaksınız ama bu içerikler de kaliteli ve özgün olmalı. Öylesine çekilmemeli ve yanlış bilgiler verilmemeli. Bunun da önüne ancak kaliteli ve araştırmacı içerikler paylaşarak geçebilirsiniz.

Yayıncılar için sosyal medya pazarlaması nasıl yapılır dediğimizde takipçilerinizle etkileşiminizi artırmak kilit noktadır. Siz ne kadar özgün ve farklı içerikler üretirseniz geri dönüşler de o kadar iyi olacaktır.

Takipçilerinizle İletişim Halinde Olun

Mutlaka paylaşımlarınıza takipçilerinizden bildirimler alacaksınız. Yorumlar yapacaklar, binlerce beğeni bırakacaklar ve size mesaj atacaklar.

Sayıları ne kadar çok olursa olsun mutlaka hepsine bakmaya ve cevap vermeye çalışın. Çünkü takipçileriniz mesajlarına ve yorumlarına cevap aldıkça sizinle iletişime geçmeye devam edecekler. Hatta bu durum bir süre sonra aranızda güven oluşturacak ve bu sayede de etkileşiminiz hep devam edecek.

Etiketlemelerinizi Doğru Seçin

Takipçiniz olmayan kişilere de ulaşarak etkileşim sağlayabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Hashtagleri ve etiketlemeleri doğru seçerek.

Örneğin bir video paylaştınız. Bu videonun konusunu anlatan ne kadar çok etiketleme yaparsanız o kadar çok kişiye ulaşırsınız.

Aynı şekilde gönderi paylaştığınızda ya da sosyal medya pazarlaması kapsamında bir ürün tanıtımı yaptığınızda ilgili hashtagleri mutlaka eklemelisiniz. Çoğu takipçi de bu aramalardan geliyor. Böylece onlarla bağ kurarak etkileşiminizin devamlı olmasını sağlayabilirsiniz.

İşte bu ipuçlarına dikkat ederek sosyal medya pazarlaması yaparsanız istediğiniz sonuca ulaşacaksınız. Sadece biraz araştırmacı ve sabırlı olmanız gerekiyor. Bir süre sonra bu çabalarınızın karşılığını aldığınızı fark edeceksiniz.

ETİKETLER: Kalite, Pazarlama, sosyalmedya
YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.