Yara da Sensin Şifa da! Hikayemin Kahramanı Kim?

Yara da Sensin Şifa da! Hikayemin Kahramanı Kim?

Şu sıralar Netflix’te çok popüler olan Zeytin Ağacı dizisi gündemde. Bir türlü ilgimi çekip de izlemedim. Geçtiğimiz günlerde, hali hazırda yaklaşık 3 senedir aşamadığım bir sorunun derinlerine inmeye karar verdim ve içsel yolculuğuma başladım. Süreci bilirsiniz; kitaplar, meditasyonlar, bilinçaltı ve zihni barıştırma olumlamaları vs… Boş kaldığım zamanlarda hepimizin yaptığı gibi Netflix’i açtım. Önerilerde Zeytin Ağacı dizisini görünce de “hadi bir izle bakalım ” dedim ve 2 günde diziyi izledim.

Aile Dizimi kavramı ve hayatlarımıza etkisi beni büyüledi dersem abartmış olmam. Ne kadarınız karmaya inanıyor ya da ne kadarınız bununla ilgili bilgi sahibi bilemiyorum. Ben karmaya inananlardanım ve bunu bizzat yaşayanlardanım aynı zamanda.

Ne yaşadın ki diye merak edenleriniz olmuştur. Pandeminin ilk günleri 10 senelik evliliği bitirme kararıyla baba ocağına döndüm. 8 yaşındaki oğlum etkilenmesin diye de boşanmanın nasıl bir süreç olduğunu anlayacağı dille ve tabi uzman desteği de alarak anlattım. Ne var ki çocuklu boşanmalarda her iki tarafın da aynı bilinç düzeyinde olması gerekiyormuş.

Baba zaten tüm evlilik boyunca çocukla tehditle beni o hapishanede tutuyordu son noktaya kadar Uzatmayayım hepinizin bildiği gibi baba çocuğu olumsuz şekilde ve ” annen seni seviyorsa geri döner oğlum, annen gelir ,seni bırakmaz oğlum” cümleleri ile etkisi altına almayı başardı. Gittiğim de yok halbuki, aynı şehirde baba evine döndüm oğlumla ve oğlum babasına gitmek istediği için de babasının yanındaydı.

Tabi bu esnada, haliyle bakıyor ki gelen bir anne yok. Öfke duymaya başlıyor, beni reddediyor, yanıma gelmek istemiyor, polisle alım vs… Baba özel hayata müdahale ettiği zamanlarda benim karşı çıkmalarım, bu durumu çocuğa yansıtarak çocukla beni sınaması derken böyle böyle bir var bir yok arası anne-oğul ilişkisi içinde debelendiğim bir süreçti hali hazırda olan. Diziden sonra dedim ki benim Annem ve Anne atalarımdan bana gelen aktarımlar neler acaba?

İşte burası dizinin ne kadar da yerinde bir yapıt olduğunu bana kanıtlamaya yetti. Hamileliğim boyunca hep bir şey olacak ve çocuğumu kaybedeceğim, (tehditlerden mütevellit baba alıp gidecek) gibi korkular yaşadığımı fark edip geçmişe bir yolculuk yapayım dedim.  Annemin atası (büyük anneannem) mübadele ile Türkiye’ye gelmiş ve gelirken de Anneanneme hamileymiş. Oğlu da (annemin dayısı Ali) 4 yaşlarındaymış. Büyük anneannem hem bebeğini, hem de oğlunu kaybetme korkusunu derinden yaşamış olmalı.

Bunu oldum olası hissederdim. Nitekim Ali Dayıyla da bir çok sınanması var. Derken Anneannem de aynı kaygı, korku, belki ülkesini bıraktığının suçluluk duygusu ve henüz bilinç üstüme çıkaramadığım başka bir çok his-duyguyu kendi nesline aktardı. Anneannem kendi çocuklarını evlendirme konusunda hep sorunlar yaşamış, bir türlü çocuklarına kimseleri layık görememiş, enişteme ve babama çok çektirmiş keza yengelerime de. Derinlerinde çocuklarından ayrılma korkusu taşıdığı çok açık.

Hatta annemle sınanmış. Aynı kodlarla annem ilk bebeğini daha 3 aylıkken karnında kaybetmiş. İkinci bebeği ben dünyaya gelmeyi başarmışım ama ezelimden beri hep en ufak bir şeyde suçluluk duyarım, hep sevdiklerimi kaybetmekten korkarım ve 17 yaşımdan itibaren (şuan 39 yaşımdayım) over kist sorunuyla uğraşıyorum. Yukarda da anlattığım gibi oğlumla sınanıyorum. Bu bir karma değil de ne? Dişil taraftan aldığım genetik aktarım benim de aynı kaygıları ve neticesinde benzeri sınanmayı yaşamama neden oldu. Bu farkındalığı şu an için hayatımın neresine koyacağımı henüz keşfetme aşamasında olsam da karmayı bozmak için neler yapmam gerektiğini araştırıyorum. Güvenilir bir uzmandan da Dizilim eğitimleri almayı düşünüyorum.

Diyeceğim o ki; bu tür spritüel bilgileri “amaaan saçmalık” deyip geçmeyin. Araştırın, öğrenin. Çünkü para, iş, kariyer, eş ve çocuklar konusunda eminim hepinizin tıkanıklıkları oluyor. “Bende şans olsa” demek yerine, “beni engelleyen karma nedir?” diye sorun kendinize. Bulduklarınıza siz bile inanamayacaksınız. Küçük bir bilgi; para, iş, kariyer Eril Atadan (Baba ve Atalarından), eş, çocuk, yuva, sevgili, ilişkiler Dişil Atadan (Anne ve Atalarından) gelen genetik aktarımla bize blokajlar oluşturur.

İlahi sistem hepimizin “Bir” olması için dizayn edildi ve Yaratıcı, Şifa Kaynağı kendinden zerreleri bize bahşetti bununla da kalmayıp bize muazzam hediyesi “aklı ve zekayı” verdi. İsyan edip ah, vah diyerek kıtlık-kurban bilincinde kalmak da, aklını ve zekanı kullanıp kendi hikayeni en baştan yazmak da senin elinde.

Unutma, yara da sensin, şifa da…

ETİKETLER: Biyografim, Dizi, Hikayem, karma, Netflix
YAZAR BİLGİSİ
Seda Türkmen
Öyle romantik biri olduğum söylenemez ama hafif bir müzik ve hafif aydınlatılmış bir ortamda kelimelerle kalemimi ustaca dans ettirebilirim. Bir kuşun kanadından tut da gagasına kadar tüm varoluşsal süreci hikayeme iliştirir hatta oradan bir ders çıkarmana katkı sağlayabilirim. Spritüel oluşumları ve bunların hayatımıza nasıl etki ettiğini sana deneyimleri bol yazılarımla anlatabilir, kendini bulma, kendin olma yolculuğunda seve seve sana rehberlik edebilirim. Oyunculuk gözlemlerimle hayatta üstlendiğimiz rollerin ruh durumu hakkında bilmediğin yanları seni ülke ülke ,şehir şehir gezdirerek sana gösterebilir ,bunlardan kaçı senin de hayatında olduğunu keşfetmeni sağlayabilirim. Kısacası okur, eğer yazılarım ruhuna ulaşırsa sana iyi bir yol arkadaşı olabilirim... Sevgi ve esenlikle kalmanı diliyorum...Seda Türkmen 22 Şubat Cuması Yazarı www.kitapyurdu.com
YORUMLAR

  1. Serkan dedi ki:

    Yaşadıklarınızı okurken yaşarıklarımı gördüm yaşadıklarımız kaderden çok aileden geliyor ve biz buna kader deyip geçiyoruz
    Dediğiniz gibi yara da benim şifa da
    Kaleminize yüreğimize sağlık