Viral Reklam Nedir? En Çok Ses Getirmiş 5 Viral Reklam

Viral Reklam Nedir? En Çok Ses Getirmiş 5 Viral Reklam

 

Viral reklam kalıbını son zamanlarda sıklıkla duyar olduk. Klasik yapıda, sıkıcı ve inandırıcılıktan uzak reklamlar viral reklamların verdiği etkiyi vermez oldu. Bu nedenle firmalar viral reklamları daha sık tercih etmeye başladılar. Peki viral reklam gerçekten nedir? Özellikleri ve avantajları nelerdir?

Viral Reklam Nedir?

Viral reklamcılık, bir ürünü tanıtmak için mevcut sosyal ağları kullanan bir iş stratejisidir. Adı, bir virüsün bir kişiden diğerine yayıldığı gibi, tüketicilerin bir ürün hakkındaki bilgilerini sosyal ağlarındaki diğer insanlarla nasıl yaydığı anlamına gelir.

Bu bağlamda viral reklamcılığın temeli bilginin ağızdan ağıza yayılmasıdır denebilir dolayısıyla ağızdan ağıza pazarlama yöntemi (WON) ile birçok noktada benzerlikleri vardır fakat WON’dan farklı olarak viral reklamlar %99 sosyal medya platformları yani internet ortamında yayılır. Genellikle ürün (veya tanıtılan şey artık her neyse) ön planda değildir, ürünler ve hizmetler oluşturulan hikayenin bir parçasıymış gibi reklama yerleştirilir.

Viral reklamlar özellikle küçük işletmeler ve şirketler için caziptir çünkü viral pazarlama geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla daha ucuz, alternatif bir yöntemdir. Ancak son zamanlarda görüyoruz ki büyük firmalar da tercihlerini viral reklamlardan yana kullanmaya başladılar, bunun sebebi ise viral reklamların etkileşimlerinin geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla çok daha fazla olmasıdır.

Viral Reklamlar Neden Tercih Edilir?

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi viral reklamların geleneksel reklamlara oranla birçok avantajlı yönü vardır. Bunlardan birkaç tanesi şu şekilde sıralanabilir:

1.Düşük Bütçe

Başlangıçta kampanyanızın biraz itilmeye ihtiyacı olabilir (belki de sosyal medyada ücretli bir tanıtım yapmanız gerekebilir) fakat ürünleriniz, tanıtılan platformdaki izleyiciler veya takipçiler tarafından alınmaya başladığında, tarafınızdan herhangi bir ücret talep edilmeden ürünleriniz tüketicileriniz tarafından tanıtılmaya başlayacaktır.

2.Hızlı Büyüme

İş dünyasında başarı nadiren hızlı bir şekilde gelişir. Bir gecede elde edilmiş gibi görünen başarılar bile, aslında o noktaya gelene kadar birçok kez başarısızlıkla sonuçlanmış denemelerin bir ürünüdür. Bunlara karşın viral reklamlar, iş dünyasındaki ‘büyüme hızı’ potansiyeli oldukça fazla olan birkaç taktikten birisidir. Bu açıdan viral reklamlarla çok kısa bir sürede sizi fazlasıyla tatmin edecek sonuçlar elde edebilirsiniz.

3.Firmaya Karşı Artan Güvenilirlik

Markanız ‘viral’ olduğunda ve yeni bir kitlenin dikkatini çektiğinde, doğal olarak daha fazla insan ona şans vermeye hazır oluyor.

4. Daha Fazla Maruz Kalma ve Daha Fazla Görünürlük

Viral reklamcılığın temel amaçlarından biri de markanıza daha fazla görünürlük sağlamaktır. Ürünleriniz ve hizmetleriniz ne kadar önerilir, paylaşılır ve yorumlanırsa görünürlük o kadar artar. Viral reklamlar sosyal mecraları kullandığı için çoğunlukla istediği bu etkiye ulaşır.

En Çok Ses Getiren Viral Reklamlar

En çok sesgetiren ve en bilindik viral reklamlar listemizde, markalarını hakkıyla tanıtmış ve ünü dünyaya mal olmuş viral reklamlar bulunmaktadır. Bu reklamlar dünya çapındaki markalar tarafından oluşturulmuştur. Türkiye’de belki herkez bilmiyordur, ancak zaten hiç bir reklamın amacı bilinmek değildir. Ürünlerini iyi bir şekilde pazarlamaktır ve potansiyel müşterileri çekmektir.

1. Dove “Real Beauty Sketches” Kampanyası

“Düşündüğünden daha güzelsin” sloganıyla 2013 yılında yayımlanan reklam uzun süre gündemde kalmış ve çok kısa bir süre içerisinde Youtube üzerinden 69 milyon izlenme oranına ulaşmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=XpaOjMXyJGk

2. Old Spice “The Man Your Man Could Smell Like” Kampanyası

“The man your man could smell like” sloganıyla 2010 yılında yayımlanan reklam kısa bir süre içerisinde Youtube üzerinden 54 milyon izlenme oranına ulaşmayı başarmıştır.

3. Jolly Tour “Cinnetten Bir Köşe” Kampanyası

“Tatiliniz korku filmine dönüşmesin” sloganıyla yayımlanan reklam filmi ülkemize viral reklam kavramını getirdiği düşünülen ekip olan Batesmodelpro’nun bir işidir, reklam yayımlandığı tarihte oldukça etkileyici ve başarılı bulunulmuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=9nEeiwH-CSU

4. Eti Popkek “Mahmut Abi’yle Halay Öğreniyorum!” Kampanyası

“Kekimi ye beni yeme” sloganıyla bir ara adından uzunca süre bahsettiren reklam filmi oldukça beğeni toplamıştı, sloganı ise halen popülaritesini koruyor.

5. Panda “Hazlı ve Öfkeli” Kampanyası

“Abartılı vaatlerden uzak sadece dondurma” sloganıyla yayımlanan reklam filmi ülkemizde türünün en iyileri arasında gösterilmektedir. ‘Neyin peşindesiniz, reklamların mı dondurmanın mı?’ diyerek diğer dondurma reklam filmlerine gönderme yapmaktadır.

En iyi ve en uygun maliyetle viral olan reklamlar veren 5 marka listemiz bu kadardı, ayrıca viral reklamların maliyeti ve faydaları gibi konulardan da bu içeriğimiz de bahsettik. Umarım faydalı olmuştur daha fazla bu tarz içerikler için para kazanma kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.