Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Tarım Kredi İndiriminden Çıkan Gübre Karmaşası: Yüzde 200’den Fazla Artan Fiyatlarda Gübretaş’ın Payı

15 Ağustos Pazartesi itibarıyla Tarım Kredi Kooperatiflerine ait marketlerde geçmiş yıllardaki tanzim satışlarına benzer şekilde indirimler …

Tarım Kredi İndiriminden Çıkan Gübre Karmaşası: Yüzde 200’den Fazla Artan Fiyatlarda Gübretaş’ın Payı

15 Ağustos Pazartesi itibarıyla Tarım Kredi Kooperatiflerine ait marketlerde geçmiş yıllardaki tanzim satışlarına benzer şekilde indirimler yapılmaya başlandı. Bu indirimlerin diğer marketleri etkilemesi ya da vatandaşın alım gücünde iyileşme oluşturup oluşturmayacağı henüz bilinmezken, halktan ilgi gördüğü kesin. İndirim oldu olmadı tartışmaları sürerken, uzmanlar mücadeleye marketten ziyade tarladan başlanırsa düşüşün etkili ayrıca sürdürülebilir olduğu özelinde hem fikir. Bu açıdan bakıldığında tarımsal girdilerdeki yükseliş ayrıca Tarım Kredi’nin ilişkisi biraz kompleks bir yapıya bürünüyor.

Tarım Kredi bir kooperatif yapısında bulunuyor. Son günlerde marketlerle gündeme gelse de ana faaliyetleri çiftçiye uygun kredi, ürün, makine, ekipman ayrıca tesis tedariği ayrıca sigorta gibi destekler yer alıyor.

Genel müdürü Ziraat Bankası eski genel müdürü olan Hüseyin Aydın olan kurum, gübreyi de yüzde 75,95 oranında hissesine sahibi olduğu Gübretaş’tan temin ediyor. Gübretaş’ın yönetim kurulu başkanı da aynı kişi.

Gübretaş’ın iştirakleri arasında yüzde 48,88 oranında İranlı Razi Petrochemical, yüzde 40 oranında Tarkim Bitki Koruma Sanayi ayrıca yüzde 15,78 oranında da Tarnet Tarım Kredi Bilişim ayrıca İletişim Hizmetleri bulunuyor.

TÜİK’in son olarak 22 Temmuz’da açıkladığı Mayıs 2022’ye ait olan Tarımsal Girdi Fiyat Endeksinde gübre fiyatlarındaki artış oranı dikkat çekici

data.tuik.gov.tr

Son 1 yılda gübre fiyatlarının yüzde 236,45 oranında arttığı görülüyor. Geçen günlerde açıklanan Tarım ÜFE yıllık olarak %157,89 oranında artarken, tüketici fiyat endeksinin de (TÜFE) yıllık %79,60 olduğunu biliyoruz.

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, tarım için yıllardır Türkiye’de mücadele veren isimlerin başında geliyor ayrıca bakın ne diyor?

İndirim talimatının ne için verilmesi gerektiğini bu tablo eşliğinde paylaşıyor?

pbs.twimg.com

Şubat ayında gıda enflasyonuna dair “Gıda fiyatlarını düşürecek tek yol var” diyerek şunları yazıyor?

Yapılması gereken, üretim maliyetlerini düşürmek, üretimi artırmak. Dış ticaret politikasını üretimi destekleyecek şekilde uygulamak ayrıca yoksullaşan halkın alım gücünü yükseltecek önlemler almaktır. Bunun dışındaki hiç bir formül işe yaramayacak. Hükümet olarak son 6 ayda yaptığınız mazot, elektrik, doğalgaz zamlarını geri alarak, ithalata verdiğiniz dövizi çiftçiye destek olarak vermekle işe başlayabilirsiniz. Fiyatların düştüğünü göreceksiniz.

Kaynak: Tarım Dünyasından

Hükümet gübrede çalışma başlattı

Milli Gazete’den Sadettin İnan haberine göre, gübre fiyatlarındaki fahiş artış sonrası hükümetin daha önce yapılmayan bir çalışma başlattığı ortaya çıkarken, GÜBRETAŞ “pahalı” diyerek gübre üretimi durdurdu ayrıca alımda başka bir şirket seçildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden çiftçiye uygun fiyatlı gübre verilmesi hedeflenerek, GÜBRETAŞ’ın İran’daki iştiraki RAZİ’de üretilen üre gübrelerinin uygun fiyata ithal edileceği ayrıca DAP ile kompoze gübrelerin de Mehmet Cengiz’e ait ETİ GÜBRE’den tedarik edileceği iddia edildi.

Aynı haberde Hüseyin Aydın’ın Tarım Kredi Kooperatifleri görevi süresince Mehmet Cengiz’in şirketinden yapılan alımların arttığı da belirtilirken, Tarım Kredi Kooperatifleri’ne ait GÜBRETAŞ’a pahalı üretim yaptığı gerekçesiyle sitem edildiği, Eti Gübre’den 150 bin ton kompoze gübre alındığı aktarılıyor.

Venezuela’da denenen modelde sonuç ne oldu?

Sözcü’de Murat Muratoğlu da Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri’ndeki indirim için Venezuela’yı örnek göstererek, ‘Enflasyon yüzde 10.000’lere çıktı, ürünler ortadan kayboldu. Sadece bizlere rol model oldu’ dedi. 

Zincir marketlerin de indirimi takip etmesi halinde de, tedarikçilerin indirimi kabul etmeyeceğini, vadelerin uzamasının da enflasyonist ortamda mümkün olmadığını belirterek, bu durumun zincirleme olarak istihdam, şube azaltımı, ürün kaliteleri gibi etkileri olacağını söyledi ayrıca şöyle devam etti: 

Oysa devletin görevi serbest piyasada ticaretin güvenliğini, işleyişini, düzgün yürütülmesini düzenlemektir. Beter etmek değildir.

Bilindiği üzere geçen ay Tarım Bakanın Vahit Kirişçi, Türkiye’nin tarım yapması için Venezuela’ya giderek arazileri incelemişti. Söylemleri de bir miktar tepki toplamıştı.

www.tarimorman.gov.tr

Tarımda maliyetlerin en önemli kısmı mazot ayrıca tohum, gübre gibi girdiler. Tarım politikaları yıllardır tartışılırken, enflasyonda düşüşün en önemli savaşçısı maliyetse market indirimleri sizce işimize yarayacak mı? Tarım yapmak için Venezuela’ya gitmeye gerek var mı? Gübreyi üretirken başka yerden almak ihtiyaç mı? Yorumlara bekliyoruz?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.