Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki 10 Kötü Etkileri

Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki 10 Kötü Etkileri

Sosyal medyanın kötü etkileri: Günümüzde sosyal medya kullanımının  artık bir zorunluluk haline gelmesi ile beraber sosyal ağların insan davranışları üstündeki etkisi de artmaktadır. Artık kişiliğimizi dilediğimiz gibi, belki de hiç olmadığımız, olmak istediğimiz şekil de sergileyebileceğimiz, sanal benlik kurgulayabileceğimiz bir dünyamız var. Gelin ve bu sosyal medya dünyasının insanlar üzerindeki etkisini aşağıda maddeler halinde sizlere biraz bahsedelim.

Sosyal Medyanın Kötü Etkileri

1. Daha Fazla Strese Yol Açar

Bizler gündelik stres ve sıkıntılardan uzaklaşmak için sosyal medyaya başvursak da yapılan araştırmalar doğrultusunda sosyal medyanın stresi gidermek yerine daha fazla strese yol açtığı söylenmektedir.

2. Ruh Halinde Bozulmaya Neden Olur

Araştırmacılar 20 dakikalık Facebook kullanımı ardından kişilerin ruh halinde bir düşüş görüldüğünü gözlemledi. İnsanlar bunun sebebini Facebook’ un zaman kaybı olduğunu söylemiş olsa da, bazı araştırmacılar ise iyi veya kötü ruh halinin kişiler arasında sosyal medya üzerinden yayılabileceğini gösteriyor.

3. Endişe Artışına Sebep Olur

Yapılan araştırmalar doğrultusunda sosyal medyanın tetiklediği endişe, huzursuzluk, uyuma ve konsantre güçlüğü gibi belirtileri inceledi. Bunun sonucunda ise yedi ve daha fazla sayıda sosyal medya platformu kullananların, 0-2 sayıda platform kullananlara kıyasla üç kat daha fazla genel endişe semptomları taşıdıklarını gördüler. Ancak sosyal medyanın endişeye ne şekilde neden olduğu günümüzde hala bilinmemektedir.

4. Daha Fazla Depresyona Sokar

Bir başka araştırma sonucunda çok sayıda sosyal medya platformu kullananlar arasında depresyon ve endişe riskinin üç kat arttığı görülmektedir. Bunun nedenleri arasında sosyal medya üzerinden yapılan zorbalık, başkalarının yaşantısı konusunda çarpık fikirler, sosyal medyada geçirilen zamanın boşa olması hissi gibi etkenler vardır. Ayrıca araştırmacılar, sosyal medyanın depresyonun erken teşhisinde nasıl kullanılacağı konusunda da çalışma yapmaya devam ediyorlar.

5. Uyku Düzenini Bozar

Sosyal medyanın vücutta uykuyu düzenleyen melatonin hormonunu engellediğini, özellikle akıllı telefon ve diz üstü bilgisayarların yaydığı mavi ışığın en fazla zarar verdiğini göstermektedir. Ayrıca araştırmalar sonucu uyku bozuklukları ile ekrandan yayılan mavi ışık arasında ilişki olduğu, sosyal medya sitelerinde harcanan zamandan ziyade, bu sitelere takıntı halinde sık sık bakılmasının daha olumsuz etkide bulunduğu görülmekteydi.

6. Bağımlılığa Neden Olur

Sigara ve alkolden daha bağımlı bir hale getirse de, mevcut ruh sağlığı bozuklukları arasında sosyal medya bağımlılığına yer verilmemektedir. Ayrıca aşırı sosyal medya kullanımının ilişki sorunları, eğitimde başarısızlık, internet dışı topluluklara katılmama ile bağlantılı olduğu ve alkol bağımlıları ile fazla dışa dönük insanların ve gerçek yaşamda daha az ilişkisi olanların bu bağımlılığa daha yatkın olduğu görülmüştü.

7. Özgüveni Düşürür

Kadın ve moda dergilerinin rötuşlu zayıf modeller kullanmasının birçok genç kadının özsaygısını sarstığı uzun zamandır bilinirdi. Şimdi ise onun yerini sosyal medya aldı. Nasıl mı? Yapılan araştırmalar sonucunda sosyal medya sitelerinin kendilerini yetersiz hissettirdiğini söyledi. 18-34 yaş grubundakilerin yarısı ise kendilerini çekici görmediklerini belirttiler. 2016’da yapılan bir başka araştırma da, başkalarının selfielerine bakmanın kişinin özsaygısını azalttığını ortaya koymuştu. Çünkü kişi, başkalarının en mutlu olduğu anları gösteren paylaşımlarıyla kendisinin o anki halini kıyaslıyordu.

8. İlişkilerin Bozulmasına Yol Açar

İnsanların yüz yüze görüşmelerinde sosyal medya ilişkide dikkat dağıtıcı bir etken olabiliyor. Romantik ilişkiler de sosyal medyadan etkilenmektedir. Araştırmalar, eşlerin karşı cinsten birini Facebook’a arkadaş olarak eklediklerinde kıskançlık sorununun gündeme geldiğini gösterdi. Özellikle kadınlar Facebook’ta daha fazla zaman harcadığından bu duyguları da daha fazla yaşamaktadır.

9. Mevcut Hayatınızda Mutsuzluğa Yol Açar

Yapılan bir araştırmada, yaklaşık 200 kişi sosyal ağların kendilerinde başta öfke dahil olmak üzere olumsuz duygular yarattığını ve bunun imrenme duygusuna dayandığını söylediler. Fakat imrenmenin yıkıcı bir duygu olması gerekmediğine ve insanları daha fazla çaba göstermeye sevk ettiğine inananlar var.

10. Yalnızlığa Sebep Olur

Yapılan bir başka araştırmada, sosyal medyada fazla zaman geçirenlerin sosyal izolasyon yaşama ihtimalinin iki kat fazla olduğu görülmüştür. Sosyal medyada geçirilen zaman yüz yüze iletişimin yerini alabilmekte ve insanların kendilerini dışlanmış hissetmesine neden olabilmektedir. Arkadaşlarının çok daha ideal ve mutlu bir yaşam sürdüğü duygusuna kapılan kişiler, onlara imrenir ve kendisinin içindeki sosyal izolasyonu olduğundan fazla görmesine neden olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al