Sosyal Medya Hangi Kişisel Bilgilerimize Sahip?

09.06.2021
Sosyal Medya Hangi Kişisel Bilgilerimize Sahip?

Sosyal medya kullanıcılarının mahremiyetleriyle ilgili endişeleri son yıllarda arttı. Veri ihlali olayları birçok kullanıcıyı alarma geçirdi ve onları sosyal medya ile ilişkilerini ve kişisel bilgilerinin güvenliğini yeniden düşünmeye zorladı. Danışmanlık ajansı Cambridge Analytica’nın dramatik hikayesi buna bir örnektir. Firma, 2016 Amerikan başkanlık seçimlerini etkilemek için 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısının özel bilgilerini kullandı.

Bu örnek ve diğerleri, halkın güvenini sürekli olarak zedeledi ve birçok kullanıcının kendi verileri üzerindeki kontrolünü kaybedip kaybetmediğini merak etmesine neden oldu. Pew Trust tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, sosyal medya kullanıcılarının yüzde 80’i, sosyal medya gönderilerine erişen ve kullanan işletmeler ve reklamverenlerden endişe duyduğunu bildiriyor. Bu artan gizlilik endişeleri, daha sıkı düzenlemeler için savunuculuk yapılmasına neden oldu. Ayrıca, kişisel verilerin korunmasından şirketleri daha fazla inceleme altına almaktan sorumlu tuttular.

Günümüzün sosyal medya gizlilik sorunları ve endişeleri göz önüne alındığında, yetenekli siber güvenlik uzmanları, sosyal medya kullanıcılarının verilerini ve kişisel bilgilerini korumada hayati bir rol oynayacaktır. Siber güvenlik alanında bir kariyer başlatmak için gereken uzmanlığı kazanmakla ilgilenenler, siber güvenlik yönetiminde ileri bir derece kazanmayı düşünmelidir.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların hızlı bir şekilde içerik oluşturmasına ve diğer kullanıcılarla paylaşmasına olanak tanıyan herhangi bir dijital araçtır. Sosyal medya, çok çeşitli web sitelerini ve uygulamaları kapsar. Twitter gibi bazı uygulamalar, bağlantıları ve kısa yazılı mesajları paylaşma konusunda uzmanlaşmıştır. Instagram ve TikTok gibi uygulamalar ise fotoğraf ve video paylaşımını optimize etmek için oluşturulmuştur.

Sosyal medyayı benzersiz kılan şey, hem geniş hem de nispeten sansürsüz olmasıdır. Birçok sosyal medya şirketi, şiddet veya çıplaklık içeren görüntüleri kaldırmak gibi bazı sınırlamalar getirirken, birinin paylaşabileceği şeyler konusunda gazeteler, radyo istasyonları ve televizyon kanalları gibi diğer kitle iletişim araçlarıyla olandan çok daha az sınırlama vardır.

İnternet erişimi olan herkes bir sosyal medya hesabına kaydolabilir. Bu hesabı, istedikleri içeriği paylaşmak için kullanabilirler ve paylaştıkları içerik, sayfalarını veya profillerini ziyaret eden herkese ulaşır.

Sosyal Medya Nasıl Çalışır?

Sosyal medya çok farklı türde web sitelerini ve uygulamaları kapsadığından, bu araçların işlevi de değişir. Bununla birlikte, çoğu sosyal medya sitesi, genellikle bir ad ve e-posta adresi sağlayarak bir kullanıcının bir profil oluşturmasıyla başlar.

Bir profil oluşturulduktan sonra kullanıcılar içerik oluşturabilir ve paylaşabilir. Örneğin, yeni bir hesabı olan bir Instagram kullanıcısı, fotoğrafını çekip, bir başlık ile profilinde paylaşabilir. Sosyal medya kullanıcıları, profilleri için içerik oluşturmanın yanı sıra içeriklerini takip etmek veya yorum yapmak istedikleri diğer kullanıcıları da bulabilirler. Sosyal medyanın türüne bağlı olarak, bir kullanıcı başka bir kullanıcıyı “takip edebilir”, onu “arkadaş” olarak ekleyebilir veya başka bir kullanıcının sayfasına “abone olabilir”.

Sosyal medya genellikle, kullanıcıların içerikte gezinmesine izin veren “feeds” kullanır. Sosyal medya şirketleri, görünen içeriği ve göründüğü sırayı belirlemek için bir kullanıcının profil verilerine dayalı algoritmalar kullanır. Akış, “takip edilen” kullanıcılardan ve içeriklerini tanıtmak için ödeme yapan kuruluşlardan gelen içeriği içerecektir.

Sosyal Medya Gizlilik Sorunlarını Anlama

Sosyal medya kullanıcıları nelerden endişe ediyor? Endişeleri haklı mı? Tipik olarak, bu endişeler, sosyal medyanın insanların yaşamlarında her yerde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Dünya nüfusunun yüzde kırk beşi sosyal ağları kullanıyor. Hootesuite tarafından toplanan verilere göre bu, şaşırtıcı bir şekilde 3.48 milyar insanın bir tür sosyal medyaya bağlandığı anlamına geliyor. Bu bağlantılar, kullanıcıları çeşitli şekillerde savunmasız bırakabilir.

Kişisel bilgiler yanlış ellere geçtiğinde, sonuçlar zarar verici olabilir. Pew Trust’a göre, Amerikalıların yüzde 13’ü sosyal medya hesaplarını yetkisiz bir kullanıcı tarafından ele geçirdi. Bu tür saldırılar, diğer şeylerin yanı sıra, takipçileri kötü amaçlı yazılımlara yönlendiren bilgilerin çalınmasına ve zorla paylaşımlara neden olabilir. Genel olarak, sınırlı hükümet gözetimi ile büyük miktarda kişisel bilgi toplayan ve saklayan sosyal medya platformları, bu verileri dolandırıcılık ve hırsızlık yapmak için kullanmak isteyen kötü aktörler için çekici hedefler olarak hizmet eder.

Cambridge Analytica’nın Facebook verilerini ihlal etmesiyle şiddetlenen bir diğer artan endişe, kötü aktörlerin sosyal medya platformlarından ve başka yerlerden özel verilere nasıl eriştiği ve bunları birkaç kişinin yararına görüşleri manipüle etmek için nasıl kullandığına odaklanıyor. Örneğin, Rus operasyon İnternet Araştırma Ajansı, çatışma ve güvensizliğe yol açan dezenformasyonu yaymak için sosyal medyayı kullanarak 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanıyor.

Sosyal Medyada Gizliliğe Yönelik Tehditler

Suçlular, sosyal medya kullanıcılarını hassas bilgileri vermeleri, kişisel verileri çalmaları ve kullanıcıların özel olarak kabul ettiği hesaplara erişim sağlamaları için kandırmakta ustadır. Microsoft Word herkesin ihtiyacı! Microsoft Word’ü indirmek için gereken adımlar nelerdir? Aşağıdakiler tipik sosyal medya tehditleridir.

Veri madenciliği

İnternette herkes arkasında bir veri izi bırakır. Birisi yeni bir sosyal medya hesabı oluşturduğunda, adını, doğum tarihini, coğrafi konumunu ve kişisel ilgi alanlarını içerebilecek kişisel bilgiler sağlar. Ayrıca şirketler, kullanıcı davranışları hakkında veri toplar: kullanıcıların platformlarıyla ne zaman, nerede ve nasıl etkileşime girdiği. Tüm bu veriler, reklamları kullanıcılarına daha iyi hedeflemek için şirketler tarafından saklanır ve kullanılır. Bazen şirketler, kullanıcıların verilerini, genellikle kullanıcıların bilgisi veya onayı olmadan üçüncü taraf kuruluşlarla paylaşır.

Kimlik Avı Girişimleri

Kimlik avı, suçluların hassas kişisel bilgilere erişmeye çalıştığı en yaygın yollardan biridir. Genellikle bir e-posta, kısa mesaj veya telefon görüşmesi şeklinde bir kimlik avı saldırısı, meşru bir kuruluştan gelen bir mesaj olarak kendini gösterir. Bu mesajlar insanları şifreler, bankacılık bilgileri veya kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri paylaşmaları için kandırır. Kimlik avı saldırıları genellikle sosyal medya platformları gibi görünür. Ağustos 2019’da, büyük bir kimlik avı kampanyası, iki faktörlü bir kimlik doğrulama sistemi gibi davranarak Instagram kullanıcılarını hedef aldı ve kullanıcıların sahte bir Instagram sayfasına giriş yapmalarını istedi.

Kötü Amaçlı Yazılım Paylaşımı

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayarlara ve içerdikleri verilere erişmek için tasarlanmıştır. Kötü amaçlı yazılım bir kullanıcının bilgisayarına sızdığında, hassas bilgileri çalmak (casus yazılım), para sızdırmak (fidye yazılımı) veya zorunlu reklamcılıktan (reklam yazılımı) kâr elde etmek için kullanılabilir. Sosyal medya platformları, kötü amaçlı yazılım dağıtıcıları için ideal bir dağıtım sistemidir. Bir hesabın güvenliği ihlal edildiğinde (genellikle bir kimlik avı saldırısı yoluyla parolaları elde ederek), siber suçlular, kötü amaçlı yazılımları kullanıcının tüm arkadaşlarına veya kişilerine dağıtmak için bu hesabı ele geçirebilir.

Botnet Saldırıları

Sosyal medya botları, belirli bir terimden bahsedildiğinde gönderi oluşturan veya yeni kişileri otomatik olarak takip eden otomatik hesaplardır. Büyük bir bot grubu, botnet olarak bilinen bir ağ oluşturabilir. Botlar ve botnet’ler sosyal medyada yaygındır ve veri çalmak, istenmeyen posta göndermek ve siber suçluların insanların cihazlarına ve ağlarına erişmesine yardımcı olan dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları başlatmak için kullanılır.

2021’de Sosyal Medya Gizlilik Sorunları

Yukarıda özetlenen saldırılar, 2021’de mahremiyet tehditleri oluşturmaya devam ediyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.