Şizofreni Nedir? Semptomları Nelerdir?

Şizofreni Nedir? Semptomları Nelerdir?

Şizofreni nedir? genellikle geç ergenlikte veya erken yetişkinlikte ortaya çıkan bir akıl sağlığı durumudur. Konuşma, düşünme, duygular ve yaşamın diğer alanları üzerindeki etkisi, bir kişinin sosyal etkileşimlerini ve günlük faaliyetlerini etkileyebilir. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne (NIMH) göre şizofreni, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yaklaşık % 0,25 ila% 0,64’ünü etkileyen oldukça nadir bir durumdur.

Bir kişinin yaşamının yanı sıra etrafındakilerin yaşamları üzerinde de derin bir etkisi olabilir .Semptomlar genellikle bir kişi ergenliğin sonları ile 30’ların başındayken ortaya çıkar. Erkeklerde kadınlara göre daha erken gelişme eğilimindedirler. Bazı durumlarda, kişi çocukluktan itibaren alışılmadık davranışlar göstermeye başlayabilir, ancak bunlar yalnızca yaşlandıkça önemli hale gelir. Diğerlerinde semptomlar aniden ortaya çıkabilir.

Şizofreni Nedir?

Şizofreni ömür boyu süren bir durumdur, ancak tedavi semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir. Bu makale şizofreninin nedenleri ve semptomlarının yanı sıra mevcut bazı tedavi seçeneklerine bakacaktır.

Şizofreni Semptomları Nelerdir?

Şizofreni, farklı insanları farklı şekillerde etkiler, ancak bazı ortak semptomlar vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Başkalarının anlaması zor olan karışık konuşma
 • Yüz ifadesi eksikliği
 • Duygusal ifade eksikliği
 • Motivasyon eksikliği
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Sanrılar ve halüsinasyonlar gibi psikoz

Bu semptomları yaşamadan önce bir kişi görünebilir:

 • Keyifsiz
 • Endişeli
 • Odaklanmaktan yoksun olmak

Aşağıdaki bölümler şizofreninin bazı ana semptomlarını daha ayrıntılı olarak tartışacaktır.

Şizofreni Sanrıları

Sanrılar yaşayan bir kişi, güçlü bir kanıt olmadığında bir şeyin doğru olduğuna inanabilir.

Örneğin şuna inanabilirler:

 • Onlar çok önemli
 • Birisi onları takip ediyor
 • Diğerleri onları uzaktan kontrol etmeye çalışıyor
 • Olağanüstü güçleri veya yetenekleri var

Halüsinasyonlar

Bazı insanlar halüsinasyonlar yaşar. En yaygın tür sesler duymaktır, ancak halüsinasyonlar tüm duyuları etkileyebilir. Örneğin, bir kişi gerçekte olmayan şeyleri de görebilir, hissedebilir, tadabilir veya koklayabilir.

Karışık Düşünme ve Konuşma

Bir kişinin düşünmesi ve konuşması, mantıksal bir sebep olmaksızın bir konudan diğerine atlayabilir. Bu nedenle kişinin söylemeye çalıştığı şeyi takip etmek zor olabilir. Ayrıca hafıza sorunları ve bilgiyi anlama ve kullanmada zorluk olabilir.

Diğer belirtiler

Yukarıda listelenen belirtiler ayrıca bir kişinin şunları da etkileyebilir:

Motivasyon: Kişi kendi kendine bakım dahil günlük aktiviteleri ihmal edebilir. Ayrıca zorlukla konuşabildikleri veya hareket edebildikleri katatoni yaşayabilirler.

Duygusal ifade: Kişi üzgün veya mutlu durumlara uygunsuz bir şekilde tepki verebilir veya hiç cevap vermeyebilir.

Sosyal yaşam: Kişi, muhtemelen birisinin kendisine zarar vereceği korkusuyla sosyal olarak geri çekilebilir.

İletişim: Kişinin alışılmadık düşünce ve konuşma kalıpları, başkalarıyla iletişim kurmasını zorlaştırabilir.

Şizofreni hastalarının çoğu, kendilerini iyi hissetmediklerinin farkında değiller. Halüsinasyonlar ve sanrılar, bunları yaşayan bir kişiye çok gerçekçi görünebilir. Bu, bireyi ilaç almaya ikna etmeyi zorlaştırabilir. Yan etkilerden korkabilirler veya ilacın kendilerine zarar vereceğine inanabilirler.Şizofreni genellikle bir kişi ergenliğin sonlarında veya daha yaşlı olduğunda ortaya çıkar, ancak çocukları da etkileyebilir.

Şizofreni Nedenleri Nelerdir?

Özel genetik ve çevresel faktörler bir araya şizofreni olasılıkla göre geliştirir NIMH . Örneğin, aşağıdaki faktörlerin tümü şizofreni gelişimine katkıda bulunabilir:

1. Genetik Miras

Bir ailede şizofreni öyküsü yoksa, onu geliştirme şansı% 1’den azdır. Bununla birlikte, ebeveynlerinden birinin teşhisi konduğunda kişinin riski artar .

2. Beyindeki Kimyasal Bir Dengesizlik

Şizofreni, beyinde dopamin adı verilen bir nörotransmiter ve muhtemelen serotonin dengesizliği olduğunda ortaya çıkıyor.

3. Çevresel Faktörler

Şizofreni riskini artırabilecek çevresel faktörler şunları içerir:

 • Doğum sırasında travma
 • Doğumdan önce yetersiz beslenme
 • Viral enfeksiyonlar
 • Travma gibi psikososyal faktörler

4. Bazı ilaçlar

2017’de bilim adamları, esrardaki bazı maddelerin, duyarlı kişilerde şizofreniyi tetikleyebileceğini gösteren kanıtlar buldular . Bununla birlikte, diğerleri şizofreniye sahip olmanın bir kişiyi ilk etapta esrar kullanma olasılığını artırabileceğini öne sürdü .

Şizofreni Tedavi Yöntemleri

Şizofreni ömür boyu süren bir durumdur, ancak etkili tedavi , kişinin semptomları yönetmesine, nüksleri önlemesine ve hastaneye yatmayı önlemesine yardımcı olabilir. Her kişinin deneyimi farklı olacak ve bir doktor , tedaviyi kişiye göre uyarlayacaktır .

Bazı potansiyel tedavi seçenekleri şunları içerir:

Antipsikotik ilaçlar. Kişi, enjeksiyonlar arasında (ilaca bağlı olarak) 3 aya kadar sürebilen enjekte edilebilir ilaçları tercih ederse, bunlar günlük kullanım için veya daha az sıklıkta kullanım için olabilir.

Danışmanlık. Bu, bir kişinin başa çıkma becerilerini geliştirmesine ve yaşam hedeflerini takip etmesine yardımcı olabilir.

Koordineli özel bakım. Bu, ilaç tedavisi, aile katılımı ve eğitim hizmetlerini bütünsel bir yaklaşımla bütünleştirir.

Şizofreni’de Teşhis Nasıl Konulur?

Şizofreniyi değerlendirmek için herhangi bir tanısal test yoktur. Bir doktor, kişinin nasıl davrandığını gözlemleyerek bunu teşhis edecektir. Ayrıca fiziksel ve zihinsel sağlık geçmişlerini de soracaklar.

Bununla birlikte, tümör, beyin hasarı veya bipolar bozukluk gibi başka bir zihinsel sağlık durumu gibi semptomların diğer olası nedenlerini dışlamak için bazı testler önerebilirler.

Şizofren İnsanların Görünümü

Şizofreni, bir kişinin yaşamda işlev görme yeteneği üzerinde derin bir etkiye sahip olabilen uzun vadeli bir durumdur. Bu etkiler, çevrelerindeki insanları da etkileyebilir.

Bir kişinin semptomlarını yönetmesine yardımcı olabilecek tedavi mevcuttur. Şizofreni hastaları ayrıca ailelerinin, arkadaşlarının ve toplum hizmetlerinin desteğinden de yararlanacaktır.

Şizofreni hastasına bakan herkes, bir bölümün başlangıcını nasıl tespit edeceğini öğrenerek, kişiyi tedavi planına uymaya teşvik ederek ve deneyimleriyle onu destekleyerek yardımcı olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Nermin Niftaliyeva
Hayat zorluklara sine gerecek kadar güzel bir yer.Yaşamaktan zevk alin....
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.