RoHS Nedir? RoHS Eğitimi ve Belgesi Nasıl Alınır?

RoHS Nedir? RoHS Eğitimi ve Belgesi Nasıl Alınır?

RoHS eğitimi nedir? Türkiye’de 2008 tarihli ilgili yönetmelik ile RoHS belirtilmiştir. RoHS yönergesi, elektrikli/elektronik eşyalar için bazı sınırlamalar getirir. Uygun imal edilmiş ürünler RoHS belgesi alarak piyasaya sürülebilirler. Aynı şekilde, ancak RoHS belgesi ile Avrupa Birliği ülkelerinde ticari serbest dolaşım mümkün olabilir.

RoHS belgesi almak için ilgili imalatçılara, başka tedarikçiler tarafından alınan ürünleri satan markalara, ithalat/ihracat eden gerçek veya tüzel kişilere gerekli bilgilerin kolayca uygulanabilmesini amaçlayan RoHS Eğitimi verilmektedir.

RoHS Nedir?

RoHS ya da Restriction of Hazardous Substances, ‘Tehlikeli Maddelerin Sınırlandırılması’ anlamına gelmektedir ve elektrik/elektronik endüstrisinde belirli bileşenlerin birlikte kullanılmasını kısıtlama amacıyla verilen, ilk versiyonu 2006 tarihli bir Avrupa Birliği direktifidir. Mevzuatın birincil amacı, bir elektronik cihazın yaşam döngüsünün her aşamasında elektronik üretimini daha güvenli hale getirmektir.

RoHS Belgesi Nasıl Alınır?

RoHS belgesini alabilmek için hedefin RoHS uyumuna sahip olması gerekir. Uyum değerlendirmeleri on kategoriye ayrılmış ürünler kontrol edilir. Örnek olarak askeri teçhizat gibi ülke güvenliğini ilgilendiren mallar, kategorilerden muaf olabilir.

Bu kategorilerdeki ürünler için, belirlenen altı bileşenin kullanım oranlarına, ilgili laboratuvarlara gönderilen son haldeki ürüne ya da ara parçalara bakılarak RoHS uyumu ölçülmektedir. Lambalardaki cıvalar, silikat kaplamalı tüm içeren akkor flamanlı lambalardaki kurşunlar, floresan çeşitleri, katod ışın tüpleri, alaşımlar (çelik, kurşun-bronz vb.).

Bunların yanı sıra diğer kurşun alaşımları, polimerik uygulamalar, kaplama maddeleri, optik/filtre camlar, mikroişlemciler, absorbsiyonlu beyaz eşyalar, amalgam temsilleri, fiber optik işlemler, borosilikat camların cilalanmasında uygulanan baskı mürekkeplerindeki kurşun/kadmiyumlar, makine lehimleri, plazma ekranlar, kristal cam ürünleri gibi pek çok detay madde için ölçüm yaptırmak gerekebilir.

RoHS Eğitimi, kategorilerin, sözü geçen maddelerin ve yasaklıların başvuranlara özgü şekilde belirlenmesini sağlar.

RoHS Uyumu Neden Önemlidir?

RoHS Uyumunun fonksiyonu, elektrikli/elektronik ürünlerde tehlikeli maddelerin kullanımını kısıtlamak, bunların uygun şekilde geri dönüştürülmesi ile yeniden kullanılmasına teşvik ve ağır metalleri alternatiflerle ikame etmektir. Bunlar neticesinde üreticilerle yetkilileri, distribütörleri ve ithalatçı firmaların RoHS yönergesine uymalarının başlıca faydalarından biri çevre güvenliğidir.

Çevre güvenliği, doğayı ve doğa ile çevre aracılığıyla etkileşimdeki insan sağlığının korunmasını ve yaşam kalitesinin yükseltilmesini amaçlar. RoHS uyumu ile dolaşımdaki malı üreten üretici ve taşeron ile kullanan tüketici korunmuş olur.  Doğaya salınan atıkların etkisi tüm canlı ve cansız hayatını ilgilendirdiği gibi, kullanım ömrü biterek atıklaşmış ürünlerin geri dönüştürülme süreci için de önem arz eder.

RoHS Eğitimi, bu güvenlik belgesinin alınmasında bir yol göstericidir. Elektrikli/elektronik ürün firmaları, RoHS Eğitiminin yol göstericiliğiyle uzun vadede kazanç elde ederler. Çünkü çevrenin ve insanın gözetilmesinin hem maddi hem de manevi geri dönüşleri olacaktır.

Güven endeksinde artış, iç pozitif itibar kazanma ve dış rekabetteki zorunluluğu yerine getirme firmaların kârınadır. Firmalar aynı zamanda RoHS yönergelerine uyduklarını iletişim mecralarında duyurarak da prestij elde ederler.

RoHS Eğitimi Neden Gereklidir?

Her yıl Avrupa Birliği’nde RoHS uygulamaları gelişmektedir. 2011 tarihinde RoHS 2 ile AB ülkelerinde eklemeler yapılmış ve 2019 itibariyle EU RoHS 3 ile günümüzdeki versiyona ulaşmıştır. İlgili kimyasal bileşenlerin kapsama alanı ile kategorilerin yirmi yedi maddeden oluşan alt başlıkları her firmaya özgü ürünler açısından önem taşır.

Yönergede geçen elektrikli/elektronik ürünlerini, alt montajlarını, bileşenlerini veya kablolarını doğrudan AB ülkelerine satan, dağıtan, AB ülkelerine ürün satan bayi/distribütör/entegratörlere satan herhangi bir işletme, kısıtlı malzemeleri kullanıyorsa önce kısıtlamalara tabi olduğunu kanıtlamak zorundadır.

Kimyasallarla ilgili tanıtım, bilgilendirme, ihracatta transferler ve taşınabilirlik, öncelikler ve bunlara bağlı ‘Uygunluk Beyan Formu’ gibi teknik belgelerin hazırlanarak dosyalanmasına dair prosedürler için RoHS Eğitiminin önemi devreye girer.

ETİKETLER: Belgesi, Eğitimi, Nedir?, Önemi, RoHS, Uyumu
YAZAR BİLGİSİ
Yağmur Güvenç
Dünyada gördüklerimi dünyaya iletiyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al