Kara Listeden Çıkmak İçin Yapılması Gereken 5 Şey

Kara Listeden Çıkmak İçin Yapılması Gereken 5 Şey

Eğer kara listeden nasıl çıkarım? Sorusunu kendinize soruyorsanız size iyi bir haberimiz var. Devlet kara listeye düşen ve sicili bozuk vatandaşlar için yeni bir af yasasını paylaştı. Bu af yasasının adı “Sicil Affı Yasası“. Bu yasa ile artık sicili bozuk olan ve hiçbir bankadan kredi alamayan vatandaşlar rahatlıkla kredi çekebilecekler. Bu yasadan yararlanmak için yapmanız gereken bazı  temel konular var.

Sicili bozuk ve kara listede olan vatandaşları artık yeniden kredi çekebilecekler. Bunun için kredi sicil affı yasasının yürürlüğe girdiği günden başlamak kaydı ile 6 ay içerisinde tüm borçlarını yapılandırmaları gerekmekte. Bunun için “kredi borcunu yapılandırmak” ve “sicil affı yasasına göre yeni bir kredi çekerek eski borçları kapatmak.”

Bu iki işlemi yaptığınız takdirde eski borçlarınızı düzenli bir şekilde ödeyerek kara listeden çıkabilirsiniz. Eğer sizin durumunuz bundan biraz daha farklı ve kredi notunuzu iyileştirmek istiyorsanız aşağıdaki kara listeden nasıl çıkarım? İçeriğimizi okuyarak 5 adımda bankalardaki sicilinizi düzeltebilir veya iyileştirebilirsiniz. Dilerseniz asıl konumuz olan, “kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler” içeriğimize artık geçelim.

1. Artı Para Bakiyesi

Eğer bankalara ciddi meblağlar borcunuz yoksa sadece kredi notunuzu kırmızıdan yeşile çevirmek istiyorsanız, kullandığınız bankadan bir banka kartı çıkartıp artı para bakiyesini periyodik olarak çekip tekrar hesabınıza yatırabilirsiniz. Bu bankaların gözünde artı para bakiyenizi düzenli çekip kullandığınız anlamına gelecektir.

2. Kredi Kartı

Siciliniz ne kadar bozuk olursa olsun bankalar genelde kredi kartı verirler ve sizlerde kredi notunuzu iyileştirmek için kredi kartlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca, kredi kartı aidatı ödemenize gerek yok. Kredi kartı aidatı geri alma konumuzu ziyaret ederek bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Kişisel ve Ev Faturaları

Bankalar için hiç bir önemi yokmuş gibi gözükse de evinize ait faturaların size ait olması ve bunları düzenli bir şekilde ödüyor olmanız bankalar için artı puan demektir. Ailenizin veya diğer yakınlarınızın faturalarını kendi adınıza alarak kredi puanınızı bu aboneliklere yapacağınız düzenli ödemeler ile yükseltebilirsiniz.

4. Al & Sat Yapmak

Eğer Sahibinden, Letgo ve diğer 2. el alışveriş sitelerinden yapacağınız al- sat ile kredi notunuzu yükseltebileceğinizi düşünmüyorsanız yanılıyorsunuz. Evinizde kullanmadığınız 2. el gereksiz eşyaları satarak sürekli banka hesabınıza para girişleri sağlayabilirsiniz. Ayrıca, pasif gelir sağlayabileceğiniz daha fazla fikir arıyorsanız para kazanma içeriklerimizi takip edebilirsiniz.

5. Telefon Modeli Değiştirme

Zaten kara listeye düştüyseniz maddi zorluklar yaşıyorsunuz demektir, ancak günümüzün temel ihtiyaçlarından olan telefonunuz olduğunu var sayıyorum. Telefonunuzu satıp, sattığınız parayı her ay banka hesabınıza yatırıp aşağı yukarı yine aynı paraya yeni bir telefon alabilirsiniz. Bu uğraştırıcı ancak dediğim gibi ekonomik sorunlar yaşıyorsanız son çare olarak yapılabilir.

Kara listeden nasıl çıkarım? Kara listeden çıkmak için neler yapılır? Kara listeden çıkmak için yapılabilecek şeyler? Konusunda bilgilendirici ve yaratıcı çözümler sunduğumuz içeriğimizin sonuna geldik. Sizlerde yukarıdaki maddeleri rahatlıkla uygulayabilir ve kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Daha fazla bu tarz içerikler için finans kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Dilara Özdemir
Kayseri - İstanbul Medipol Üniversitesi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.