Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı genellikle finansal kuruluşların, daha çok bankaların müşterilerine tanımış olduğu limitli bir ödeme aracıdır. Bu kart ile müşterilerine alışverişlerinde kolaylıkla kullanabileceği hem pos uyumlu hem mobil işlemleri ile kullanım imkanı verir. İçerisinde belirli miktarda limit bulunur. Banka belirtilen kesim tarihinde karttan kullanmış olduğunuz tutar kadarını ödemenizi bekler.

Ödenmemesi durumunda ana paranız üzerine faiz işlenir. Bundan dolayı kullandığınız kadarını zamanında ödemeniz tavsiye edilmektedir. Ödeme durumuna göre de banka kullanıcılarına bir puan verir. Kredi kullanma isteğinizin olması durumunda da bu puanlar göz önüne alınarak bireyin ihtiyacı karşılanmaya çalışılır.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatı bankaların kullanıcılarına kullanmaları adına vermiş olduğu kartın bir nevi üyeliği için almış olduğu ücrettir. Bu ücret bankanın operasyonel olarak gerçekleşen giderleri için karşılanması adına müşterilere yansıtılmış kısmıdır. Kredi kartı aidatı her kredi kullanıcısına yansıtılır. Kart talebi edilişinden kartın iptal edildiği sürece dek kredi kart aidatı hesaba yansıtılmaktadır.

Kart kullanıcıları tarafından her ne kadar şikayetçi olunulan bir konu olsa da banka için önemli bir gelir kaynağıdır. BDDK’nın sunmuş olduğu yönetmelikte geçen aidatlı kartların iptali söz konusu değildir. Fakat alternatif aidatsız kartların sunulması şarttır. Kredi kartının aidat oranı tamamen kartı almış olduğunuz bankanın stratejisine bağlıdır. Her bankanın kendine özel oranı bulunmaktadır.

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

Kredi kartı aidatları bankalar tarafından yıllık olarak tahsil edilmektedir. Dilediğiniz takdirde çok da zorluk çekmeden kolaylıkla bu ücreti geri alabilme imkanınız bulunmaktadır. Önceki yıllarda bu işlem bankaya yazmanız gereken bir dilekçe ile mümkündü. Fakat günümüzde e devlet üzerinden de bu işlem kolaylıkla halledilebiliyor. Kredi kartı aidatını geri alma üç temel yol ile olağandır.

Bankaya dilekçe, Tüketici Hakem Heyetine başvuru ve e devlete başvuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Dilekçe ile uğraşmamak adına işleminizi kolaylıkla e devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. E devlet kullanmamanız takdirde bankaya giderek itiraz dilekçesi yazmanız gerekecektir. Bankaya girmek istemiyorsanız son yol olarak Tüketici Hakem Heyetine başvurarak hesap ekstranız ile yatırdığınız aidatı geri alabilirsiniz.

Kredi kartı aidatını geri alma ile ilgili içeriğimiz bu kadardı, sizlerde kredi kartlarınız için aidat bedeli ödemek istemiyorsanız yukarıdaki belirtilen işlemleri yerine getirerek kredi kartı aidatınızı geri alabilirsiniz. Daha fazla bu tarz içerik için web sitemizin İş & Finans kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk