Python Öğrenmek İçin Uzmanların Önerileri

30.01.2021
Python Öğrenmek İçin Uzmanların Önerileri

Python, dünyanın önde gelen programlama dillerinden biri haline geldi. Günümüzde, web sitelerinden veri bilimine kadar her alanda kullanıldığını görebilirsiniz. Python aynı zamanda en son ve ileri teknolojilerde önemli bir rol oynamaktadır. Python, yeni nesil programlama dilleriyle de kolayca entegre edilebilir.

Bu yüzden öğrencilerin çoğu Python öğrenmeye ilgi gösteriyor. Bununla birlikte Python en basit programlama sözdizimine (syntax) sahiptir. Yeni başlayanlar tarafından okunması ve uygulaması kolaydır ancak bu yeterli değildir. Python öğrenmenin yollarını bilmiyorsanız bunda iyi olamazsınız.

Neden Python Öğrenmek İstediğinizi Anlayın

Neredeyse tüm programlama dillerini öğrenmenin en büyük adımı, neden bir programlama dili öğrenmek istediğinizi bulmanız gerekir. Başka bir deyişle, programlama dili ile ne yapacağınıza bağlı. Aynı durum Python programlaması içinde geçerlidir. Bu yüzden Python öğrenmeye başladığınızda, kendinize sormanız gereken ilk şey, neden Python öğrenmek istediğiniz ve onunla ne yapacağınızdır.

Python’un birçok kullanıcısı vardır ve ilk aşamada onunla ne başarmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunu ilk aşamada yaparsanız, Python öğrenmek için her zaman motive kalacaksınız. Python en basit programlama dili olmasına rağmen, en kolay olanı değildir. Bu nedenle, öğrenirken depresyona girebileceğiniz birkaç an olabilir. Bu nedenle, motive olmak için zihninizde net bir hedefe sahip olmalısınız. İlgilenebileceğiniz ve Python ile yapabileceğiniz birkaç alanın listesi

  •      Veri bilimi
  •      Makine öğrenme
  •      Derin öğrenme
  •      Yapay zekâ
  •      Mobil uygulama
  •      Web siteleri
  •      Oyunlar
  •      Veri işleme ve analiz
  •      Donanım / Sensörler / Robotlar
  •      Çalışmanızı otomatikleştirmek için komut dosyaları

Temel Sözdizimini Öğrenin

Temel bilgiler, dünyadaki hemen hemen her şeyin anahtarıdır. Bu nedenle, dünyadaki herhangi bir şeyde ustalaşmak istiyorsanız, o zaman temellere odaklanmalısınız. Python’un temelleri de sözdizimidir. Temel bilgileri ne kadar öğrenirseniz, ileri düzey konulara o kadar kolay gidebilirsiniz.

Temel sözdizimlerini farklı türdeki programlarda uygulamaya çalışın çünkü bu, Python’un temellerini kullanmanın daha fazla yolunu keşfetmenize olanak sağlar. Temel bilgileri birkaç hafta içinde tamamlamaya çalışın. Python 3’ü öğrenmeniz gerektiğini unutmayın.

Projelerinizi Yapılandırın

Yapılandırılmış projelerinize başlar başlamaz, Python öğrenmek için yeni yollar açarsınız. Projenize başladığınızda, karmaşık şeyleri çok erken uygulamaya çalışmayın, önce projelerinizde Python’un temellerini ele alın, sonraki adıma geçmek için ilerleyin. Bilginizi ne kadar çok uygularsanız zayıf ve güçlü yönleriniz hakkında o kadar çok şey öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, yakın zamanda ihtiyacınız olduğunda temel bilgileri daha kolay ezberlemenize yardımcı olur. Temel projelerle başlamanız çok daha iyi olacaktır. Öğrenmenin başında karmaşık projelere girmeye çalışmayın. Çünkü karmaşık projelerle başlarsanız, sorunlara takılır ve kaynaklara tekrar tekrar başvurmanız gerekir.

Python Projeleri Üzerinde Kendi Başınıza Çalışın

Yapılandırılmış projelerde çalıştıktan sonra, Python’u daha iyi öğrenmek için Python projelerinize sıfırdan başlama zamanı geldi. Python’da projelerinize başladığınızda, Python’un farklı kaynaklarından daha fazla belgeye başvurmanız gerekebilir. Her Python konseptini tek bir Python projesinde kullanamayacağınızı unutmayın.

Python projelerinizde kullanacağınız Python kavramlarını hatırlamalısınız. Programlamaya başlayanların çoğu hata ayıklama aşamasında hayal kırıklığına uğraması en yaygın senaryodur. Bu nedenle, programdaki hata ayıklama ve hatalara sebep olanın ne olduğunu daha iyi öğrenmek için StackOverflow sitesini kullanmanız büyük yara sağlar. Python’u öğrenmek ve keşfetmek için Python topluluklarına katılmayı unutmayın.

Orta ve üst seviye projelerde çalışacak güveni kazanmak için öncelikler temel projeler üzerinde çalışmanız gerekiyor. Hata ayıklama kısmına ne kadar çok çalışırsanız Python sorunlarıyla o kadar rahat yüzleşirsiniz.

Daha Zor Projelere Yönelin

Temel ve orta seviyede projelerle deneyim kazandıktan sonra becerilerinizi test etmek ve geliştirmek için daha zor projelere yönelin. Becerilerinizi test etmenin en iyi yolu budur. Konfor alanınızdan çıkın; kendinizi zorlayın, yeni şeyler keşfetmeye çalışın. Daha zorlu proje üzerinde çalışırken, büyük sorunlara daha sık sıkışıp kalacak ve sorunlardan kurtulmak için gereğinden fazla zaman harcayacaksınız. Problemleri çözmenin yeni yollarını öğrenmenize ve Python’da daha fazlasını kapsamanıza yardımcı olabilir.

Öğrenmek asla durmamalı! Evet, bu modern dünyada, özellikle zamanla gelişmeye devam eden Python gibi programlamalarda öğrenme asla durmamalıdır. Ancak, bir programlama dilini tamamen herkes tarafından öğrenmek neredeyse imkansızdır. Dünyada yalnızca birkaç programcı Python hakkında tam bilgiye sahiptir, yani kurucuları veya yaratıcıları. Yeni kavramlar öğrenerek kendinizi Python ile güncellemeye devam etmeniz en iyisidir. Python programlamayı öğrenmeye devam etmek ve yeni şeyler uygulamak için en son projeler üzerinde çalışabilirsiniz. Python’u bırakmayın, öğrenmeyi bırakırsanız trendin dışına çıkarsınız. Her zaman ilgilendiğiniz projeler üzerinde çalışmaya çalışın. Projeleriniz üzerinde çalışmanızı tavsiye etmek istiyorum çünkü her zaman bir şeyleri kolayca keşfetme ve uygulama özgürlüğüne sahip olacak ve asla sıkılmayacaksınız. Python öğrenmek ve ona hâkim olmak için motive kalın.

YAZAR BİLGİSİ
Ali Arslan
Harika insanlarda hata yapar.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.