Otobüslerde veya Arabalarda Kulağımızı Çınlatan Uğultu Sesi Nedir?

Otobüslerde veya Arabalarda Kulağımızı Çınlatan Uğultu Sesi Nedir?

Retarder sesi, birçok insanın aşina olduğu seslerden bir tanesidir. Genelde otobüslerde kulak tıkanması ve otobüslerde uğultu olarak bilinir. Gündelik hayatta birçok insan araba ya da otobüs içerisinde bulunmakta ve retarder sesine maruz kalmaktadır. Kulak çınlatan vın sesi olarak bilinen retarder sistemleri, insanların dikkatini çeken araç parçalarından bir tanesi olarak ön plana çıkar.

Sesi hatırlamayanlar için şu şekilde bir hatırlatma yapmak olanaklıdır: Otobüslerin yavaşlamaları esnasında “vın” sesi çıkar. Bu ses, pek çok insanın dikkatini çekmeyi başarmakta ve birçok kişi, bu sesin tam olarak nereden geldiğini ve sesin geldiği sistemin özelliklerinin neler olduğunu merak etmektedir.

Peki ama otobüslerde ya da arabalarda duyulan vın sesi nedir, otobüslerde kulak tıkanması ve bu ses yada basınç tam olarak aracın hangi parçasından gelir?

Otobüslerde Uğultu ve Vın Sesinin Kaynağı

Otobüslerde ya da arabalardaki vın sesi nedir sorusu kapsamında bu sesin retarder olarak bilinen bir malzemeden geldiğini söylemek olanaklıdır. Araba ya da otobüslerin yavaşlamaları esnasında ön plana çıkan bu ses, her insanın dikkatini çekmektedir.

Retarder sisteminden gelen bu ses, aslında retarder sisteminin ne olduğunu ve ne işe yaradığı konusunda araştırma yapılmasını zorunlu kılar. Peki ama retarder nedir ve bu sistem, araçlarda ne işe yarar?

Retarder Nedir?

Latinceden gelen retarder kelimesi temelde “yavaşlatıcı, geciktirici” anlamlarında kullanılır. Kimyasal sektörü, inşaat sektörü, ilaç sektörü başta olmak üzere farklı alanlarda kullanılan bu malzeme, otobüs ve arabalarda da kullanılmaktadır.

Kelimenin tam manası “hız kesici”dir ve bu anlam, otobüs ya da arabalarda kendisini belli etmektedir. İkincil bir fren mekanizması olarak iş gören retarder, çoğunlukla ağır araçlarda yer almaktadır. Ağır vasıtaların en önemli mekanizmalarından bir tanesi olarak ön plana çıkan retarder, otobüs ve araba gibi araçlarda retarder sesi olarak bilinen bir sesin çıkmasını olanaklı hale getirmektedir. Peki, retarder tam olaran ne için ve neden kullanılır? Bu mekanizmanın ağır araçlara sağladığı avantajlar nelerdir?

Retarder Ne İşe Yarar?

Retarder ne işe yarar sorusu, bu sistemin tam olarak ne amaçla kullanıldığını merak edenler tarafından sorulmaktadır. Kampana fren sistemleri veya tekerleklerde bulunan sürtünme prensibiyle çalışan disklerde tercih edilen bu ikincil fren mekanizması, aracı durdurmak amacı ile kullanılmaz. Ana fren sistemine destek olarak aracın sorunsuz bir şekilde yavaşlamasını mümkün kılmakta ve bu özelliğinden ötürü ağır araçların vazgeçilmez malzemelerinden bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır.

Retarder Nasıl Kullanılır?

Oldukça önemli mekanizmalardan bir tanesi olan ve araçların sorunsuz bir şekilde yavaşlamasını olanaklı hale getiren retarder sistem, birçok insanın ilgisini çekmektedir. Retarder nasıl kullanılır sorusu da bu ilginin sorularından bir tanesi olarak bilinmektedir.

Retarderin çalışma mekanizmasının anlaşılması, bu sistemin nasıl kullanılacağı konusunda da bilgi vermektedir. Şaftın ucuna yerleştirilen stator ve rotor olarak adlandırılan iki çark ile birlikte çalışmakta olan hidrodinamik basınçlı bir sistem olan retarder, fren pedalına bağlı olan bir sistem ya da kademeli bir kol ile harekete geçirilmektedir. Retarder nasıl kullanılır sorusu kapsamında ön plana çıkan cevaplar, mekanizmanın anlaşılmasını da olanaklı kılmaktadır.

Retarder Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Retarder sisteminin avantajları nelerdir sorusu kapsamında ön plana çıkan avantajları genel olarak şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Birincil frenlerin ömrü uzamakta ve araç sorunsuz bir şekilde yavaşlatılmaktadır.
  • Yokuş aşağı frenleme kapsamında oldukça fazla avantaj sağlamaktadır.
  • Fren balataları oldukça az aşınmaktadır, bu sayede balata tozu çevreyi çok az kirletir.
  • Araçların hız kesmeleri oldukça yavaş ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen hususların her biri retarder sisteminin avantajları kapsamında yer almaktadır.

ETİKETLER: Araba, Otobüs, Retarder
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.