Microsoft’un Sahibi Bill Gates Milyoner Olmanın Yollarını Anlattı

Microsoft’un Sahibi Bill Gates Milyoner Olmanın Yollarını Anlattı

Geçen yıla kadar dünyanın en iyi şirketi olan Microsoft’un sahibi Bill Gates nazıl zengin olunacağını, şirketini nasıl bir algoritmayla kurduğunu ve kişilik özelliklerini paylaştı. Gelin şimdi bir zamanlar gözünü kırptığında kazandığı parayı züğürtlük’le hesapladığımız, Bill Gates’in neler dediğine bakalım.

1) Bir Vizyonunuz Olsun

Başarılı bir şirket kurmak istiyorsanız önce vizyon sahibi olmanız grekiyor, ileriye dönük bir plan ve proje yapmalısınız, mesela Bill Gates, çocukluğundan beri bilgisayarın insan hayatındaki yerini anlamış ve insan hayatını kolaylaştırmak için projeler geliştirmiş. Şirketinizi kendi vizyonunuz üzerine kurmalısınız, böylece vizyonunuz üzerinden insanlara yönelik daha iyi ürünler geliştirebilirsiniz.

2) Durmadan Çalışın

Bill Gates zekiliğin tek başına işe yarayacağını düşünmüyor, çok çalışılması gerektiğine ve sosyal yaşamla çok vakit öldürülmemesi gerektiğine inanıyor. Zamanı iyi değerlendirmek ve yeni çalışmalar yapmak için mesai yapmanız gerekiyor, Bill Gates çalışanlarından’da aynısını bekliyor ve buna göre yönlendirmelerini yapıyor.

3. Zeki İnsanlar Çalıştırın

Kurmak istediğiniz şirket içerisinde işe alacağınız kişileri iyi seçmelisiniz, şirket çalışanları ileri görüşlülük özelliğine ve yeni şeyler üretme yeteneğine sahip olmalı, Bill Gates şirketindeki çalışanları böyle titizlikle işe alırmış. İyi bir çalışan nasıl bulunur sorusuna verdiği yanıt ise şöyle olmuştur, akıllı insan, her şeyi tek tek söylemeniz gerekmediği bir kişiliğe sahiptir.

4) Çalışanlarınızı Özel Kılın

Şirketinizdeki çalışanlarınıza onların değerli olduklarını hissettirmelisiniz, çalışanlarınız ancak bunun bilincinde oldukları zaman iş ortamında daha verimli çalışabilirler. Bill Gates, Microsoft’ta en çok bu metodu kullanmış ve çalışan sirkülasyonunu diğer ortalamalara göre iki kat düşürmüştür.

5) Sıradan Maaşlar Yerine Hisse Verin

Gelecek vaat eden çalışanları şirketinize çekmek istiyorsanız, onlara şirketinizden hisse payları verin. Çünkü genç ve başarılı bir çalışan kısa vadede gelir elde etmeyi tercih etmez. Dolayısıyla o yüzden Bill Gates bu düşünceyle yola çıkarak şirketinde başarılı kişileri çalışmaya razı edebilmek için hisse vermeyi teklif etmiştir. Hatta Microsoft’un şimdiki yönetim kurulu başkanı olan Steve Ballmer’ı şirketinde çalışmaya bu şekilde ikna etmiştir.

6) Piyasayı Analiz Edin

Sektörler yazılım başta olmak üzere her geçen gün hızla gelişmekte, başarılı bir şirket olarak sektörde kalmak istiyorsanız eğer piyasalardaki gelişmeleri iyi analiz etmek gerekir. Mesela Bill Gates bir dönem, internetin gelişimini yeterince takip edemeyince internete uygun ürün geliştiremedi ve piyasadan uzak kaldı, Microsoft hisseleri’de bu nedenle uzun süre düşüşe geçti.

7) Piyasayı Şekillendirin

Bill Gates çıkardığı Windows işletim sisteminden sonra piyasada bu bütünleşik ürünlerin ortamda daha olgunlaşmadığı ve gelişemediğini görünce, piyasaya birbirinden ayrı çalışan ürünler çıkardı ve bir anda rakiplerinin önüne geçti.

8) Konsantre Olun

Bill Gates, Microsoft’u yazılıma odaklı çalışan bir şirket olarak kurdu ve her zaman yazılım odaklı çalıştı, diğer şirketler gibi faaliyet alanlarını dağıtmıyor. Faaliyet alanları dağılınca işe adapte olunması zorlaşıyor, buda maalesef şirketin geleceğini etkileyebiliyor. Bill Gates’in yolundan giderek siz de şirketinizi tek bir işe dayalı ve daha kapsamlı bir şekilde odaklanarak kurabilirsiniz.

9) Alçak Gönüllü Olun

Milyon dolarlık şirketiniz olduktan sonra o parayı sadece lüks bir yaşam için harcayamazsınız. Bill Gates milyarder olmasına rağmen sade bir hayat yaşamayı tercih etmiş, çünkü lüks bir hayatın onu amaçlarından uzaklaştırabileceğini düşünmüş. Aşırı bir lüks hayat başarılarınızın önüne geçer.

10) Diğerlerinden Farklı Olmalısınız

Rakiplerinizi her daim takip edip, onlara karşı yapacağınız hamlelere böyle karar verebilirsiniz, onların yaptığını siz de yaparsanız, birçok hata ile karşı karşıya kalır ve sektörde arka planlara düşersiniz. Bill Gates her zaman rakiplerinden farklı bir hayat sürdüğü için bir numara olmuştur ve her zaman kendi kararları ile hareket etmiştir.

Hep üretken ve farklı olursanız, önünüze kimse geçemez. Bill Gates, “Rakiplerinizden farklı olun, onlardan daha çok çalışırsanız iş dünyasındaki tüm engelleri aşarak liderlik konumuna yükselebilirsiniz’’ diyor.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı