Meclis’te İsrail’e Türkiye Üzerinden Taşınan 1 Milyon Varil Petrol ile İlgili Tartışma

İsrail-Filistin arasında savaş devam ederken İsrail’e Türkiye üzerinden gönderilen 1 milyon varil Meclis’te konuşuldu. İsrail-Filistin savaşı dünyada ve ülkemizde tepki alırken son günlerde AK Parti’nin Türkiye üzerinden İsrail’e petrol sevkiyatına …

Meclis’te İsrail’e Türkiye Üzerinden Taşınan 1 Milyon Varil Petrol ile İlgili Tartışma

İsrail-Filistin arasında savaş devam ederken İsrail’e Türkiye üzerinden gönderilen 1 milyon varil Meclis’te konuşuldu.

İsrail-Filistin savaşı dünyada ve ülkemizde tepki alırken son günlerde AK Parti’nin Türkiye üzerinden İsrail’e petrol sevkiyatına izin verdiği ortaya çıkmıştı.

21 Ekim’de Bloomberg’in yaptığı habere göre, Adana Ceyhan Limanı’ndan çıkan Seaviolet adlı 900 metrelik tankerin bir milyon varilden fazla Azerbaycan petrolünü İsrail’e taşınmıştı.

Tanker resmi olarak Ürdün’ün Akabe limanına gitse de Bloomberg’e konuşan bazı kaynaklar, Paz Oil tarafından satın alınan varillerin İsrail’deki Eilat limanına teslim edileceğini doğrulamıştı.

Bu haber Meclis’te de konuşulmaya başlandı. İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu bugün TBMM Genel Kurulu’nda bu haberle ilgili konuştu.

Dervişoğlu konu ile ilgili “Daha geçtiğimiz hafta, Adana Ceyhan Limanı’ndan çıkan Seaviolet adlı bir tanker, 1 milyon varilden daha fazla petrolü İsrail’e taşımıştır. Türkiye’de mitingler düzenleyerek ‘Mehmetçik Gazze’ye’ sloganları atmak yetmiyor. Mehmetçik’imizi abluka altındaki Filistin’e göndermek isteyenler, eğer samimi olsaydılar evvela Türkiye üzerinden İsrail’e giden petrol akışını durdururlardı.” dedi

Dervişoğlu konuşmasının devamında “Bir taraftan İsrail’e milyonlarca varil petrolü Türkiye üzerinden göndererek Tel Aviv’in enerji ihtiyacını karşılayacaksınız, diğer taraftan cumhuriyet kutlamalarına nazire yapar gibi büyük bayramımızın arifesinde Filistin mitingleri düzenleyip ‘Mehmetçik Gazze’ye’ diyeceksiniz. Bu, aklın kabul edebileceği bir durum değildir.” dedi.

“Oraya buraya meşrubat dökmeyi, kahve dükkânlarını işgal etmeyi bir tarafa bırakın, hasbi olun, dürüst olun ve şu soruma cevap verin: Geçtiğimiz hafta itibarıyla 1 milyon varil petrolün Adana Ceyhan üzerinden İsrail’in Eilat limanına gönderilmesine izin verdiniz mi vermediniz mi, bunu Türk milletine açıklayın.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.