Rusya Avrupa’ya Gazı Kesiyor: Türkiye’de Elektrik Üretimi İçin Kullanılan Doğal Gaza Zam Bekleniyor!

Rusya, Avrupa’ya doğal gazı gıdım gıdım keserken, kendisine yaptırımlar sebebiyle ödeme yapılmamasını ya da bakımı gereken malzemelerin tedarik …

Rusya Avrupa’ya Gazı Kesiyor: Türkiye’de Elektrik Üretimi İçin Kullanılan Doğal Gaza Zam Bekleniyor!

Rusya, Avrupa’ya doğal gazı gıdım gıdım keserken, kendisine yaptırımlar sebebiyle ödeme yapılmamasını ya da bakımı gereken malzemelerin tedarik edilmemesini öne sürüyor. Ve BOTAŞ traderları toptan doğal gaz fiyatlarında artış öngörüyor ki Avrupa’da fiyatlar zaten yükseliyor.

Trader’lar, BOTAŞ’tan Eylül’de elektrik üretimi amaçlı toptan doğal gaz satış tarifesine %12,95 zam bekliyor

Montel-Foreks’in Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) tarafınca Eylül ayı için geçerli olacak elektrik üretimi amaçlı toptan doğal gaz satış tarifesine yönelik 8 trader’dan aldığı aylık değişim tahminlerinin aritmetik ortalaması %12,95 olurken, en düşük tahmin %8, en yüksek değişim tahmin ise %16,50 olarak iletildi. 

BOTAŞ, elektrik üretimi amaçlı kullanım toptan satış fiyat tarifesini Ağustos ayında bir önceki aya göre %10 artırmış ayrıca 13,75000 TL/ Sm³ olarak uygulamaya başlamıştı. Şirket, tarifenin Temmuz ayında bir önceki aya göre değişmeden 12,50000 TL/ Sm³ olarak uygulanmasına karar vermişti. 

Hollanda TTF hub’ı başta olmak üzere Avrupa doğal gaz fiyatlarındaki volatilite ise uzun bir süredir devam ediyor.

Avrupa’da doğal gaz fiyatı yükseldi

Gazprom’un 3 gün süreceğini duyurduğu bakım çalışması çerçevesinde bu sabah Kuzey Akım 1 üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatını tamamen durdurması Hollanda TTF’de fiyatları yükseltti.

Gazprom’un ödemelerde anlaşmadığı Fransız Engie’ye gaz satışını askıya alması da doğal gaz fiyatlarının yükselmesine destek verdi. 

Bugün Hollanda TTF’de Ekim vadeli gaz fiyatı yüzde 5,11 artışla 282,74 euro/MWh olurken, Kasım vadede fiyat yüzde 5 artışla 287,19 euro/MWh seviyesine kadar yükseldi.

Fransız enerji şirketi Engie, Rus Gazprom’un bugünden itibaren gaz akışını azaltacağı özelinde kendilerini bilgilendirme verdiklerini açıkladı.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle derinleşen enerji krizinde, Gazprom bazı sözleşmelerin uygulanmasında anlaşmazlıklar olduğunu ayrıca enerji arzında endişeler sebebiyle gaz akışını azaltacağını açıkladı.

Fransız yetkililerin açıklamasına göre, Engie’nin gerekli miktarları temin ettiği belirtilirken, Gazprom’un kesintilerine karşılık çeşitli önlemler aldıklarını belirttiler.

Rus enerji devi Gazprom Avrupa’ya gazı kestiğini duyurdu.

AFP Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Rusya Avrupa’ya gazı kestiğini ‘acil’ kodu ile duyururken, Rusya’nın TASS Haber Ajansı ise planlı bir kesinti olduğunu ileterek, kesintinin 3 gün süreceğini belirtti.

Gazprom, Kuzey Akım 1’de bakım için yapılan kesintinin 31 Ağustos ayrıca 3 Eylül tarihleri aralığında olacağını belirtti. 

Kuzey Akım 1 üzerinden gaz akışını haziran ayında yüzde 40, temmuz ayında yüzde 20 azaltan Rusya, bakım sorunları ya da ekipmanlar gibi yaptırımlar sebebiyle zorlandıkları durumları bahane ediyor. Son kesinti de ‘boru hattının kalan tek kompresöründe bakım’ nedeniyle olduğu açıklandı.

Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vitaliy Markelov, Kuzey Akım bakımında doğalgaz türbin motorunun Siemens teslim edilmediğini belirterek bir türbini durdurmuştu.

Ve Gazprom, nisanda doğalgazda ruble ile ödeme kabul edileceğini belirtmiş bunu reddeden GasTerra’ya doğalgaz akışının durdurmuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.