Makine Mühendislerinin Yapabileceği En Karlı 11 Ek İş Fikri

Makine Mühendislerinin Yapabileceği En Karlı 11 Ek İş Fikri

Mühendisler için ek iş fikirleri: Merak edenler için günümüzde dijital dünyanın imkanlarından faydalanarak katılım gösterilebilecek oldukça geniş perspektife sahip iş alanı olduğu belirtilmelidir. Eğer Makine Mühendisliği bölümü mezunuysanız ve içerisinde bulunduğunuz sektör sizin için yeterli değilse ufkunuzu genişletecek yeni iş fikirleri tam da size göredir. Özellikle yeni mezun makine mühendisi tavsiyeler arasında bulunan dijital dünyaya uygun inovatif fikirler, ekstra kazanç elde etmeniz için sıra dışı alternatifler sunmaktadır.

1. Profesyonel ve Freelancer Çizim Hizmetleri Sunun

Makine Mühendisleri, çizim konusunda yetenek sınırlarını zorlayan bir meslek alanıdır. Burada sadece kabiliyetli olmak yetmez ve bazı program ve yazılımlara hakim olunması gerekir. Eğer siz de bu tarz programlara hakimseniz Freelancer olarak çizim hizmetleri sunmanız son derece kolay olacaktır. Bu kapsamda özel olarak şirket dışı alım talebi bulunan firmalar ile iletişime geçebilir dönemlik ya da günlük hizmetler sağlayabilirsiniz.

2. Özel Dersler Verin

Makine mühendisi ek iş ne yapabilir? Merak edenlerin temel anlamda mezun olunan bölüm ya da yetkinlik sahibi olunan meslekten bağımsız iş kollarını da alternatifler arasına yerleştirmesi tavsiye edilir. Bu bağlamda İngilizce başta olmak üzere uzmanlık sahibi olunan dillerde özel dersler vermek önemli bir kazanç alanı olacaktır.

3. Akaryakıt İstasyonu Denetimi Yapın

Makine Mühendisi iş ilanları arasında çok sık görmeye alışık olduğumuz akaryakıt istasyonu denetimi hizmetleri gelmektedir. Bilineceği üzere akaryakıt istasyonları ay da en az bir kez denetlenir ve alacağınız basit bir belge ile bu denetim hizmetleri kapsamında akaryakıt istasyonundan sorumlu olabilirsiniz. Burada problem çıkarabilecek tek nokta bu işe girişebilmeniz adına aktif olarak içerisinde bulunduğunuz firmadan izin almanızın zorunlu olmasıdır.

4. Asansör Kontrolü Uzmanı Olarak Görev Yapın

Yine basit bir belgenin alınmasıyla birlikte Makine Mühendisliği girişimcilik fikirleri kapsamında asansör denetiminin yapılması mümkündür. Üstelik yüksek düzeyde kazanç elde edebilmenize aracılık edecek olan bu hizmetler çoğunlukla basit birkaç aşamadan oluşur.

5. Bilişim Sektörüne Hakim Olun ve Yazılım Geliştirin

Bilineceği üzere bilişim sektörü ve dijital dünya sınırları çizilemez düzeyde oldukça geniş yelpazelidir. Bu imkanlardan faydalanmak ise yine tamamen size kalmıştır. Doğru bir araştırma tekniği, güçlü bir irade ve yüksek düzeyde isteme gücüyle kısa süre içerisinde bilişim sektörüne ve dijital dünyaya hakim olabilirsiniz ve geliştireceğiniz yazılımlarla sektörü domine edebilirsiniz.

6. Dizi veya Film Çevirisi Yapın

Makine Mühendisliği ek iş fikirleri kapsamında yine dijital dünyadan uzaklaşmadan dizi ve film çevrisi yapmanız mümkündür. Bu konuda hizmet veren platformlara üye olabilir ve sınırsız nitelikte olan bu sektörde kısa süre içerisinde yüksek düzeyde kazanç elde edebilirsiniz.

7. Makale Yazarlığını Deneyin

Son dönemin yükselen meslekleri arasında yer alan makale yazarlığı yine Makine mühendisi ek iş ne yapabilir? Diye merak edenler için benzersiz bir çözüm önerisidir. Günde birkaç saatinizi ayıracağınız bu iş önemli bir gelir kapsını aralayabilir.

8. Adliyelerde Bilirkişi Olun

Makine Mühendisleri için belki de en spesifik ek iş imkanları arasında bulunan adliyede bilirkişi olma fikri kısa süre içerisinde yüksek kazanç elde etmenizi sağlayacağı gibi buna ek olarak çok fazla emek harcamanızı da gerektirmeyecektir.

9. Dijital Dünyadan E-Ticareti Deneyin

Makine Mühendisi ek iş fikirleri arasında dijital dünyanın imkanlarının en efektif şekilde kullanılabileceği bir diğer öneri de e-ticarete atılım göstermektir. Bu kapsamda kısmi destek almak gerçekleştireceğiniz atılımı daha güçlü bir zemine oturtacaktır.

10. Domain Alıp Satabilirsiniz

Yine dijital dünyadan kazanç elde etmek isteyen Makine Mühendisleri için en benzersiz alternatiflerden biri de domain al-sat sektörüne girmektedir. Son dönemde oldukça yoğun bir ilgi gören bu sektörde doğru ve gelişmeye açık bir domain adresini satın alabilir ve onu uygun müşteriler ile buluşturarak tahmin ettiğinizden çok daha yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

11. Direksiyon Dersleri Verebilirsiniz

Çok orijinal bir fikir olmasa da Makine Mühendisi ek iş fikirleri kapsamında değerlendirilmeye adaydır. Özellikle hafta sonu ek iş fikirleri arayışında olanlar için bu seçenekle yüksek düzeyde kazanç elde etmek mümkündür.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Seçkin Öztürk dedi ki:

    Konu zaten mühendislik alanı ile ilgili ek iş fikirleri değil! Mühendislerin ek iş yaparak ekstra gelir elde edebilecekleri ve bunu yaparken de kendilerini geliştirebilecek iş modeli tavsiyeleridir. Tavsiyem Side Hustle nedir? konusuna bir göz atın.

  2. Musa dedi ki:

    Yahu kusura bakmayın ama saçma sapan öneriler vermişsiniz. Dişe dokunur sadece üç dört seçenek var mühendislik alanı ile ilgili.