Mahfi Eğilmez’den Kritik Hesap! Geçen Yıl Faiz İndirimleri Yapılmasaydı Dolar/TL ve Enflasyon Kaç Olurdu?

Türkiye’de enflasyonun yüzde 80’lere son bir yılda çıkış sürecini bilmeyenler bile dolar/TL’nin 18’in üzerine çıkış sürecini takip etmiştir …

Mahfi Eğilmez’den Kritik Hesap! Geçen Yıl Faiz İndirimleri Yapılmasaydı Dolar/TL ve Enflasyon Kaç Olurdu?

Türkiye’de enflasyonun yüzde 80’lere son bir yılda çıkış sürecini bilmeyenler bile dolar/TL’nin 18’in üzerine çıkış sürecini takip etmiştir.

Dünyada da var olan enflasyonist ortamın biz etkilememesini beklemediğimiz bir konjonktürde tüm ekonomistler ayrıca uzmanlar her şeyin başladığı daha doğru deyimle enflasyon ayrıca dolar/TL tırmanışın başladığı tarih olarak Eylül 2021’i işaret ediyor.

İktisatçı Merhum Tevfik Güngör Uras’ın 4. ölüm yıl dönümü sebebiyle İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) düzenlenen panelde konuşan Ege Cansen ayrıca Mahfi Eğilmez son dönemin en çok tartışılan konularına değindiler.

youtu.be

‘Ayşe Teyzenin İzinde Türkiye Ekonomisine Bakış’ başlıklı panelde iş dünyasının soruları yanıtlayan Ege Cansen ayrıca Mahfi Eğilmez, finansmana erişim konusundaysa sanayicilerle aynı görüşte değillerdi. Hatta Mahfi eğilmez bu bağlamda yüze 80 enflasyonda yüzde 50 ile kredi kullanmanın karlı olduğunu belirtti. Ve Merkez Bankası’nın verdiği son 100 baz puanlık faiz indirimi kararının da yanlış bir karar olarak gördüklerini belirttiler.

Mahfi Eğilmez, gelen bir soru üzerine Türkiye’nin geçen yıl Eylül ayında başlayan faiz indirimlerini yapmaması halinde dolar ayrıca enflasyonda hangi seviyelerde olunacağını da açıkladı.

twitter.com

“Faize hiç dokunmasaydı, yani yüzde 19’larda bıraksaydı, çok büyük bir ihtimalle şu an enflasyon yüzde 25, dolar da 11,5-12 lira seviyelerinde olacaktı” dedi

Ekonomist Mahfi Eğilmez, dünyada resesyon ayrıca enflasyon dalgalanmasın da Türkiye için etkisinin hem enflasyon hem durgunluk olarak niteleyerek şu şekilde açıkladı:

Büyük ölçüde böyle giderse ki, bu faiz indirimine böyle bakmak lazım, dördüncü çeyrekte veya önümüzdeki bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye stagflasyona doğru gidecek. Eğer tekrardan kredi canlanması olup da yeni bir atılım olmazsa oraya doğru gidiyoruz.

Eğilmez, son faiz indirimi kararı için de kişisel bloğundaki yazıda, “Türkiye, enflasyonla mücadeleyi tümüyle terk etmiş görünüyor. Bu çerçevede Türk toplumu uzunca bir süre yüksek enflasyon ayrıca onun yarattığı satın alma gücü kaybıyla yaşamaya alışmalıdır” dedi.

Kaynak: Kendime Yazılar

Eğilmez, Merkez Bankası için ve şunları söyledi: “Dünyanın hiçbir yerinde merkez bankaları zarar etmez. 1 liraya mal ettiği paranın üzerine 200 lira yazıp satan adam zarar eder mi? Bizde bakın TCMB şu anda 250 milyar TL zararda.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.