2 Ayda Vatandaşın Market Enflasyonu Yüzde 10 Arttı: Yıllık Enflasyon Şimdiden Asgari Ücret Artışını Yakaladı

Yeni yılda yeni zamlar beklerken, yıl bitmeden maaş zamları öncesi hızlanan fiyat yükselişleri dikkat çekiyor. Özellikle akaryakıta gelen zamlar her alanda etkili olurken, 2024’ün ilk yarısında zirveyi görmesi beklenen enflasyonda ekonomi yönetimi …

2 Ayda Vatandaşın Market Enflasyonu Yüzde 10 Arttı: Yıllık Enflasyon Şimdiden Asgari Ücret Artışını Yakaladı

Yeni yılda yeni zamlar beklerken, yıl bitmeden maaş zamları öncesi hızlanan fiyat yükselişleri dikkat çekiyor. Özellikle akaryakıta gelen zamlar her alanda etkili olurken, 2024’ün ilk yarısında zirveyi görmesi beklenen enflasyonda ekonomi yönetimi normalleşmenin başladığını söylese de fiyatlar öyle demiyor.

Motorin ve benzin litre fiyatlarının artık iğneden ipliğe zamma neden olduğunu biliyoruz. Diğer yandan asgari ücret zammının konuşulduğu son günlerde öncesinde de maliyetler bahane edilerek her şeye zam geldiğini de öğrendik.

Cumhuriyet gazetesinin kendi oluşturduğu ve düzenli olarak takip ettiği alışveriş sepetinde fiyatların son iki ayda yüzde 10,75 arttığı görüldü. 

Ali Can Polat haberine göre, asgari ücrete gelecek zamla geçen yıldan bu yana artışın yüzde 100’ün üzerinde olması beklenirken, dar gelirli vatandaşın da alışveriş sepetindeki artış bu oranı şimdiden aştı.

Ekonomi yönetimi fiyatlamalarda “normalleşme” olduğunu açıklarken, temel ihtiyaç ürünlerine her ay zam gelmeye devam ediyor.

Cumhuriyet’in alışveriş sepeti, 14 Aralık 2022’de 1.262 lira tutarken, 19 Aralık 2023’te aynı sepet yüzde 100,79 oranında artışla 2.534 liraya doldu. 

2 ay önce 2.288 liraya dolan sepette iki aylık enflasyon yüzde 10,75 olurken, zam gelen ürünler de şu şekilde oldu:

Peynir ekimde 245 liraya satılırken, 330 liraya çıktı.

Kıyma 2 ay önce 325 lira olurken, 379 liraya çıktı.

Dana eti, 386 liradan iki ayda 479 liraya çıktı.

1 kilo fasulye 69 liradan 86 liraya çıktı.

15 günde bir un alan Şişli’de bir börekçi, son olarak 800 lira aldığı 50 kiloluk çuval fiyatının her defasında ortalama 20 lira artışla satın alındığını belirtti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.