LGBT Nedir? Bilinmesi Gereken Gerçekler!

LGBT Nedir? Bilinmesi Gereken Gerçekler!

LGBT Nedir? LGBT denince akıllara gelen ilk sorulardan biri “Tercih mi, yönelim mi?” olduğudur. Bu noktada biraz anlam bilgisi işimize yarayabilir. Tercih, insanların kendi iradeleriyle yönettikleri ve isterlerse vazgeçebilecekleri eylemleri kapsayan bir kimyadır. Fakat yönelim ki özellikle ‘cinsel yönelim’ insan iradesinin çok dışında kalan, mantıktan ve bilinçten ziyade duygu ve arzuların ön plana çıktığı bir oluşumdur. Bu yüzdendir ki tercih mi yoksa yönelim mi olduğuna dair sorulan bir soru gereksiz olduğu kadar saçmadır da. Tercih değil bir yönelimdir, saygı ister.

LGBT lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. 1990’lı yıllarda gey sözcüğü yerine LGBT ifadesinin kullanımı artmış ve bit topluluğu ifade etmeye başlamıştır. Eşcinsel bireylerin mücadelesinde kullanılan ana sözcük görevini almıştır. Zaman içerisinde çeşitli değişimlere uğrasa da (interseksüelleri temsilen I ya da queeri temsilen Q harflerinin eklenmesi gibi) günümüzde yaygın kullanımı halen LGBT Topluluğu biçimindedir.

Peki Pride Ayı Nedir?

LGBT Nedir

Haziran ayı dünya genelinde Pride Month yani Onur Ayı olarak anılan ve LGBTQ+ bireylerine destek amaçlı düzenlenen aktivitelerden oluşan bir dönemdir. Asıl ortaya çıkışı Haziran 1969 senesi sonlarına doğru Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen Stonewall ayaklanmasını anmak içindir.
New York’ta bulunan Greenwich Köyündeki eş cinsel bar Stonewall Inn’e baskın düzenlenmesiyle başlayan olay bir çeşit ayaklanmaya dönmüştür. Ayaklanmada polise şişeyi fırlatan ve direnç gösteren ilk kişi aktivist Marsha Johnson’dır.

Törenlerde ve yürüyüşlerde kullanılan gökkuşağı bayrağının tasarımı ise Gilbert Baker’a aittir. Eş cinsel bireylerin gurur kaynağı olarak kullanılan bayrak 1978 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Kaç ülkede yasal olduğuna değinecek olursak dünya genelinde 28 ülkede, Avrupa ülkeleri arasında ise 16 ülkede eşcinsel birlikteliğe izin verilmektedir. Evlilik ve evlatlık edinmek de mevzuatta bulunmaktadır, yasaldır. Hollanda 2011 yılında eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk ülke olmuştur ve dahasında Belçika, İspanya, Danimarka, Norveç gibi ülkeler de onu takip etmiştir.

Avustralya, Almanya, Malta, Finlandiya, Kolombiya, İrlanda, Amerika Birleşik Devletleri, Lüksenburg, Galler, İskoçya, İngiltere, Fransa, Yeni Zellada, Brezilya, Uruguay,

Danimarka, Arjantin, İzlanda, Portekiz, İsveç, Norveç, Kanada, Güney Afrika, İspanya, Belçika ve Hollanda yasal haklarla eşcinsel bireyleri bünyesinde bulunduran 26 ülkeye örnektir. İzin veren ülkelerin yanı sıra eşcinselliği ölümle cezalandıran ülkeler de bulunmaktadır. Eşcinsel olmak, İran, Suudi Arabistan, Sudan ve Yemen’in de aralarında bulunduğu bu dört ülkede hala ölümle cezalandırılmaktadır.

Yanı sıra ülke çapında olmasa dahi Nijerya ve Somali’de de ölüm cezası uygulanmaktadır. Ve ne yazık ki Türkiye herhangi bir ceza vermese dahi bunu yasallaştırmamış ülkeler arasında bulunmaktadır. İnsanlar dünyayı sevginin kurtaracağını ve her şeyin atan bir başka kalbi sevmekle başlayacağını anlayacak. Bu yüzden sevmekten korkmayın, sevgi hep kazanacak!

ETİKETLER: Aşk, LGBT, Nedir?, Pride Ayı, Sevgi
YAZAR BİLGİSİ
Hilal Tekin
Sağlık, eğlence, motivasyon, bilim! Bizimki yazar aşuresi, kap gel kendini <3
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.