Kurumsal Mail Nedir? Adın Adım Kurumsal Mail Adresi Almak

22.03.2021
Kurumsal Mail Nedir? Adın Adım Kurumsal Mail Adresi Almak

Kurumsal mail adresi kişisel olarak aldığımız ücretsiz e-posta adreslerinden değil, şirket ya da kurumunuzun adı ile alınmış özel bir adrestir. Yani Gmail, Hotmail ya da Yahoo gibi uzantıları olan mail adresleri değil, örneğin [email protected] gibi olmalıdır. Ücretsiz ya da ücretli olarak alınabilir. Kurumsal mail almak için bir domain yani alan adına ihtiyacınız var. Dilerseniz, kurumsal mail adresi nasıl alınır? içeriğimize hemen geçelim ve hızlı bir şekilde kurumsal mail alalım.

Neden Kurumsal Mail?

İşe yeni başlayan firmaların çoğu alan adı olmayan ücretsiz genel ve özensiz alınan işletme e-postaları kullanır. Mesela [email protected] gibi. Bu tarz mail adreslerini almak artık oldukça kolay olduğu için şirketinizin bu şekilde basit bir mail kullanması müşterileri itecektir. Herkesin alabileceği türden olduğu için güven konusunda sizi zarara uğratabilir.

Bu yüzden profesyonel olarak mail almanız daha doğru olacaktır. Alacağınız profesyonel özel mailler daha kısa ve akılda kalıcı olacaktır. Ayrıca kendi özel mail adresinizden mail gönderdiğiniz zaman firmanızın da tanıtımını yapmış olacaksınız. Daha özenli çalışmak size her zaman artı kazandıracaktır.

Müşterileri etkilemenin dışında rakiplerinizin de sizi ciddiye almasını sağlamış olacaksınız. Günümüzde artık hemen her şey internet aracılığıyla yapılmaktadır. İletişim internet üzerinden sağlandığı için bir şirketin kurumsal e-postası olması artık şart olmuştur. Olmazsa olmazlarındandır. İş bağlantılarınızla ya da müşterilerinizle iletişim kurmanızı sağlayacak olan şey e-postadır.

Kurumsal Mail Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Şirket uzantılı mail açma, info mail adresi nereden alınır, ya da kurumsal mail adresi nasıl alınır sorularınızı yanıtlayacak olursak…
Outlook şirket maili açmak için öncelikle bir firma ismi bulmanız gerekmektedir. Özellikle kendi şirketinizin adıyla uzantılı bir mail almak istiyorsanız BT/IT firmasından yani bilgisayar teknik servis işini uzun yıllardır sürdüren bir bilgisayar firmasına ihtiyacınız olacaktır. Şahsi adınıza kayıtlı olması son derece önemlidir.

Bu konu ilerde karşınıza çıkabilecek olumsuz yasal süreçler doğrultusunda son derce güvende olmanız açısından büyük önem taşımaktadır. İsminizi bulduktan sonra tek hosting hizmeti almalısınız. Bu hizmeti alacağınız firmanın da güvenilir olmasına özen gösterin. Bu konuda size yardımcı olabilecek birçok firmaya Google üzerinden aratma yaparak da ulaşabilirsiniz.

Kurumsal Mail Adresi Nasıl Alınır?

Kurumsal bir mail adresine sahip olmak için yapmanız gereken en önemli şey bir alan adı satın almaktır. Godaddy gibi platformlar vasıtasıyla alan adınızı satın alabilirsiniz. Devamında bu alan adınızdaki verileri (gelen mailleri, sitenizin sayfaları vs gibi verileri) barındırmak için hosting (barındırıcı) satın almalısınız.

Kurumsal mail adresi almak oldukça kolay şimdi dilerseniz adım adım kurumsal mail nasıl alınır listemize geçelim ve Godaddy ile markanıza ait kurumsal mail adresi alalım.

Adım adım kurumsal mail almak:

  1. Godaddy sitesine girin ve istediğin alan adını alın (ör: blogaraciyapi.com).
  2. Godaddy veya ucuz hosting siteleri ile bir hosting paketi satın alın.
  3. Aldığınız hosting paketinin CNAME bilgilerini alan adı (Godaddy) DNS ayarlarından değiştirin.
  4. Bu aşamaya kadar alan adınızı hostinginize bağlamış ve orada verileri barındırıyor olacaksınız.
  5. Son aşamada ise hostinginizin Cpanel’ine giderek mail/E-posta hesapları diyerek yeni bir mail oluşturun.

Yukarıdaki aşamaları tamamlayarak oluşturduğunuz mail adresinize giriş yapmak için Google’ın URL çubuğuna webmail.alanadiniz.com’u yazıp aratarak oluşturduğunuz şifreniz ile giriş yapabilir ve gelen mailleri inceleyebilirsiniz.

Kurumsal Mail Kullanmanın Avantajları

En çok yaşanan problem eğer bir satış firmasıysanız ve müşterileriniz sizden bir şeyler almak istiyorsa bilgiler doğruca adresine ulaşamıyor ve beraberinde çok fazla sorun meydana geliyor. Bütün sipariş ve talepler kurumsal mail adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Mailler size düşmediği gibi aynı şekilde sizin de mailleriniz karşı tarafa düşmeyebilir.

Uzun süreli gönder al maillerinde takılı kalması çok olasıdır. Mail hizmeti aldığınız şirketin de yoğunluğuna maruz kalmanız mümkündür. Sonuç olarak yapabileceğiniz en iyi şey güvenilirlik ön planda olan iyi bir araştırma sonucunda bir profesyonel e-posta hizmeti almaktır. Zamanınız ve emekleriniz boşa gitmesin.

Ayrıca kurumsal mail adresi almanın bir diğer avantajı da diğer mail platformlarındaki gibi sağda solda reklamlar dönmez. Tamamen size ait bir altyapı ile mail adresinizi kullanabilirsiniz. Mail engelleme, spam klasörü, mail imzası gibi bir çok şey de eklenebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.