Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Son aylarda kredi kartı başvurusu da kullanımı da çok sayıda yükseldi. Kredi kartı başvurusunda öncelikle bankaya gelir bildirimi yapılır daha sonra kartın aylık kesim tarihi belirlenir. Bireyler hesap kesimi yapıldıktan sonra on gün içinde aylık kredi kartı borcunu ödemelidir. Banka kişilere kolaylık olması için her ay kredi kartının %30’luk oranını asgari ödeme olarak sunar.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödemek aylık kurtarıcı olarak gözükür. Fakat genele bakıldığında asgari tutarı ödemek bir daha ki aya faiz yansıtmaktadır. Ayrıca kredi başvurusu yaparken kredi notunuz göz önünde bulundurulacağı için bu durum size eksi bir not düşürecek ve belki de kredi çekim talebiniz reddedilecektir.

Kredi Notunu Belirleyen Faktörler

Kredi kartı borcunu hiçbir şekilde ödemek istemeyenler en azından asgari tutarı mutlaka ödemelidir. Aksi takdirde kredi alma ihtimaliniz düşer. Kredi notunu etkileyen faktörler; kredi kartı ödeme düzeni ve mevcut borç durumu ile oldukça ilişkilidir. Bunların dışındaki bankadaki mevcut gelir durumunuz, borçlarınızın kredi limitine olan oranı, gecikmeye düşen hesap sayısı, kredi kullanım yoğunluğu, kaçıncı kredinizin olduğu gibi etmenler de kredi notunu etkileyen faktörler arasındadır.

Kredi Kartı Ödemeleri Nasıl Yapılmalıdır?

Kredi başvurusu yapıldığında banka çalışanları kredi kartı ödemelerine dikkat eder. Araştırmalara göre kredi kartı kullanım durumu, kredi kartı asgari ödeme tutarı ödemesi ve kredi ödemeleri yeni kredi alımını %40 oranında etkilemektedir. Kredi kartı taksitlerini ödemede gecikirseniz bu durum da kredi notunuzu etkiler.

Birçok insan kredi kartı borcunu hem geç öder hem de yalnızca kredi kartı asgari ödeme tutarı öder. Maddi imkanları yerinde olsa da bireylerde bu durum alışkanlık haline gelebilir. Fakat bankalar bu alışkanlığı olumlu karşılamamaktadır. Kredi notunu düşürmemek için kredi kartı ödemenizi hesap kesimi yapıldıktan sonra son ödeme tarihine kadar tamamını ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde kredi notunuz olumsuz etkilenecektir.

Kredi kartlarınız ve kredi kartı borçlarınız arttıkça bankalardan alabileceğiniz kredi ihtimaliniz de düşmeye başlar. Bankalar kredi başvurusunda sizin tüm borçlarınızı, borç ödeme şeklinizi ve gelir durumunuzu inceleyebilir. Bu nedenle herhangi bir kredi çekme ihtimaline karşılık kredi kartı borcu öderken oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Hakan Eroğlu
Yaşantım 101 ama elimin peri yok.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.