Veteriner Kliniği Nasıl Açılır? ve Ne Kadar Kazandırır?

Veteriner Kliniği Nasıl Açılır? ve Ne Kadar Kazandırır?

Veteriner kliniği açmak, veterinerlik bölümünü okuyan insanlar için en iyi iş fırsatlarından biridir. Mesleği veterinerlik olan herkes, kendi kliniğini açarak para kazanmak isteyebilir, bir klinik açmak için, 5 yıllık veterinerlik lisans bölümünü başarıyla bitirmeniz gerekiyor, ardından istenen şartlar altında klinik açabiliyorsunuz. Peki veteriner kliniği nasıl açılır? Veteriner kliniği açmak ne kadar kazandırır?

Veteriner Klinik Nasıl Açılabilir?

Bir klinik açmak için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları karşılayan bireyler kolayca klinik açabilirler;

  1. Diploma aslı veya sureti
  2. Nüfus cüzdanı sureti
  3. İkametgah kağıdı
  4. 3 tane fotoğraf
  5. Plan örneği (muayenehanenin nasıl kullanılacağına dair)
  6. Oda Kayıt Belgesi

Veteriner Kliniği Açmak İçin Gerekli Şartlar

Veteriner kliniği açabilmek için, en az 10 metrekare genişliğinde bir hekim odası olmak zorundadır.  Kliniğin tüm alanı en az 20 metrekare olmak zorundadır. En az 6 m2 büyüklüğünde muayene odası olmalıdır. Kliniğin tamamı kolay temizlenebilir malzemelerle kaplı olmalıdır.  Odaların ne amaçla kullanıldığını belirten tabelaların bulunması gerekmektedir.

Veteriner Kliniği Nasıl Kurulur?

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler bir veteriner kliniği açabilirler. Klinik içerisinde ameliyathane ve tıbbi atık odaları gibi pek çok şeyin bulunması gerekmektedir. Ayrıca yeterli personel çalıştırıyor olmanız da hayati önem taşıyor. Bu gerekli unsurlara sahip olabilecek sermayeniz varsa ve gerekli şartları karşılıyorsanız veteriner hekimliği ile klinik kurabilirsiniz.

Veteriner Kliniği Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Ortalama koşullarda bir veteriner kliniği 500 bin lira civarında bir sermaye ile kurulabiliyor, ameliyathane masrafları, muayenehane ve diğer dekor malzemeleri için bu para alınıyor, ayrıca veteriner kliniği herkese hitap etmeyen bir iş yeri olduğu için müşteri çekmesi uzun sürüyor, bu nedenle en az 6 ay dayanabilecek kadar ilave bir sermaye daha gerekiyor, tüm bu koşulları sağlayan bireyler, veteriner kliniği açıp hemen para kazanmaya başlayabilirler.

Veteriner Kliniği Ne Kadar Kazanır?

Normal şartlar altında bir veteriner kliniği ortalama 30-40 bin lira arasında net bir gelir elde edebiliyor, ancak bu tamamen veteriner kliniğine göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin bazı klinikler, tedaviden çok mama satışından para kazanabiliyorken, bazı klinikler ise tedavilerden aldıkları ücretler ile para kazanabiliyorlar.

Bir veteriner, hiç tedavi etmese bile küçük bir muayene için 100-200 TL arasında bir fatura çıkartabiliyor. İyi iş yapan kliniklerin aylık gelirleri 50 bin lirayı bile geçebiliyor. Bir kliniğin en önemli masraflarından biri de aslında veterinerlere ödenen maaştır, kliniğinizde iki veteriner çalışıyorsa en az 25 bin lirayı bulan brüt bir maaş ödemesi gerçekleşiyor bu nedenle veteriner kliniklerinin iyi para kazanması gerekiyor.

YAZAR BİLGİSİ
Canan Budak
Her şey sizin aksinize ilerliyor gibi geldiğinde, uçakların rüzgarla birlikte değil rüzgara karşı uçtuğunu hatırlayın.
YORUMLAR

  1. Gülşah dedi ki:

    İyi günler veteriner hekimlik 4 senelik değil 5 senelik bir eğitimdir.