Koronavirüs ile İlgili Korkutan Açıklama: ‘Gümbür Gümbür Geliyor’

Türkiye’de koronavirüs vakaları son günlerde hızla artış göstermeye devam ediyor. Son olarak Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan …

Koronavirüs ile İlgili Korkutan Açıklama: ‘Gümbür Gümbür Geliyor’

Türkiye’de koronavirüs vakaları son günlerde hızla artış göstermeye devam ediyor. Son olarak Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, vaka sayılarıyla ilgili korkutan bir açıklamada bulundu.

Testlerin yüzde 40’ı pozitif

Şu an, son çıkan varyant olan Omicron’un alt varyantlarının hakim olduğunu söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, son varyantın çok fazla bulaşıcı olduğunu belirterek, “Ölüm oranlarına bakıldığında geçtiğimiz dönemlerde yüzde 1 olan ölüm oranı, şu an binde 1’lere indi. Bunun nedeni elbette aşı. Her vakit söylediğimiz bir şey var. Aşı sizin enfeksiyonu tekrar geçirmenizi engellemez, ciddi hasta olmanızı, hastaneye yatışınızı engeller.

‘Hastalıklara açık kapı durumundayız’

Fakat baktığınız vakit dünyada Covid’i yok saymak gibi bir otorite gelişti, görmezden gelmeye başladık. Maske, mesafe ayrıca hijyeni unuttuk. Türkiye’de de bunların hepsi yok edildi. Şu an solunum sistemi ile geçebilecek tüm hastalıklar için açık kapıyız. Türkiye koşar adım Covid’e gidiyor. Koronavirüs, yoğun bir şekilde, gümbür gümbür geliyor.

Kış aylarında günlük 70-80 bin vakayı bulma ihtimalimiz çok yüksek. Şu an vaka sayılarının diğer ülkelere göre düşük çıkmasının bir sebebi de tarama testlerinin istenmemesi. Bundan 4-5 ay önce günlük 400-500 test yapıyorduk ayrıca bu testlerin yüzde 12’si pozitif çıkıyordu. Şu an günlük 60-70 test yapıyoruz ayrıca bu testlerin yüzde 40’ı pozitif çıkıyor. Yani 500 kişiye test yapsak, 200’ü pozitif çıkacak demektir bu. Daha önce böyle bir dönem hiç yaşamadık” dedi.

‘Aşılar hala bizi koruyor’

Yaz aylarında grip, soğuk algınlığı, üşütme gibi hastalıkların görülmesinin alışılmış bir durum olmadığını anca bu şikayetlerle gelen çok sayıda kişi olduğuna göze çarpan Prof. Dr. Sakarya, “İnsanlar Covid ancak bunu bilmeden dışarda dolaşıyor demektir bu. Ancak şu da bir gerçek ki, bu durum toplumsal bağışıklığın da geliştiğinin göstergesi. İnsanlar Covid oluyor ancak hafif atlatıyor” dedi.

İnsanların aşıların koruyuculuğunun devam edip etmediğini merak ettiğini belirten Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Aşıların koruyuculuğu bitmedi, hala devam etmekle birlikte, giderek azalıyor. Özellikle aşı olanlar ayrıca Covid geçirenlerin hastalığa karşı yüzde 98 oranında korunuyor. Yine de kişi virüsün yoğun olduğu bölgelerde maskesiz geziyorsa, mesafeyi korumuyorsa ayrıca hijyene de çok dikkat etmiyorsa aşıya rağmen hasta olabilir” diye konuştu.

‘Aşı karşıtlarını zor günler bekliyor’

Prof. Dr. Sakarya, “Özellikle aşı karşıtlarının Omicron’un yeni çıkan alt varyantlarıyla başları çok sorunlu olacak artık bundan korksunlar. Yapılan araştırmalar, şu an aşı olmayan hasta kesiminde hastaneye yatış oranlarının 7-7,5 kat, ölüm oranlarının ise 14 kat yüksek olduğunu gösteriyor. Sonbahar ayında tüm dünyada hakim varyant olarak karşımıza çıkacak olan varyant bu. Bulaşma ayrıca ölüm oranları çok yüksek olarak geliyor. Aşı karşıtlarına kolay gelsin” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.