İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

İnternetten alışveriş yapmak: Dünyanın küreselleşme hareketinde etkin rol oynayan internetin insanlığa getirdiği kolaylıklar arasında internetten alışveriş de yer almaktadır. İnternetten alışveriş yaparken; zaman tasarrufu, enerji tasarrufu, ekonomik tasarruf, sınırsız çeşitlilik gibi sayısız avantaj bulunmaktadır.

Bu durum internet alışverişine olan rağbeti artırarak çığ gibi büyüyen bir sektör meydana getirmiştir. Bugün bakıldığında yalnızca yeni ve modern yatırımların değil, en eski ve köklü markaların dahi internet satış seçeneği bulunmaktadır.

Ancak tüketicilerin internet alışverişlerinde yaşadığı mağduriyetler bulunmaktadır. Bu mağduriyetlere uğramamak adına internetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar dahilinde hareket edilmesi gerekir. İnternet alışverişinde güvenliğinizi garanti altına alabilecek 8 önemli kural şu şekildedir:

1. Alternatif Araştırması

İhtiyaç duyduğunuz ürünleri internet üzerinden satın almaya karar verdiğiniz zaman, o ürünün satışını gerçekleştiren farklı internet sitelerini incelemeniz hem çeşitlilik hem de ekonomik anlamda alternatif sahibi olmanızı sağlar. Özellikle teknoloji ürünlerinde farklı adreslerde aynı ürün arasındaki fiyat farkı 1.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bu sebeple ürünün satışı bulunan siteler arasında karşılaştırma yapmak faydanıza olacaktır.

2. Belirli Marka İçin Sosyal Medya Kontrolü

Ürünlerini satın almak istediğiniz belirli bir marka varsa veya tavsiye üzerine bir markanın ürünlerini internet üzerinden sipariş etmek istiyorsanız marka güveni önemlidir. Hedef markanın sosyal mecralarda kullanıcılarından aldığı geri dönüşler, satış yaptığı sitede müşteri puanlamalarının oranı gibi kriterler üzerinden o markanın kalitesi konusunda fikir edinebilirsiniz.

3. Sertifika Kontrolü

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin büyük çoğunluğu online ödeme seçeneği sunmaktadır. Ancak tüketicilerin gözünden kaçan küçük ayrıntılar kart bilgilerinin tehlikeye girmesine sebep olabilir. Sertifika sistemi ile güvenlik bakımından birbirinden ayrılan siteler, https sertifikası sahibi olarak güvenilir olduklarını kanıtlarlar. Https başlangıçlı siteler kart bilgilerinizi üst düzey güvenlik içinde bankaya iletir. Bu şekilde başlamayan sitelerin sertifika güvencesi olmadığından tüketicilerin dikkat etmesi gerekir.

4. Kapıda Ödeme Önceliği

Online ödeme seçeneklerinin içerdiği risklerden kurtulmanın en güvenli yolu kapıda ödeme seçeneği sunan firmaları tercih etmektir. Zaten ürününe ve hizmetine güvenen firmaların çoğu kapıda ödeme seçeneği sunmaktadır. Bu sebeple siteler arası karşılaştırma yaparken aynı ürünü kapıda ödeme seçeneği ile satan firmaları tercih etmeniz herhangi bir güvenlik sorunu yaşama riskinizi azaltmaktadır.

5. İade Metni

İnternet alışverişlerinde satın alma esnasında onay metni sunularak tüketicilere iade bilgileri verilmektedir. Bazı firmalar çok karmaşık ve uzun metinlerin arasına aleyhinize olabilecek iade koşullarını iliştirerek haklarınızı elinizden almak isteyebilir. O sebeple iade metnini dikkatle okuyarak herhangi bir sorun halinde eksiksiz para iadesi garantisi sunan firmaları tercih etmeniz gerekir.

6. Taahhüt Metni

Güvenilir siteler arasında yaygın olmasa da bazı internet sitelerinde sizlere taahhüt metni adı altında kişisel bilgilerinizin paylaşımına izin verip vermediğiniz sorulur. Bu metne onay verdiğinizde kişisel bilgilerinizi firmayla ve firmanın belirlediği üçüncü kişilerle paylaşmak için herhangi bir engel kalmaz. Dolayısıyla kişisel veri güvenliği bakımından taahhüt metinlerini alışveriş sırasında dikkatle okumanız gerekir.

7. Alışveriş Oran Sınırı

Alışveriş çılgınlığının getirdiği ruh haliyle insanlar ihtiyaçları olmadığı halde internetten alışveriş yapmaktadır. Bu durum yapılan araştırmalarla ortaya koyulmuştur. Böyle bir alışkanlık geliştirmemek adına internetten alışveriş dünyasının sınırsız ürün yelpazesini sürekli takip etmek alışveriş ihtimalinizi artırır. Onun yerine yalnızca ihtiyacınız olduğunda, o ürüne yönelik bir arayış gerçekleştirmeniz hem ruh sağlığınız, hem ekonomik durumunuz için oldukça önemlidir.

8. Yurt Dışı Kaynaklı Alışveriş

Alışveriş yaptığınız internet sitesinin yurt dışı kaynaklı olması yurt içi sitelerde sahip olduğunuz tüketici haklarını kısıtlayabilir. Çünkü o sitenin sahibi firmalar kendi ülkelerinin kanunlarına tabidir. Bu nedenle tüketici haklarınızı korumak adına yurtiçi güvenlik sertifikalı siteleri tercih etmeniz önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.