SEO Eğitimi: Sıfırdan Uzmanlığa, Etkili SEO Stratejileri

SEO Eğitimi: Sıfırdan Uzmanlığa, Etkili SEO Stratejileri

SEO Eğitimi: Markanızı dijital ortamda görünür hale getirmek ve bir maliyet oluşturmadan belirli bir kitleye hitap etmek istiyorsanız arama motorlarının optimizasyon kurallarına göre hareket etmelisiniz.

Her arama motoru kendi algoritmasına göre sıralama yapar ve bu algoritmalarda sürekli yeni değişimler yaşanır. Bu nedenle web sitenizi öne çıkarmak için SEO çalışması yapmanız gerekir.

Web sitenizde hangi zaman diliminde ve durumda hangi stratejileri uygulamanız gerektiğini öğrenmek için deneyim sahibi olmalısınız. Deneyimden evvel bu alanda temel düzeyde bilgiye sahip olmanız önemlidir.

Sıfırdan uzmanlığa bir SEO eğitimi ile web sitenizi zirveye taşıyacak etkili SEO stratejilerine sahip olabilirsiniz. Her web sitesi arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için belirli stratejilere göre yönetilmelidir.

Doğru SEO eğitimine katılarak başarıyla tamamlayın ve daha sonra birkaç projede deneyim kazanarak en nitelikli optimizasyon stratejilerine uyum sağlayın.

SEO’nun Yükselişi: Arama Motorlarının Evrimine Uyum Sağlamak

2000’li yılların başında arama motorları yeni yeni kullanılmaya başlandı. Bu dönemde web sitesi sayısı çok azdı. Aynı zamanda arama motorları nitelikli sıralama yapma konusunda çok tecrübesizdi. Zaman içinde artan rekabet, bilgiye daha hızlı ulaşma ihtiyacı, web sitesi sayısını artması ve arama motorlarının tecrübe kazanması ile bu alanda bir evrim ortaya çıktı.

Google şu an arama motoru pazarının %92 kadarını elinde bulunduruyor. Bu nedenle de işletmeler rekabette ön plana çıkabilmek için Google’ın kurallarına göre oynamak zorundadır. Bu arama motorunda ilk etapta bir siteden kopyaladığınız içerikler dahi yüksek sıralama alabiliyordu. Anahtar kelime kullanmak, meta açıklaması yazmak ve bir sayfaya çok çeşitli anahtar kelimeleri doldurmak gibi çok basit taktikler yüksek sıralama getiriyordu.

Google zaman içinde kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için kendisini birçok başlıkta geliştirdi. Bu süreçte 200 üzerinde farklı sinyali kullanarak sıralama yapmaya başladı.  Aynı zamanda sürekli kendisini geliştirmeye devam ediyor. Bu nedenle de SEO uzmanlığı sürekli gelişmeleri takip etmek üzerine kurulu oldu.

Arama motorlarında sıralama elde etmek için her zaman SEO stratejisi geliştirmeli ve rakiplerinizden daha iyi işler başarmalısınız. Arama motoru optimizasyonu artık birkaç ay odaklanıp bırakabileceğiniz bir alan olmaktan çıktı. SEO dinamik bir yapıya sahiptir ve sürekli olarak stratejinizi optimize etmeniz gerekiyor. Bir SEO eğitimi bitirerek bu süreç hakkında daha detaylı bili sahibi olabilirsiniz.

Gizli Kahraman: Yapısal Veri ve Şemaların SEO Üzerindeki Etkisi

Google web sitenizi sıralamak için yazdığınız içerikleri anlayamaz. Arama motoru botları web sitenizi ziyaret eder ve kod yapılarını inceleyerek web siteniz hakkında değerlendirmede bulunurlar. Google botları web sitenizi ne kadar iyi anlarsa o kadar iyi sıralar.

Web sitenizin doğru kitleye ulaşması için kendinizi arama motorlarına çok iyi anlatmanız gerekiyor. Google web yöneticilerine zaman içinde çok sayıda SEO rehberi niteliğinde taktik verdi. Bunlardan biri de yapısal veri ve şemalardır.

Yapısal veri, web sitenizdeki içerikleri botların anlaması için bilgilerin yapılandırılmasını içerir. Web sitenizde yer alan içerikler Schema.org gibi çeşitli şekillerde yapılandırabilir ve arama motoru botlarının SERP’lerde kullanıcılara hızlı şekilde bu bilgileri vermesini sağlayabilirsiniz.

Diyelim ki bir işletme sahibisiniz ve yapısal veri kullanmak istiyorsunuz. İşletme bilgileri ile ilgili bir yapısal veri kullanarak botların çalışma saatlerinizi ve işletme bilgilerinizi anlamasını ve arama motoru sonuç sayfalarında kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir ürün satışı yapıyorsanız ürün stok durumu, renk seçenekleri, fiyat gibi birçok konuda yapısal veri ile bilgi verebilir ve kullanıcıların daha arama sonuç sayfalarında bu bilgilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha fazla ziyaretçi gelir ve daha fazla satış yapabilirsiniz.

Nitelikli bir SEO eğitimi sonunda şema stratejilerini daha iyi anlayabilir ve web sitenizin daha iyi trafik alması için yapısal verileri nasıl etkili şekilde kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Benzersiz İçerik Oluşturma Sanatı

Web sitenizi ön plana çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken stratejilerden biri de içerik oluşturmak olacaktır.  En etkili SEO taktikleri arasında mutlaka kaliteli ve benzersiz içerik oluşturmak geliyor. Kaliteli içerik oluşturan ve bunu sürekli olarak yapan web siteleri kullanıcı gözünde değerli olur ve arama motorları bu web sitelerine değer verir.

Bir içeriğin kaliteli olması ve belirli anahtar kelimelere odaklanması yanında benzersiz olması çok önemlidir. Google her web sitesinin özgün ve benzersiz içerik üretmesini ister. Bir web sitesinde intihal olan bir içerik paylaşılırsa bu içerik SERP’lerde geri plana atılır. Bu nedenle SEO eğitimi ile benzersiz içerik oluşturma konusunda da stratejileri öğrenebilirsiniz.

İçeriği siz üretmiyorsanız bir içeriğin benzersiz olduğunu nasıl anlayabileceğinizi de buradan öğrenebilirsiniz. Bir içeriğin özgün olup olmadığını intihal denetleme araçları ile öğrenebilirsiniz. Bu eğitimde intihal denetleme araçları kullanımını ve hangi aracın iyi çalıştığını görmenizi de sağlar.

İçeriğin benzersiz olması ve hangi oranda intihal barındırabileceği gibi birçok ileri düzey optimizasyon taktiğini hem eğitim hem de tecrübe ile elde edebilirsiniz.

Hızın Gücü: Site Hızının Kullanıcı Davranışları Üzerindeki Rolü

Web sitenizde SEO başarısı elde etmek istiyorsanız kullanıcı deneyimi odaklanmanız gereken en önemli başlıklar arasında bulunuyor.  Çünkü Google başta olmak üzere tüm arama motorları kullanıcı davranışlarına uygun olarak çalışmaktadır.

Bir web sitesinde kullanıcıların davranışlarını etkileyen en önemli noktalardan bir site hızıdır. Google tarafından yapılan bir açıklamaya göre bir web sayfası 3 saniyeden daha uzun sürede açılıyorsa ziyaretçilerin %60’tan fazlası web sitesini terk ediyor ve diğer web sitesine tıklıyor. Bu durum Google SEO’da 3 saniye kuralı olarak bilinir.

SEO dersleri boyunca web sayfalarınızın en hızlı şekilde nasıl açılacağını öğreneceksiniz. Bir web sitesinde SEO hızı denetimini Google Pagespeed İnsights aracı ile öğrenebilirsiniz. Bu araç size ücretsiz şekilde site hızını nasıl arttıracağınız ve hangi hatayı nasıl çözebileceğiniz konusunda fikir verecektir.

Google AMP kullanımı, görsel optimizasyonu, CND kullanımı, hosting seçimi, belleğe alınmış sayfaların kullanımı gibi birçok teknik detayı kullanarak bir web sitesinin site hızını iyileştirebilirsiniz. Eğitim sonunda web sitenizin site hızını nasıl iyileştireceğinizi görebilirsiniz. Hem mobilde hem de masaüstü cihyazlarda bunu nasıl yapacağınızı eğitim sonunda öğreneceksiniz.

Yerel SEO’nun Püf Noktaları: Yerel Aramalarda Nasıl Öne Çıkılır?

SEO sürecinin önemli bir parçası da yerel SEO’dur. İnternet kullanıcıları bir hizmete ihtiyaç duyduklarında öncelikle en yakınlarındaki işletmeyi aramaya odaklanıyorlar. Aynı zamanda küçük işletmeler belirli bir konum ya da kendilerine en yakın konumdaki müşteri kitlesine ulaşabilmek için yerel SEO’ya odaklanıyorlar.

Türkiye’de hizmet ver ürünlere ziyaretçilerin %95’i yerel aramalarla erişim sağlıyor. Aynı zamanda Google aramalarının %52’si yerel aramalar oluyor. Arama motorlarını ziyaret eden yerel ürün ve hizmet arayanların oranı %70’i geçmiştir.

Tüm bu veriler ışığında bir arama motoru optimizasyon sürecinde yerel SEO’nun gücü ortaya çıkıyor. SEO eğitmeni sizlere eğitim boyunca yerel SEO’da neler yapabileceğinizi ve işletmenizi nasıl öne çıkarabileceğinizi anlatacaktır.

Küçük bir işletmeniz olsa dahi yerel arama sonuçlarında kolayca öne çıkabilirsiniz. Web sitenizi öne çıkarmak için ihtiyacınız olan tüm stratejileri eğitim sonunda öğrenebilirsiniz.

Yerel anahtar kelime araştırması yapma, yerel rakipleri belirleme ve analiz etme, konum bazlı içerik üretimi yerel SEO’da çok önemlidir. Tüm bunlara ek olarak Google Benim İşletmem profili oluşturma ve optimize etme gibi süreçlere de hakim olmanız gerekiyor.

Yerel SEO’da öne çıkmak için müşteri değerlendirme ve yorumlarına da cevap vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda yerel odaklı ürün ve hizmet içerikleri de oluşturmalısınız. Aynı zamanda sosyal medya ve arama motoru reklamlarını da etkili şekilde kullanmalısınız. Tüm bu süreçler hakkında neler yapabileceğinizi yerel SEO bölümü olan nitelikli bir eğitimle öğrenebilirsiniz.

Sesli Arama ve SEO: Geleceğin Arama Trendlerine Hazırlanmak

Günümüzdeki mevcut güçlü ve etkili SEO stratejilerini bilmek ve tek başına buna odaklanmak yanlış olur. Arama motoru optimizasyonu dinamik yapıda olduğu için sürekli kendini geliştirir ve değişiklik gösterir.

Kullanıcıların internet kullanım alışkanlıkları ve beklentileri değiştikçe arama motorları da belirli büyük veya küçük değişikliklere gider.  Bir yönetici veya uzman olarak bu noktalara da odaklanmanız gerekiyor.

SEO’nun geleceği sesli aramada olacak. Bu nedenle geleceğin arama trendlerine hazırlanmalı ve web sitenizi de hazırlamanız gerekiyor.  Size her dönem güçlü bir web sitesi yapma becerisi katmak isteyen her SEO semineri mutlaka sesli SEO’ya odaklanmalıdır.

Sesli SEO bir kullanıcının arama motorunda sesli arama yapmasıdır. Sesli aramada kullanıcılar genellikle soru sorar ve daha spesifik, uzun anahtar kelimeler kullanırlar. Bu nedenle soru ifadeleri barındıran uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulma ve kullanma stratejilerine hakim olmanız gerekir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler en az 4-5 kelimeden oluşan kelime gruplarıdır. Kullanıcıların aradıkları uzun arama terimlerini bulmayı ve içeriklerinizde SSS bölümü veya alt başlık gibi uygulama stratejilerini öğrenmelisiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler arama hacmi düşük olsa da birçok kelimeye odaklanırsanız çok etkili bir trafik kaynağı oluşturabilirsiniz. Web sitenizi sesli aramalar için optimize etme konusunda SEO eğitimi size gerekli stratejileri verecektir.

ETİKETLER: Eğitim, Seminer, SEO
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.