WordPress İletişim Formu Nasıl Oluşturulur?

WordPress İletişim Formu Nasıl Oluşturulur?

WordPress sitenize bir iletişim formu eklemek mi istiyorsunuz? Her web sitesine bir iletişim formu eklemek gerekiyor, böylece ziyaretçiler reklam vermek ve hizmetleriniz hakkında sizinle iletişime geçmek için hayati önem taşıyor. Varsayılan olarak, WordPress yerleşik bir iletişim formuyla birlikte kurulu gelmez, ancak sitenize iletişim formları eklemenin bir çok kolay bir yolu vardır.

Neden İletişim Formu Gerekiyor?

Neden bir iletişim formuna ihtiyacınız olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. E-posta adresimi web siteme ekleyemez miyim, böylece insanlar bana e-posta gönderemez mi? gibi sorular elbette haklı sorulardır. Ancak, WordPress kullanıcıları için sayfa hıznı ne kadar önemliyse yani sayfanız geç yüklendiğinde nasıl hemen çıkıyorlarsa iletişim formunu göremediklerinde aynı durum geçerli.

WordPress web sitenize iletişim formları eklemek gözünüzde büyümesin. Çünkü web sitenize iletişim formu eklemek için herhangi bir kod bilgisine ihtiyacınız olmayacaktır. Bunun için bir çok otomatik ve sürekli bırak ile çalışan manuel eklenti mevcut. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan WordPress iletişim formu nasıl eklenilir adım adım kılavuzumuza geçelim.

WordPress İletişim Formu Nasıl Oluşturulur?

Yapmanız gereken ilk şey iyi bir WordPress iletişim formu eklentisi seçmektir, bu sürdürülebilir bir kullanım için oldukça önemli. Belki de yıllarda o iletişim formunu kullanacaksınız, dolayısıyla bir şeye karar vermeden iyi bir araştırma yapmanız sizi uzun vadede rahatlatacak bir durumdur.

Bir sonraki adım ise seçtiğiniz eklentiyi WordPress sitenize kurmak. Bu adımda “Eklenti Yükle” diyerek WordPress’de bulunan ücretsiz herhangi bir eklentiyi seçebilirsiniz. Ben size WPForms kullanmanızı tavsiye ederim, hem kurulum anlamında, hemde kullanım açısından oldukça verimli bir eklenti.

WordPress İletişim Formu Oluşturma

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra yapmanız gereken bir diğer işlem eklenti ayarlarını yapılandırmak. WordPress menüsünden WPForms > Add New yolunu izleyerek yeni bir form oluşturma sayfasına doğru ilerleyin.

Gelen sayfa sürükle bırak mantığı ile çalışmaktadır. Aşağıda 4 seçenek verir ve bunlar şu şekildedir:

  • Blank Forum (Boş Forum)
  • Simple Contact Form (Basit İletişim Formu)
  • Newsletter Signup Form (Mail Abonelik Formu)
  • Suggestion Form (Öneri Formu)

Biz Simple Contact Form’u yani basit iletişim formunu seçeceğiz. Genelde içerisinde Ad, Eposta ve Mesaj alanı eklenmektedir, sizde sadece bunları ekleyebilirsiniz.

Düzenlemek için alanları sürükle bırak ile yerlerini değiştirebilir ve yeniden yapılandırabilirsiniz. Sadece mause ile 1 kez tıklamanız yeterli olacaktır. Ayrıca, yeni bir alan eklemek istiyorsanız, sol kenar çubuğundaki kullanılabilir alanlar arasından seçimler yapabilirsiniz. Son olarak ayarları ile işiniz tamamlandığında “Kaydet” düğmesine basarak kayıt edebilirsiniz.

WPForm ayarlarını yapılandırmak için ise kendi menüsünde bulunan “Settings” seçeneğine basıp mesaj gönderildikten sonra nere yönlendirmesini ve nasıl bir mesaj çıkmasını istiyorsanız yapılandırabilirsiniz. Bunları da ayrıca yapılandırmanızı tavsiye ederim. Genelde mesaj gönderildi yazısı İngilizce’dir en azızndan Türkçe bir siteniz varsa bu çevirileri yapabilirsiniz.

Sayfaya WordPress İletişim Formu Ekleme

Geldik WordPress iletişim formu oluşturma yazımızın son adımına bu kısımda WPForum ile veya diğer eklentilerle oluşturduğunuz eklentileri WordPress iletişim sayfasına eklemeye.

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress’te yeni bir sayfa oluşturmak veya iletişim formunu eklemek istediğiniz mevcut bir sayfayı düzenlemek. Formu bir sayfaya eklemek için WPForms blok’u kullanacağız. WPForms’u aramak için yeni blok ekle düğmesine (+) tıklayın ve Widget’lerde WPForms iconuna basın. Forum otomatik olarak sayfanıza eklendi, eğer eklenmediğine dair bir şüpheniz varsa sayfayı önizleyerek kontrol gerçekleştirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.