İnsanların En Korktuğu Hastalık Şizofreni!

İnsanların En Korktuğu Hastalık Şizofreni!

Bütün akıl sağlığı kaybedilen hastalıklardan korkuyoruz ama insanların en çok korktuğu hastalık, şizofreni.

Şizofreni olmaktan da olanlardan da genellikle herkes korkuyor ben birkaç ay öncesine kadar şizofreni hastalığı ile hiç bilgili değildim bu hastalığı merak edip biraz araştırınca şizofren olan kişilerin gerçek olmayan, şeytan diye isimlendirdikleri onlara hem kendilerine hem de başkalarına zarar vermeleri için görevlendirdiğini ve hastaların da onun söylediklerini yaptığını okumuştum. Ama sonra bu hastalığı daha çok araştırınca tam olarak böyle bir şey olmadığını öğrendim.

Her şizofren hastası kendisine veya başkasına zarar vermiyor. Diğer insanlar gibi yaşamına devam etmek isteyenler ilaç tedavisi ile normal bir şekilde yaşamlarına devam edebiliyorlar. Bazı hastalar o kadar normal görünebiliyor ki belki daha önce bir şizofreni ile karşılaşmış ve anlamamış olabilirsiniz. Şimdi size soruyorum bir şizofreni ile yalnız ikinizin olacağı ve asansörde kalma gibi durumları da göz önünde bulundurarak, asansöre birlikte binmeyi kabul eder misiniz?

Çoğunluk asansörde kalma gibi durumları da göz önünde bulundurarak reddeder. Bana sorsalar bende reddederdim sanırım şeytan dedikleri kafalarında onlarla konuşan varlık hastaya karşısındaki kişinin ona zarar vereceğine inandırabiliyor. Kişiye göre, bazıları korktuğu için kaçabilir bazısı da karşısındakine saldırabilir. Ama belki siz daha önce bir şizofren hastasıyla birlikte asansöre binmiş olabilirsiniz.

Yani size bu yazıda anlatmak istediğim her şizofreni hastasının zararlı olmadığı, ilaç ve psikolojik tedaviyle sağlıklı bir insan gibi hayatlarına edebilecekleri. Ankara’da Mavi At Kafe isimli bir kafe var ve burada şizofreni hastaları çalışıyor. Hepsi de güler yüzlü, fiziksel anlamda sağlıklı, enerji dolu ve yetenekli ayrıca güler yüzlü insanlar. Şizofreni hastalığını ve şizofreni hastalarını bu yazıyı okuduktan sonra daha da merak ettiyseniz Ruhi Çenet Medya isimli kanalda şizofreni hakkında bir video var onu izleyebilirsiniz. Şizofreniden korkmayın günümüzde çoğu hastalığın tedavisi var. Bu hastalığında tamamen ortadan kaldırmasa da belirtilerini yok eden bir tedavisi var. Umarım bu yazı şizofreni hastalığını biraz tanımanıza ve önyargılarınızı kırmaya yardımcı olmuştur. Kendinize iyi bakın…

ETİKETLER: Hasta, Şizorfreni
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.