Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

İmamoğlu: Yatak sayısını 5 bine çıkarma hedefindeyiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “150 Günde 150 Proje” özelinde Maltepe, Bayrampaşa ayrıca Eyüpsultan’da hizmete aldığı kız yurtlarının resmi …

İmamoğlu: Yatak sayısını 5 bine çıkarma hedefindeyiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) “150 Günde 150 Proje” özelinde Maltepe, Bayrampaşa ayrıca Eyüpsultan’da hizmete aldığı kız yurtlarının resmi açılışlarını yaptı. Maltepe Yalı Mahallesi’ndeki yurdun bahçesinde yapılan açılış törenine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ayrıca Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç katıldı.

“Cumhuriyet’in en büyük kazanımlarından birisinin eğitime olan inanç ayrıca eğitimin bir hak olarak kabul edilmesidir.” diyerek konuşmasına başlayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Eğitim, yalnızca imkanı olanların ya da belli bir grubun, belli bir cinsiyetin değil, bu güzel toprakların her köşesinde, en ücra köyündeki vatandaşımızın hakkıdır elde edilmiş kazanımdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı sürerken, 1921 tarihinde ‘Eğitim Kurultayı’ düzenlemiştir. Cumhuriyet, bizlere eğitimin bireyleri ayrıca toplumu nasıl geliştirip dönüştürdüğünü ayrıca en önemlisi de sosyal adaleti nasıl sağladığını, etkili olduğunu gösteren bir rejim, bir sistem. Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkmak, eğitimin gereklerini yerine getirmek veya süreçlerini ayağa kaldırmak, aynı zamanda herkes için eşit eğitim hakkını da korumak ayrıca geliştirmekle mümkün. Biz bu anlayışla hareket ediyoruz.

“Bizden öncekiler kendileri için enteresan bir düzen kurmuşlardı”

Bizden önce ne yazık ki yapılmamış birçok şeyi yapmaya başlamak ya da bu açığı kapatmak, elbette sorumluluğumuzun bir parçası. Ama bu şekilde bir İstanbul almak ayrıca bu açığı kapatan öncü işleri yapmak inanın ki bizi mutlu etmiyor. Keşke geçmişten bugüne, bu anlamda daha etkili bir hamle süreci yaşansaydı da bugün daha farklı bir süreci biz de İstanbullulara kazandırıyor olsaydık. Bizden önceki yönetime göre, İstanbul’un yurt sorunu yoktu. Kendileri için, açıkçası enteresan bir düzen kurmuşlardı. İBB’nin bütçesiyle, yani 16 milyon insanımızın vergileriyle, parasıyla birlikte yurtlar inşa edip, sonra da bunları bir kısım -kendi düşüncesi mi diyeyim ya da kendi ailelerine mi diyeyim- kendilerine yakın olan vakıflara veya derneklere teslim etmeyi bir yöntem olarak kendilerine uygun görmüşlerdi. Büyükşehir Belediyesi, yurt yapıyor, masraflarını karşılıyor ama yönetiminde hiçbir hakkı olmaksızın, bunu bir kısım vakıflara ayrıca derneklere teslim ediyordu. Ben, defalarca kendime ‘Neden’ diye sorsam da kendimce bir cevabını, kendi aklımca, mantığımca, vicdanımla birlikte bir cevabını bulamadım.

“Hukuk dışıdır, ahlak dışıdır, israf düzenidir”

Bakış açısı şu: İBB, o yapılan ayrıca vakıflara, derneklere emanet edilen bu yurtları işletirse, bundan gençler faydalanırdı, ama o bir kısım vakıflar ayrıca dernekler faydalanamazdı. Temel bakış burada. Dertleri buydu. Süreci bu tür kurumlara mahkûm etmeye dönük yol haritasını yürüten insanların, hangi akla hizmet ettiğini hepimiz biliyoruz. Kesinlikle ayrıca kesinlikle bu hukuk dışıdır, ahlak dışıdır ayrıca açıkçası bir israf düzenidir. Bunun toplumsal gelişimimize ayrıca gençlerimizin daha sağlıklı, daha özgün ayrıca daha özgür iradeyle yetişmesine karşı bir duruş biçimiydi. Ama bu israf düzenini, İstanbullular, buna tümden karşı geldiğini 2019’da gösterdi ayrıca yıktı. Hatta bir kerede anlamayanlar için, iki kere yıktı.

İBB’nin bugün açtığı ayrıca işlettiği tüm yurtlar, tertemizdir. Her yönüyle tertemizdir. Fiziki koşullarıyla tertemizdir. Finansmanı, işletme modeli ayrıca amaçlarıyla da tertemizdir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ne kirli bir kaynakla ilişkisi vardır ne de bir siyasi hesabın bu yurtlarda asla ayrıca asla yeri yoktur. İnançları istismar etmek, gençlerin zor durumundan siyasi rant elde etmek için bu yurtların hiçbir tanesi açılmadı, açılmayacak. İBB’nin öğrenci yurtları herkes eğitim koşullarına eşit bir biçimde erişebilsin diye açılıyor ayrıca açılmaya devam edecek.

“Tümüyle adil bir sistemle süreç yürütülmüştür”

Şu anda 2 bin 800 olan yatak sayısını 5 bine çıkarma hedefindeyiz. Öğrencilerimizin bizlere başvurup, buraya kaydolma biçimi içerisinde hiçbir ayrımcılık yoktur. Tümden adil bir sistemle, kendi başvuruları ayrıca kendi koşullarının uygunluğuyla yönetilen bir süreç yürütülmüştür. Yani burada parti bağlantısıymış, inancıymış, yaşam biçimiymiş, siyasi görüşüymüş… Bunların bizim için hiçbir kıymeti yoktur. Bizim için kıymetli olan, her bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ayrıca buraya uygun koşullara sahip olmasıdır. O bakımdan bizim için, öğrencilerin partisi önemli değildir. Amacımız; gençlerimizin sadece burada yurtlarda kalması, okullara gitmesi değil. Onların hayata dahil olmaları noktasında da çalışmalarımız var. Onlara hem yarı zamanlı iş bulma kapsamında hem staj imkanlarının yaratılmasında özenli katkılar sunuyoruz.

39 ilçenin ihtiyacına dönük, 39 ilçeye de yatırım yapan, destek olan, hiçbir ilçeyi birbirinden ayırmayan bakış açısı. İstanbullu için çalışmaya ayrıca üretmeye, var gücümüzle devam edeceğiz. Çalışkanlığımızın ulaşacağı yeri, hiç kimse şu anda ölçemez. Ulaşacağı yere dair, hiç kimse tahmin üretmesin. Çünkü, çalışkanlığımızın ayrıca üretme azmimizin, vatandaşlarımızla bütünleşme ayrıca onların ihtiyaçlarına koşmayla ilgili özenli prensiplerimizin sınırı yoktur. Yeter ki İstanbullular mutlu olsun. Yeter ki İstanbulluların ayrıca vatandaşlarımızın ayrıca hatta milletimizin yüzü gülsün. Başka hiçbir karşılığını da beklemiyoruz.” (ANKA)

ETİKETLER: Düzen, Eğitim, Hiçbir, İstanbul, Yurt
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.