Her Gün 1 Avuç Kabak Çekirdeği Yersem Ne Olur?

06.05.2021
Her Gün 1 Avuç Kabak Çekirdeği Yersem Ne Olur?

Günde 1 avuç kabak çekirdeği yemek: Kabak meyvesinin içinin kurutulmasıyla elde edilen kabak çekirdeği, halk arasında sevilen kuruyemişlerdendir. Kabak çekirdeği kalsiyumun yanı sıra demir, selenyum, B vitaminleri ve vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten kaynağıdır.

Kabak çekirdeğindeki lif, kandaki toplam kolesterol miktarını düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Mide rahatsızlığı olanların günde bir avuçtan fazla yemesi tavsiye edilmez.

1. Kemik Erimesi ve Kas Kaybı Riski Düşer

Kabak çekirdeği, kemik oluşumu için önemli olan iyi bir magnezyum kaynağıdır. Yüksek magnezyum alımının daha yüksek kemik yoğunluğu ile ilişkili olduğu ve menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz riskini azalttığı gösterilmiştir.

2. Şeker, Kalp ve Obezite Hastalıkları Önlenir

Kabak çekirdeğinde bulunan fitosteroller ve omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri LDL kolesterol (kötü kolesterol) seviyesini düşürebilir. Bu bileşikler ayrıca kan pıhtılarını ve aterosklerozu önleyebilir, böylece kalp krizi ve felç riskini azaltır.

Karbonhidratların düşük olması ve iyi bir bitki proteini kaynağı olmasının yanı sıra, araştırmalar kabak çekirdeğinin tip 2 diyabete karşı korunmaya ya da komplikasyonlarını azaltmaya; örneğin insülin düzenlemesinin iyileştirilmesi ve organların diyabetin sonuçlarına karşı korunmasına yardımcı olduğunu ileri sürmektedir.

3. Kansere Yakalanma Riski Azalır

Kabak çekirdeği, mide, prostat, akciğer ve kolon kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin tedavisine yardımcı olabilir .

4. Bağışıklık Sistemi Güçlenir, Enerji Artar

Her ikisi de bağışıklık işlevi için hayati olan çinko ve demire ek olarak, kabak çekirdeği mantar önleyici ve anti-viral özelliklere sahiptir.

5. Böbrek Taşlarını Önler

Kabak çekirdeği, idrar söktürücü ve antioksidan özellikleri nedeniyle vücuttaki toksinleri azaltmaya yardımcı olur. Dolaşımı uyarır, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını arttırır. Ürik asit ve diğer çeşitli toksinler bu nedenle vücuttan atılır, yani tehlikeli böbrek taşlarında birikemezler.

6. Kansızlığı Engeller:

Kabak çekirdeğindeki yüksek bakır seviyeleri, vücuttaki kırmızı kan hücresi sayısını arttırır ve damarlardan kanın oksijenli geçişini iyileştirir. Düşük sodyum içeriği ile birlikte bu aktivite, kan basıncını düşürerek kalp sağlığını da iyileştirebilir.

Kabak Çekirdeği’nin diğer faydaları ise şunlardır;

  • Depresyondan korur, ruh hali iyileşir
  • İltihaplanma azalır
  • Uykuya geçmek kolaylaşır
  • Göz ve cilt sağlığı korunur
  • Bağırsaklar kurttan temizlenir
  • Kilo vermeye yardımcı olur
  • Vücuttan toksinler atılır, dolaşım sistemini düzenler

Çiğ Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeğini kavrulmuş ya da çiğ olarak tüketebilirsiniz. Peki, çiğ kabak çekirdeğinin ne gibi faydaları vardır. Çiğ kabak çekirdeği daha kolay hazmedildiği için mideyi yormaz. Lif kaynağı kavrulmuş kabak çekirdeğine göre daha fazla olduğundan tokluk hissini de aynı oranda artırır.

Kabak Çekirdeği Kabuğu ve Yağı Ne İşe Yarar?

Kabak çekirdeğinin sadece tohumu değil aynı zamanda kabuğu ve yağı da değerlidir. Özellikle yağı ciltteki gözenekleri sıkılaştırır. Ayrıca ciltteki iltihaplanmaları ortadan kaldırır. Cilt kuruluğu yaşıyorsanız yağını kullanabilirsiniz. Kabuğuyla tükettiğiniz kabak çekirdeği ise bağırsaklarda bulunan tenya gibi zararlıların dökülmesini sağlıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.