Haftanın Önerisi! Bir Hint Yapımı Olan Hıçkırık Filmi İnceleme

Haftanın Önerisi! Bir Hint Yapımı Olan Hıçkırık Filmi İnceleme

Bu haftamızın konusu hem eğitici hem etkileyici bir Hint yapımı olan, Hıçkırık filmi hakkında size kısa bir özet geçeceğim şimdi.

Yine bu hafta içinde izlediğim ve bir öğretmen adayı olarak çok beğendiğim bu film *Tourette Sendromuna sahip bir öğretmenin hikayesini anlatmaktadır. Filmimizin ana kahramanı Naina Mathur isimli bir öğretmendir. Naina eğitim ve öğretim hayatında başarılı fakat sosyal hayatı oldukça zor geçen bir çocuktur. Sahip olduğu bu sendrom arkadaşları tarafından dalga konusu olmuş hatta öğretmenleri bile onu oldukça garip bularak ailesine farklı bir okulda öğrenim görmesi gerektiğini söylemişlerdir.

Bu sadece bir okulla değil Naina’nın gittiği birçok okulda da yaşanmıştır. En sonunda Naina’nın karşısına bu öğretmen çıkar ve bu okulda öğrenimini tamamlar. Naina artık öğretmen olmuş fakat sahip olduğu *Tourette sendromu hala insanlar tarafından garip karşılanmaktadır. Başvurduğu okullarda sendromu yüzünden kabul edilmeyen başarılı öğretmen eğitim gördüğü okula da başvurur ve hikâye burada filizlenmeye başlar.

Öğretmen olmayı ideal edinmiş bir kadının öğretmen olma yolunda çektiği zorlukları ve toplumun geneli tarafından (hatta babası tarafından bile) kabul görmeyen bu kişinin öğrenme ve öğretebilme arzusunu anlatan bir filmdir. Film anlatım bakımından keyifli ve renkli bir olay örgüsüne sahip, sona erdiğinde yüzünüzde bir gülümseme bırakacak olan filmlerden. Eğer bir öğrenci veya mesleğine yeni başlamış (veya devam eden) bir öğretmen iseniz bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

* Tourette sendromu (veya Turet sendromu), aynı şekilde kısa aralıklarla meydana gelen istemsiz, hızlı, ani bedensel tikler ve ses tiklerinin oluşturduğu nörolojik veya “nörokimyasal” kalıtsal bir rahatsızlıktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe ATAV
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.