Bir Döneme Damgasını Vurmuş Olan En İyi 14 Yerli Dizi

Bir Döneme Damgasını Vurmuş Olan En İyi 14 Yerli Dizi

Türkiye film ve dizi sektöründe son 5 yılda çok fazla yol kat etti, bunun nedeni dijital medya kullanımının ve salgında herkesin eve kapanıp kendinizi dizi serilerine veya filmlere vermesinden kaynaklı. Durum böyle olunca haliyle sektöre olan talep arttı ve yerli diziler neredeyse dünyanın her yerinden rahatlıkla izlenebilir hale geldi.

Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki, yerli yapım dizilerin evveliyatı da günümüzdeki kadar iyiydi. Özellikle 2005 ve 2020 yılları arasında Türk dizileri hemen her gün izleniyordu. Peki zamanında en çok izlenen Türk dizileri hangileriydi diye soracak olursanız sizlere bunun için güzel bir liste hazırladık. Dilerseniz hemen geçelim.

1. Leyla ile Mecnun

Özellikle sosyal medyanın sahip çıktığı Leyla ile Mecnun dizisi fenomen bir dizidir. Absürt komedi en iyi yerli diziler arasında yer almaktadır.

2. Muhteşem Yüzyıl

Muhteşem yüzyıl yayınlandığı andan itibaren adından oldukça fazlasıyla bahsettirmiştir. Siyasi tartışmalara yol açarak tepkiler de çekmiştir. Bu yüzden adını sıkça duyduğumuz bir dizidir. Oldukça reyting alan yapımlardan birisiydi. Muhteşem yüzyıl dizisinin birçok ülkeye satışı da olmuştur. Muhteşem yüzyıl dizisi oyuncuları arasında Halit Ergenç sultan Süleyman’ı canlandırmıştır. Meryem Uzerli de Hürrem Sultan’ı canlandırmıştır. 2 tarihi figürün canlandırdığı dizi oldukça başarılıdır.

3. Kardeş Payı

En iyi yerli diziler kapsamında olan ve komedi dizileri içerisinde yer alan kardeş payı oldukça sevilen bir dizidir. Baş rollerini Seda Bakan, Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın oynadığı dizinin mutlaka izlenmesini önermekteyiz.

4. İçerde

Yayınladığı yayınlandığı döneme damgasını vurmuş önemli Türk dizilerinden birisidir. Hollywood yapımı ”The Departed” filminin uyarlamasından alınmış bir dizidir. Sosyal medyada oldukça iz bırakmıştır.

5. Suskunlar

Kısa bir süreye sona ermiş olmasına rağmen adından söz ettirmeyi başaran bir dizidir. En iyi yerli diziler arasında önerilir

6. Kuzey Güney

Kuzey karakteri ile Kıvanç Tatlıtuğ’un oynamış olduğu dizi, yayınlandığı süre içerisinde sürekli olarak gündemde kalmayı başarmıştır. Dizide iki kardeşin hayatı anlatılırken macera, aşk ve ihanet vardır. Kuzey güney dizisi efsaneleşen diziler arasında yer almaktadır. İki kardeşin hayata tutunma çabası anlatılmaktadır aynı zamanda bizi içerisinde ihanet aşk macera ile yer verilmektedir

7. Avrupa Yakası

190 bölümden oluşan bir dizidir. Gülse Birsel’in yazmış olduğu Avrupa yakası her bölümde herkesi güldürmeyi başaran bir dizidir. Avrupa Yakası’nın özellikle 3. Sezonunda Engin Günaydın eklenmiştir. Engin Günaydın’ın canlandırdığı Burhan Altıntop karakteri efsaneleşmiştir Yerli komedi dizileri içerisinde şiddetli önerdiğimiz bir dizidir.

8. Behzat Ç.

Ankara polisiyesi olan dizi Behzat Ç yayınlandığı dönem içerisinde reytinglerde hep üst sıralarda yer almıştır. En iyi yerli diziler içinde yer alır.

9. Kurtlar Vadisi

Kurtlar Vadisi, birçok etkileyici sahnesi, farklı hikayesi ve karakterlerin özellikleri ile herkesin gönlünde taht kurmuş bir dizidir. Yaratmış olduğu karakterler oldukça başarılıydı. Özellikle Polat Alemdar ve Süleyman Çakır’ın karakterleri çok başarılı olmuştur.

10. Ezel

En iyi yerli diziler arasında yer alan Ezel dizisi, yayınlanmış olduğu ilk andan itibaren önemli bir Türk dizisi olmuştur. Özellikle film içerisinde yeğen ile başlayan cümleler herkesi etkilemiştir. Ramiz karakteri çok başarılıdır. Ramiz karakterini Tuncel Kurtiz üstat canlandırmıştır.

11. Cennet Mahallesi

Çocukluğumuzu geçirdiğimiz yerli dizilerden birisi olan Cennet Mahallesi dizisi de bir zamanların en popüler dizileri arasında. Özellikle Pembe’nin sahnelerinin bir çoğu hala akıllardadır. Ferhat’ın ise aşkı için girdiği mücadele sürükleyici olduğu kadar eğlenceli.

12. En Son Babalar Duyar

Eylül 2002 yılında yayın hayatına başlayan En Son Babalar Duyar yerli dizimiz klasik bir Türk aileyi konu almakta. Komedi türündeki bu dizi o zamanlar oldukça büyük ilgi görüyordu, belki hala güncel dizi takip etmeyenler için listemizdeki diğer yerli diziler gibi bu da izlenebilir.

13. Deli Yürek

Başrolünde Kenan İmirzalıoğlu’nun oynadığı Deli Yürek dizisi Osman Sınav yönetmenliğinde 2002 yılında çekilmiştir. Hala kulaklarda tınısı olan “yeryüzü almıyor bedenimi, göklere sığamıyorum” şarkısı oldukça etkileyici. Dizi ise takip edenlerin bir zamanlar hayranlıkla izlediği türden.

14. Adanalı

Maraz Ali ve Çetesi, Adanalı ve ekibi ile girdikleri mücadeleleri soluksuz izlediğimiz, başrollerinde ise Oktay Kaynarca ve Mehmet Akif Alakurt’un yer aldığı bu Türk dizisi oldukça keyifli bir deneyim sunuyor. Hala takip edilebilecek güzel bir yerli yapım.

YAZAR BİLGİSİ
Ayşenur Balcı
Okumayı, öğrenmeyi ve her şeyden öte keşfetmeyi seven biri. Ayrıca anaokulu öğretmeni, öğretmeyi de seviyor.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al