Ekonomi Neden Kötüye Doğru Gidiyor? Türk Lirası Neden Eriyor?

Ekonomi Neden Kötüye Doğru Gidiyor? Türk Lirası Neden Eriyor?

İlk söylemem gereken şey bir partiyi savunmuyor oluşum, objektif değerlendirmeye çalışacağım bu yüzden taraflı gözle bakmamanızı rica ederim. Türkiye’de ekonomi konusunda son senelerde biraz daha zor yaşam söz konusu. Koronanın var olmasından itibaren zaten dünya ekonomisi dip noktaları görüyor ancak Türkiye’nin ekonomisi korona döneminden önce de oldukça kötü durumda gözükmekteydi.

Ekonominin kötü olmasının veyahut kötü gözükmesinin birçok sebebi var ilk sebebi yatırımların daha çok eğitim yol sağlık ve sanayiye harcanması geri kalan yatırım araçlarında özellikle teknoloji anlamında biraz geri kalınmış olması ekonomiyi kötü yönde etkilemektedir. Sanayi anlamında dünya çapında olunması TL’nin değersiz durumda olmasından dolayı çok fazla göz önüne gelemiyor maalesef.

Sağlık anlamında yapılan planların olumlu yönde etki göstermiş olması bizi bu zorlu korona döneminde bir nebze olsun rahatlatmış olmaktadır. Yol yapımlarının gereksiz ve alay konusu haline gelmesini ise biraz saçma bulmaktayım bir yatırım aracıdır yol, yolların sürekli yenilenmesi ise şirketlerin sorumsuzluğu uzun vadeli sağlam yol yapmak yerine daha sıradan ve çabuk zarara uğrayan yollar yapmaları yüzünden sürekli olarak ihaleye çıkıyor bu da sürekli yol planını öne sermekte işi veren kadar işi yapan da sorumlu bu yüzden alay konusu olması biraz abes.

Herkesin tahmin edebileceği gibi Suriyelilerin ülkeye sığınmalarını kabul etmemizden sonra ekonomimiz negatif yönde etkilendi izlenilen rejim kimliğimizi korumamıza sebep olurken ekonomiyi zor duruma soktu. Kesinlikle ana sebebin bu olduğunu düşünmüyorum sadece sebeplerden birisi bu.

Tabi bu da Türk insanını ikiye ayırdı neden herkesi ülkeye aldık diyenler ve iyi ki aldık ama keşke sadece kadın ve çocukları alsaydık diyenler; muhacir-ensar ilişkisi, iki düşüncede kendi içinde gayet doğru gözüküyor. Avrupa devletleri bu konuda duyarsız kalmayı her zaman ki gibi tercih etti çünkü söz konusu müslümanlar.

Sadece iş yapacak kişileri, profesör, avukat, iş adamı vs. almayı tercih edip diğer insanları sınırlarına bile yaklaştırmadılar. Önemli olan hususlardan bir diğeri de ki bana göre 2. sıraya yazılabilir, sınırlarımız çevresinde yaşanılan olaylara bizim müdahale etmemiz gerekmesi, bizi yapı olarak güçlendirse de diğer ülkelerin ekonomik açıdan gelişirken bizlerin biraz daha durağan hale geçmesine sebep oluyor.

Sınırlarımıza neden müdahale ettik diyenler de vardır bizi ilgilendirmiyor vs. gibi o durumda son derece doğru bir politika izlediğimizi düşünmekteyim şuan sadece izlemeyi tercih etseydik ilerleyen dönemlerde daha büyük daha ağır kayıplar verecektik. Türk lirasının değer kaybetmesi konusunda yapılan yatırımların yanlış olması göz önüne alınabilir ama yüksek servete sahip yatırımcıların taşın altına elini atmaması da bir sebep üzülerek söylemeliyim ki ülkenin kalkınmasını istediklerini söyleyen bireylerin yatırımlarının %90 oranında dış ülkeler de olması TL’yi eritmektedir.

Türk markası olan yerlerin hep bir yabancı ortaklarının olması son dönemde daha da artmakta içler acısı. İzlenilen politika kimine göre doğru kimine göre yanlış ama şu bir gerçek ki Türk lirası çok büyük zarar görmekte ve maalesef bunun hala bir çözümü bulunamadı. Gittikçe değer kaybeden Türk Lirası şuan da kripto paraların revaşta olması nedeniyle değer kaybetmeye devam edeceğini düşünüyorum.

Extra olarak söylemek istediğim bir diğer husus ise bizim diğer ülkeler tarafından sevilmeme sebebimiz askeri ve cesaret anlamında korkuyor olmaları. Birçok düşünür farklı vatandaş askerleri de Türklerden korktuklarını yazdıkları yazılarda söyledikleri sözlerle belli etmişlerdir.

Müslüman olanı sevmeyen ülkeler topluluğuna karşı direnmeye çalışan bir kimliğe sahibiz bu durumdan gurur duyuyorum ekonominin kötü olmasının belki de bir diğer sebebi budur konum olarak mükemmeliz ancak tekiz yok bir dayanağımız düşünce kaldıracak başka bir devlet yok bu yüzden kenetlenmeliyiz ülkemiz için milletimiz için. Umarım ekonomimiz en yakın zaman da daha düzgün planlarla daha birlik beraberlik için de hareket eden toplumla birlikte daha iyi yerlere gelecek.

ETİKETLER: Ekonomi, Kripto Para, Para, TL
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.