Kadına Şiddet veya Kadına Baskı

Kadına Şiddet veya Kadına Baskı

Kadına aile içi şiddet başka bir değişle kadına baskı kavramını benimseyen erkek topluluğu, bizleri yok sayarak hakaretlerle bizlere ne yapmaya çalışıyor?

Fiziksel şiddete bağlı kalan ile psikolojik şiddete bağlı kalan kadınlarımız için , her ikisi şiddet olarak tanımlansa da bedenimize en hasar bırakan, psikolojik şiddettir. Bu zor günlerde “evde kal” çağrısına uyup evde durmak en küçük olayları büyütüp, kadının kadın haklarına kadar savunmasız çaresiz bırakılması, hakaretler eşliğinde hiçe sayılması, gidecek yerin yoksa eğer bunu kullanıp seni kovma tehditlerine kadar süren bu şiddette bir DUR dememiz lazım.

Biz kadınız. Bizim kadınlık görevimiz suçluluk duygusu çekmek değil, bir köşeye sıkıştırıp dayak yemek değil, bir yerlerde ağır hareketlere maruz kalmak değil.

Biz size bir ev, bir yuva veriyorsak, Sizin bize tek yapmanız gereken saygı duymanız gerekir. Biz bir karına dünyayı sığdırmayı başarmışken siz bir eve kadınlarımızı sığdırmayı başaramadınız. Bunun eksikliği çocuklarımız da belirginlik gösteriyor. Merhametin bittiği, vicdanın darlandığı, sevginin azaldığı bir topluluk grubu oluşturduğumuzun farkında olarak ilerliyoruz.

Bazen konuşabilmek, hissedebilmek ne kadar değerli bu zaman da. Sakince karşılanmak yerine bağırmak ne kadar ağır bir küfürdür birbirimize. Kadınlığın iki bacak arasından başka birşey ifade etmeyen, bazen bir temizlikçi olarak görülen , bazen bir işçi olarak görünen, bir çatının içinde psikolojik şiddete maruz kalmak için dünyaya gelmedik…
Kadın cinsiyetini taşıyan her kadının (anne-kardeş) hakları olduğunu unutmayınız. Kadınlık kolay gibi gözükse de dünyanın en zor işidir aslında.

Sevgi bütün kapıları açar. Saygı ve sevgi ise dünyadaki en büyük servettir. Haklarımız için hakların için hiçbir şekilde bunları yaşamaman dileğiyle , her zaman iyilikle kalmanızı diliyorum.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.