E-Devlet İkametgah Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır? 2022

E-Devlet İkametgah Adresi Değiştirme Nasıl Yapılır? 2022

Adres değişikliği nasıl yapılır? sorusunun cevabı Corona virüs salgını öncesi ve sonrası olarak değişiklik göstermektedir. Dünyayı etkileyen bu büyük pandemi öncesi ikametgah değişikliği adresimize en yakın Nüfus Müdürlüğüne bizzat giderek ve gerekli evrakların tevsiki ile yapılabiliyordu.

Fakat pandeminin gerektirdiği sosyal izolasyonlar neticesinde İl ve İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gidilmesinin zorlaştığı ve hatta yasaklanması üzerine Nisan ayının ortalarında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi bu konu hakkında bir duyuru yayınlayarak, E-Devlet üzerinden ikametgah değişikliğinin yapılabileceği bilgisini herkese ulaştırdı.

Adres değişikliği e-devlet üzerinden gerçekleştirildikten sonra bu konudaki tüm aksamalar ve problemler bertaraf edilmiş oldu

E-Devlet Uygulaması Üzerinden Yapılacak İşlemler

E-devlet üzerinden ikametgah adresi değişikliği yapmak hem kendimiz hem de aile fertleri için yapılabilmektedir. Diğer aile üyeleriniz için E-Devlet ikametgah adresi değişikliği yapmak için onların bazı kimlik bilgilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Şimdi dilerseniz ikametgah adresi değiştirme işlemlerine hemen geçelim. Ancak, ondan önce E-Devlet ikametgah adresi sayfasına buradan girmeniz gerekmektedir.

  • Başvuru.
  • Yeni adres bildirimi.
  • Doğrulama.
  • Tescil aşamalarının tamamlanmasından sonra işlerlik kazanmaktadır.

Bildirim aşaması e-imza, mobil imza ya da SMS doğrulaması ile gerçekleştirilebilmektedir. Şimdi adım adım bu işlemlerin nasıl olduğuna bir bakalım. Sayfa girişi Covid uyarısı ile başlamakta, bu bilginin okunmasını müteakip işlemin kimin için yapılacağı seçeneği sunulmaktadır. İkametgahı paylaşan diğer aile fertleri için de işlem yapılabilmektedir.

Taşınma detayları ile ilgili tüm sorulara cevap verildikten sonra taşınılan adresin tespiti için adres bul düğmesine tıklamak gerekmektedir. Adres seçildikten sonra doğrulama işlemine geçilmektedir. Bunun için e-imza, mobil imza ya da E-Devlette kayıtlı telefonunuza gönderilecek SMS seçenekleri sunulmaktadır. En mantıklısı ve kolayı SMS’i seçmek olacaktır.

Doğrulama kodunu sisteme girdikten sonra tescil işlemi de tamamlanmış olacaktır. Eğer değiştirilmesi istenen yeni adreste başka kimsenin kayıtlı olduğu sistem tarafından tespit edilirse işlem E-Devletten yapılamamakta ve Nüfus Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekmektedir.

İkametgah Bildirim Süresi ve Cezası

Adres değişikliği kaç gün arayla yapılır? Sorusunun cevabı taşınma tarihinden 20 iş günü içerisinde yapılmalı olmaktadır. Eğer bu sürenin dışında gerçekleştirilen geç tescil olursa, e-devlet 86 Türk Lirası ceza uygulamaktadır. Fakat 7 gün içerisinde yatırılırsa ceza tutarı 65 TL’ye kadar düşürülebilir. Ayrıca olağanüstü durumlarda (afet, terör, yangın v.b.) bu ceza devlet tarafından uygulanmamaktadır.

Eğer kişinin bu konuyla ilgili yalan beyanda bulunulduğu tespit edilirse de para cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle bilgilerin çok dikkatli ve doğru olarak verilmesi önem arz etmektedir. İkametgah ceza süresi ve ve ceza uygulaması bu şekildedir.

ETİKETLER: e-Devlet
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al - tanıtım yazısı