Ölen Kişinin Borcu Silinir Mi?

Ölen Kişinin Borcu Silinir Mi?

Genellikle insanlar maddi zorluk çektikleri zamanlar kredi çekerek o anlık yüklerini hafifletmek isterler. Ancak hayat şartlarından biri olan ölüm sebebiyle her 10 kişiden 1’i borcunu kapatamadan vefat etmektedir. Doğanın kanunu sebebiyle ölümler gerçekleşebileceği için bankalar tarafından da bu kadar çok kayıp karşılanamayacağı için bankalar bazı önlemleri kredi öncesinde müşterinin onayıyla alıyor. Kredi başvurusu yapan kişinin yaşı, ağır bir hastalığı olup olmadığı gibi şeyler belirlendikten sonra bunlara bakılarak kredinin verilmesi onaylanabilir.

Fakat yaş sınırını aşmış olan kimselerden teminat şartı mutlaka istenmektedir. Yaş sınırını geçmiş olan müşterinin ölümü yaşandığında eğer borç bitmediyse kefil olan kişi kredi borcunu ödemek zorunda kalmaktadır. Veya ipotekli olan mallarına el konularak bankanın kasasına aktarılır. Yaşanacak en kötü ihtimal borçlarının tamamı varislerine ödetilmektedir. Peki, hangi vefat durumlarında borçlar silinir?

Müşterinin hayat sigortası yaptırması durumunda kredi borcu bazı sigorta şirketleri karşılanır bazı şirketler ise sözleşmesine birkaç şart ekleyerek bu durumu kabul etmek istemezler. Sigorta şirketlerinin böyle bir şartı olmasa da hangi vefat durumlarında borcu ödemez. Bu konuyu da yazımızın devamında belirttik.

Sigorta Şirketleri Hangi Durumlarda Borç Ödemeyi Kabul Etmez?

Her vefat eden kişinin kredi borçları sigorta şirketleri tarafından ödenseydi; Şuanda hayat sigortası için yapılan başvurularda yükseliş yaşanırdı. Bazı sigorta şirketleri sırf kredi ödemesini yapmamak için sözleşmesine koşullar eklese de kimi içinde müşterinin ölüm sebebi bu durumu etkilemektedir. Özellikle bu durumların başında;

İntihar, yani kendi kendini öldürme sebebiyeti vardır. Olağan, yani normal bir ölüm olmadığı sürece kalan kredi borcunu şirketin ödemeyeceği kesindir.

Bir diğer vefat sebebi ise müşterinin bilinen ölümcül bir hastalığının olması durumudur. Ölümcül hastalıklara örnek vermek istersek; beyin tümörü, her çeşit kanser ve lösemi gibi hastalıklara sahip olan insanlara bankalar teminatsız kredi vermez. Bu çeşit hastalıklara sahip olan insanlar yalnızca kefil biriyle ya da ipotek karşılığında bankadan kredi alabilir. Eğer kefil veya ipotek olmayan durumlarda kredinin kişiye verilmesi pek mümkün olmamaktadır. Çünkü ölüm riski yüksek olan kişilerin borcunu bankalar ve sigorta şirketleri bilerek ödemekten yana olmazlar.

Bankalar Hangi Durumlarda Borcunu Kendisi Öder?

Bankalar müşterisine kredi verirken kredi notuna, siciline, sağlık ve yaş durumuna dikkat ederek onaylar. Kredi notu düşük veya kara listede olan kişilere kredi için pek şans verilmezken, bazı bankalar alacakları teminat karşısında destek verebilir. Ancak hastalık ve yaş durumunda genellikle hiç tolerans gösterilmemektedir. Koşulların olumsuz olması ve kredi verilmesi gibi durumda ölüm ile karşılaşılması mümkündür. İşte bu aniden yaşanan ölümler sonucunda bazen banka kredi borcunu silmek durumunda kalabilir. Bu durumlar;

    • Trafik kazası
    • İş kazası
    • Doğal afetler
    • Savaş benzeri durumlarda vefat etme
    • Kalp krizi ve benzer sağlık sorunları

Bu tarz ölümlerde ölen kişinin kredi borcunu sigorta şirketi öder. Bunların dışındaki durumlarda ölen insanların Kredi borcunu kefil olan insanlar ödemek zorundadır.

Ölen birinin borcu silinir mi? Yazımız bu kadardı umarım faydalı olmuştur. Ölen kişinin kredi borcu veya diğer kurumsal firmalara olan borcu ile alakalı merak ettiğiniz başka bir konu varsa yorumlar kısmından belirterek destek almaktan çekinmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.