Diyarbakır’da Kazı Alanında Bulunan Gömülü Çocuk Sayısı 60’a Yükseldi

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki arkeolojik kazı alanında yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz yıl 54 çocuk gömülü bulunmuştu. Ancak bu yıl 6 çocuğun daha mezarı bulundu. Bölgede keşfedilen gömülü çocuk sayısı 60’a yükselmiş oldu. Diyarbakır’ın Kulp …

Diyarbakır’da Kazı Alanında Bulunan Gömülü Çocuk Sayısı 60’a Yükseldi

Diyarbakır’ın Kulp ilçesindeki arkeolojik kazı alanında yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz yıl 54 çocuk gömülü bulunmuştu. Ancak bu yıl 6 çocuğun daha mezarı bulundu. Bölgede keşfedilen gömülü çocuk sayısı 60’a yükselmiş oldu.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde eski bir taş ocağı olduğu değerlendirilen ve geçen yıl 54 çocuğun gömülü bulunduğu arkeolojik kazıda, bu yıl 6 çocuğun daha mezarı bulundu.

İnkaya Mahallesi’nde farklı alanlarda yapılan yüzey araştırmasında Bizans İmparatoru 1. Anastasius dönemine ait sikke bulunmasının ardından bölgede Diyarbakır Müze Müdürlüğünce 2021’de başlatılan kazı çalışması, 15’i uzman, 40 kişilik bir ekiple sürdürülüyor.

Çalışmaların yürütüldüğü bölgede geçen yıl 0-6 yaş arası 54 çocuğun gömülü olduğu mezarlık bulunan kazıda, bu yıl 28 Haziran’da bölgede tekrar başlatılan çalışmalarda, 6 çocuğun daha mezarına ulaşıldı. Mezarlarda bulunan kemikler incelenmek üzere Müze Müdürlüğüne ait kazı evinde muhafaza altına alındı.

Kazının, iklim şartlarının el vermesi durumunda yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.