Dahili Ekran Kartı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dahili Ekran Kartı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dahili ekran kartı nedir? Bilgisayarda en mühim ekipmanlarından bir tanesi de ekran kartıdır. Ekran kartı olmaksızın görüntünün olması olanaklı değildir. Bilgisayar açıldığı vakit bir video ve benzeri muhtevalar izlenmesini sağlamayı başaran aygıtın ana kitine ekran kartı ismi verilir. Ekran kartları kendi içerisinde iki türdür. Bunlar paylaşımlı yani dahili ekran kartı ve paylaşımsız yani harici ekran kartıdır. Peki, dahili ekran kartı nedir?

Dahili ekran kartı, ayriyeten paylaşımlı ekran kartı manasına gelmektedir. Dahili yani başka bir tabirle paylaşımlı ekran kartı kullanmak demek, bilgisayarın içerisinde herhangi bir ekran kartının yer almaması demektir. Ekran kartının niteliği, bilgisayarın ekranında gözlemlenecek olan çizelgeleri meydana getirmek şeklinde ifade edilebilir.

Ancak bir bilgisayarın içerisinde ekran kartının yer almaması hususunda, verilen komutları yorumlayan ve yürüten birim kendi vazifelerinin beraberinde ekran kartının vazifesini de üzerine alır ve aynı bir ekran kartı gibi hareket ederek çizelgeleri meydana getirir.

Şöyle ki dahili ekran kartının istimal ediliyor olması demek, bilgisayarın verilen komutları yorumlayan ve yürüten birimin çoklu vazifeyle karşılaşmış olduğu, yalnız başına birden çok iş yapacağı manasına gelir. Kimi bilgisayarların ana kartı üstünde ekran kartı çentiği yer alır. Bu çentiğin yer alması da dahili yani paylaşımlı ekran kartının istimal ediliyor olduğunun bir bildiricisidir.

Niçin Dahili Ekran Kartı Denir?

Bilgisayarların ekipmanlarından olan RAM belleğinin Gigabyte türünden ölçümlenmesi gibi ekran kartları da bu ölçümle adlandırılır.

Şayet bir bilgisayarda ekran kartı mevcut değil ise, bilgisayarın verilen komutları yorumlayan ve yürüten birimi grafiklerin meydana getirilmesi ve ölçümlenmesi için bilgisayar RAM’inden yararlanmak mecburiyetinde kalır.

Örnekle ifade etmek gerekirse; bir bilgisayarda 4 Gigabyte RAM olduğu farz edilsin, bununla birlikte bilgisayarın da ekran kartının bulunmadığı göz önünde bulundurulsun.

Bu tarz bir vaziyetle karşılaşan birim, bilgisayarın çizelge meydana getirebilmesi ve ölçümleyebilmesi adına bilgisayarın RAM tutarından bir bölümünü kullanır.

Bu da şu anlama geliyor ki bilgisayarda 4 Gigabyte RAM bulunsa bile dahili ekran kartı çalıştıran bir bilgisayardan bahsediliyorsa 4 Gigabyte RAM tutarının hepsi bir kişi tarafından kullanılamaz.
Bu sebeple paylaşımcı adıyla da anılmaktadır.

Dahili Ekran Kartının Artı Yönleri Nelerdir?

Dahili ekran kartının en mühim artısı ve sağlamış olduğu katkı düşük güç tüketimine neden olmasıdır. Bilgisayarda bir ekran kartının yer almaması, ekran kartının tüketeceği enerjinin yitirilmemesi manasına gelir. Bilhassa dizüstü bilgisayarlar için bu büyük bir artıdır. Ekran kartının yer almaması daha uzun ömürlü pil kullanımına sahip olunmasını ve uzunca bir süre şarj dolumu yapılmadan kullanılmasını sağlamaktadır.

Dahili Ekran Kartının Eksi Yönleri Nelerdir?

Dahili ekran kartı kullanmak demek, ekran kartının halledeceği işi bilgisayarın verilen komutları yorumlayan ve yürüten biriminin yapması yani komutları yorumlayan ve yürüten birimin normal vazifesinden daha fazla iş görmesi manasına gelmektedir.

Bununla beraber ekran kartı için gereken RAM miktarının bilgisayar üstünden harcanması, kullanıcının kullanımına sunulmakta olan RAM tutarının düşmesi demektir. Bu da verim yitimine sebebiyet vereceğinden en mühim eksi yön olacaktır. Paylaşımlı ekran kartı kullanılacak olan pek çok bilgisayarda oyunlar oynamak olanaksızdır zira bilgisayarın verilen komutları yorumlayan ve yürüten biriminin gerek oyunu çalıştırmaya gerekse de çizelge meydana getirerek ölçümlemeye gayreti yeterli gelmeyecektir.

Oyunu çalıştırırken aynı anda çizelge ölçümleyen kuvvette verime sahip olan işlemci birimler daha üretilmemiştir. Yalnızca oyunlar oynamak değil, dahili ekran kartının istimaliyle render, tasarım, çizim gibi verilen komutları yorumlayan ve yürüten birimin sınırlarını zorlayan külfetli işlerin yapılması da bir hayli zordur. Tüm bu işlemleri verilen komutları yorumlayan ve yürüten birimin yalnız başına yapması olanaksız değildir hatta muhtemeldir lakin söz konusu birime bu kadar baskı yapılması bilgisayarın ağırlaşmasına ve kısa bir süre içinde sıcaklaşmasına sebep olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Şadiye Gökçe Sürer
Sanat Tarihçi Okur - Yazar Araştırmacı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.