Windows 11’i Windows 10 Yapma ve Eski Sürüme Geçme

Windows 11’i Windows 10 Yapma ve Eski Sürüme Geçme

Windows eski sürüme geçme: 5 Ekim 2021 itibariyle tüm dünyada kullanıma sunulan ve merakla beklenilen yeni Windows sürümü olan Windows 11 ile birlikte gelen yeniliklerin birçok kullanıcı tarafından beğenilmesi, bu yeni işletim sistemi sürümünü beğenmeyen kullanıcı sayısının az olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü güncelleme gelen sistemi beğenmeyenlerin sayı beğenenler kadar fazladır ve bu kişilerin sayısı göz ardı edilmemelidir.

1. Windows 11 sürümünden Windows 10’a Nasıl Geri Dönülür?

Microsoft, yeni işletim sistemi sürümü olan Windows 11’e, sistem gereksinimlerini sağlayan Windows 10 kullanıcılarının ücretsiz olarak Windows 11’e geçiş yapabileceğini belirtmesi üzerine yeni işletim sistemi sürümüne ücretsiz olarak geçiş yapan bazı Windows 10 kullanıcıları gerek yenilenen kullanıcı ara yüzüne alışamadığı için, gerekse çeşitli uyumsuzluklar ve hatalar ile karşılaştığı için Windows 11’den pek memnun kalmadığını dile getirmektedir.

Haliyle bu sorunlarla karşılaşan Windows kullanıcıları, Windows 11’den tekrar Windows 10’a dönüş yapmanın yollarını aramaya başladı. Eğer siz de bu yeni gelen güncellemeden memnun değilseniz bu yazımız tam size göre. Siz de Windows 11’den memnun kalmadıysanız ne yapabilirsiniz? Windows 11’dan Windows 10’a nasıl geçiş yapabilirsiniz? Gelin hep beraber bu sorundan nasıl kurtulabileceğinize göz atalım.

2. Windows11 sürümünden Windows 10’a Geri Dönme (İlk 10 Gün İçerisinde)

Öncelikli olarak Windows 11 güncellemesini yaptınız ve beğenmediniz ve şimdi de Windows 10’a tekrar geri dönmek istiyorsanız önünüzde mevcut iki seçenek var. Bunlardan birincisi eski sürüme geri dönme işlemini Windows 11’e geçiş yaptıktan sonraki ilk 10 gün içerisinde yapmanızdır. Size tanınan bu süre zarfında eski dürüme geri dönme işlemini gerçekleştirmek isterseniz yapmanız gereken adımlar oldukça basittir. Güncelleme yaptıktan sonraki ilk 10 gün içerisinde eski sürüme geçiş işlemi adım adım şu şekilde yapılmaktadır;

1. Adım: Bilgisayarınızın Başlat kısmına girerek Ayarlar bölümünü seçiniz.

2. Adım: Kaşınıza çıkan ekrandan Sistem seçeneğine tıklayarak Kurtarma bölümünü seçiniz.

3. Adım: Karşınıza gelen ekranda yer alan “Geri Git” seçeneğine tıklayarak eskiden kullandığınız ve tekrar kullanmak istediğiniz Windows 10’a sürümüne hızlı bir şekilde geri dönün.

3. Windows11 sürümünden Windows 10’a Geri Dönme (İlk 10 Günden Sonra)

Ancak güncelleme işlemini yapmanızın ardından 10 gün geçmiş ve bu 10 günden sonra eski sürüme geri dönmek istediğinize karar verdiyseniz sıfırdan bir Windows 10 kurulumu yapmanız gerekmektedir. Kaldı ki bu seçenek birinci seçeneğe göre biraz daha uğraştırıcı ve zahmetli bir süreçtir. Eğer güncellemenin yapıldığı tarihin üzerinden 10 gün geçtiyse ve artık yukarıda anlatıldığı şekilde Windows 11’den Windows 10’a geri geçiş yapamıyorsanız şu adımları izlemeniz gerekmektedir;

1. Adım: Windows 10 Disk Görüntüsünü (ISO Dosyasını) indirin ve ardından indirdiğiniz ISO dosyasını çalıştırın ve lisans anlaşmasını kabul edin.

2. Adım: Karşınıza çıkan ekranda “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneğine tıklayın ve devam edin.

3. Adım: Bu aşamada Windows 10 indirme işlemi başlayacak ve internet hızınıza göre bir süre devam edecektir.

4. Adım: İndirme işlemi bittikten sonra “Devam” veya “Sonraki” seçeneğine tıklayın.

5. Adım: Karşınıza gelen ekranda neleri saklamak istediğiniz sorulacaktır. Burada en altta yer alan “Her Şeyi Kaldır” seçeneğine tıklayın (temiz bir kurulum önerildiği için).

6. Adım: Ardından gelen ekranda ise kuruluma başlatma seçeneğine tıklayın ve güncel Windows 10 kurulumu bitene kadar bekleyin.

7. Adım: Son olarak sistem yeniden başlatıldıktan sonra standart Windows 10 kurulum adımlarını tamamlayın.

Ayrıca tüm bu bilgilerden sonra şunu da belirtmekte fayda var eğer hala Windows 10 kullanıcılarından biriyseniz ve yeni sürüm olan Windows11’e geçmek istiyorsanız Microsoft sizlere Ekim 2025 tarihine kadar güncelleme desteği vermektedir.

ETİKETLER: Windows
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.