Corona Günlüklerinize

Corona Günlüklerinize

Yazımı okumaya başlayan herkesten öncelikli ricam, şöyle bol köpüklü bir kahve yapar mısınız ? Şuan hangi iş veya düşünce yoğunluğunun içinde olursanız olun, dünyanın savaştığı Covid-19 virüs salgınının stresini dahi bir kenara bırakarak, 15 dakika izin verir misiniz kendinize?

Teşekkür ederim 🙂

Hayatta en zengin, en başarılı, en iyi vs. değil hep en mutlu olmayı isteyenlerdenim. Çünkü mutluluk yanında her şeyi getirir bence. Mutlu çalıştığınızda yaptığınız işi severek yaparsınız buda en iyisini yapmanızı ve başarılı olmanızı sağlar, mutlu baktığınızda sahip olduğunuz her şey  sizin servetiniz olur.

Hayat telaşı hepimize ayrı vururken bunu başarmakta güçlük çekenler var biliyorum. Bu konuda da hayatlarınıza dokunabilmek adına başka bir yazımda sizlerle sohbet edeceğim. Şimdi biraz şuan ki ortam sorunumuzdan bahsedelim

Dünyanın içinde bulunduğu bu süreçte; bir arkadaşınızı, bir akrabanızı aradığımız veya çalan telefona cevap verdiğinizde, günlük hayattaki sohbetlerinizin neredeyse %80’inde, iş yerinizde, evinizde hemen her yerde konumuz “CORONA” değil mi? Ve tabi beraberinde gelen yönlendirmeler; ‘ ilaçları sakın  kullanma şu etkilere sebep oluyor ‘falancada böyle oldu sizinki de kesin bundan gibi sayarak artacak bir çok cümle. Tabi ki iyi niyetle kurulan ama doğruluk payı içermeyen, cümlenim kurulduğu kişiyi ne yönde etkileyeceği bilinmeyen cümleler. Çoğu kişi ne yazık ki güvendiği veya sevdiği birinden bu tarz bilgiler aldığında asıl yapması gerekenden çok fazla uzaklaşabiliyor.

Unutmayalım ki bir gribi nezleyi bile hepimiz farklı şekillerde atlatıyoruz. Ne derler, beş parmağın beşi bir değil. Benim bağışıklık sistemimin cevabı ile bir başkasının ki aynı olmayabilir. Ağrımız olduğunda en masum ilaç olarak bildiğimiz ve içtiğimiz parol tabletin bile yan etkileri mevcut. Hayatı boyunca bir hasta tedavi etmemiş, herhangi bir hastalık hakkında tıbbi bilgisi bulunmayan kişilerin araştırmaların aksine konuşması trajikomik bir durum.

Gelin birlikte hastalığın önemini anlarken daha basit bir pencereden bakalım; Covid19 ağız veya burun yoluyla bulaşabilen bulaştığı kişinin bağışıklık sisteminin cevabına göre çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilen bir virüs. Ve dünya üzerinde ilk yaşanan salgın değil sonda olmayacak. Virüs milleti böyle değil midir? Mutasyon geçirir, görevini yapmak, soyunu sürdürmek, üreyip yayılmak için salgın yapar. Bir süre ortalığı kırar, döker sonra bağışıklık sistemi yeni bir yanıt oluşturur ve sular durulur. Yaşadığımız duruma örneklerden ‘İspanyol gribini’ duymuş muydunuz? 1918 yılında yaklaşık 50 milyon insanın can kaybına sebep olan aslında Amerika’da çıkan ama farklı basın yazılarından ötürü ismi ‘İspanyol gribi olarak kalan bir virüs. Şuan bir çoğumuz ismini bile bilmiyoruz.

Kısaca bir nefes alalım! Yaşadığımız durum zor, her alanda saplantıya en önemlisi yakınlarımızı kaybetmemize sebep oldu. Bu dönemde hepimiz gerek kısıtlanan sosyal hayattan, gerek ekonomik durumdan, gerekse kayıplarımız dan psikolojik olarak etkilendik ve etkilenmeye devam ediyoruz. Stres ve kaygı bozukluğu ciddi sorunlara yol açan psikolojik problemlerdir. Kişiyide fazlasıyla yorar. Ve mutsuz olan kişi hemen her alanda başarısızlık yaşar, bu durum döngü olarak devam eder. Bu döngüyü kıralım !

Şuan buradayız. Bu dönem geçici. Yaşayacağımız güneşi bol, yağmuru sağanaklı, karı bembeyaz, esintisi ılık ılık mevsimler var. İşte tamda o günler için şimdi birlikte yapmamız gerekenlere bakalım;

Bu süreçte öğrendiğimiz en değerli hazinelerden biri, tükettiğimiz gıdalar. Doğal beslenmeyi, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmayı bir alışkanlık haline getirmemiz şart. Hazır gıdalar, kolaya kaçmalar, abur cuburlar evet kısaca yine güzel olan her şey yasak 🙂 ama sağlığımız her şeyden daha önemli, kaçamaklar olur tabi canım 😉

Covid19 adına alınan önlemler maske, mesafe, temizlik. Bu önlemlere özenle uyalım, unutmayalım bizden başkası bizi koruyamaz. Alınan tedbirlerin yeterliliği hakkında, doğru yanlışı savunma hakkında, siyasi düşünceler hakkında hiç bir durumun, cümlenin yeri burası değil, doğru zaman değil. Gerekli zaman ve yerlerde diğer her düşüncemizi sonuna kadar savunuruz ama şuan birlik olarak aşılacak bir zaman, birlik olmak içinde bireysel bilince ihtiyacımız var.

Gereken önlemleri aldıktan ve sevdiklerimizle aramıza gerekli mesafeyi koyduktan sonra , şimdi size en önemli reçeteyi veriyorum, bol bol bol doz aşımı serbest, günün her saati kullanıma hazır; GÜLÜMSEYİN.

Evlerimiz en rahat yaşam alanlarımız. Bir çok etkinlikler düzenleyebilir, film izleyebilir, yemek yapmayı öğrenebilirsiniz benim gibi 🙂 ve mutlaka her gün 15 dakika kahve molası verin kendinize, hiç bir şey düşünmeden sadece keyifle içeceğiniz, krizi fırsata çevirerek kendinizi korurken stresi de corona ile birlikte kapı dışında bırakmanız dileğiyle 🙂

Kahvenizi içtiğinizi temenni ederek, afiyet olsun 🙂 Tekrar görüşmek üzere.

YAZAR BİLGİSİ
Seher Yıkılcık
Merhabalar benden size, Adım Seher. Düşüncelerini, yorumlarını bazende boş yaparken kahkahalarını, birden fazla kişiyle paylaşmak isteyen, konuşmayı çok seven ben, artık buradayım! Yazılarım ile tanımaya devam edin siz beni, bende sizi ☺
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.