Panik Atağımla Nasıl Mücadele Ediyorum?

Panik Atağımla Nasıl Mücadele Ediyorum?

3 senedir panik atakla mücadele eden biri olarak bu yazıyı hazırlamak istedim. İlk panik atağımı 3 sene önce üniversite giriş sınavı sırasında yaşadım. O gün bugündür panik atağım var. Size panik atak anında neler yaşadığımı ve 3 senedir ataklarımı nasıl minimuma indirdiğimi anlatmak istiyorum.

Benim panik atak hikayem zor ve stresli geçen 2 yılın ardından ortaya çıktı. Normalde asla sınavlarda heyecanlanan, endişelenen bir insan değildim. Her daim otokontrolümü sağlar ve net bir şekilde odaklanırdım. Mezuna kalmamla birlikte işler değişmeye başladı . Ya kazanamazsam ya yapamazsam gibi korkular beni esir almaya başlamıştı. Tabi ki bunların üstüne bir de ailemin baskısı eklenmiş durumdaydı. En kötü senelerimden birini geçiriyordum.

Sınav vakti gelmişti ve sınav başlar başlamaz ellerim uyuşmaya ve titremeye başlamıştı. Kalemi tutamaz hale geldim. Kalbim çok hızlı atmaya başladı ve başım dönüyordu. Ölüyorum sandım. İşte her şey böyle başladı. O günden sonra 3 ay boyunca haftanın 3-4 günü sürekli panik atak geçirmeye başlamıştım ve benim için dayanılmaz hale gelmişti. Panik ataklarım arttıkça ben korkmaya başladım. Bir süre sonra bir uzmandan destek almaya başladım.

Panik Atak

3 senedir panik atağı olan biri olarak ataklarımı minimuma indirdim ve baş etmeyi öğrendim. İlk önce şunu söylemek istiyorum size vereceğim tavsiyeleri mutlaka bıkmadan usanmadan deneyin. Ben destek almaya başladığım dönem kendime inancım dahi kalmamıştı ama yine de mücadele ettim ve şu an eskiye kıyasla daha iyiyim.

  • Öncelikle panik atak geçirmeye başladığınız an korkmayın ve sakin kalmaya çalışın. O an her ne iş yapıyorsanız devam edin ve sürekli kendinize bunun geçici olduğunu ve birazdan geçeceğini söyleyin.  (Biliyorum anlamsız geliyor size ama emin olun işe yarayacak.
  • 3-3-3 kuralını mutlaka uygulayın. Örneğin o an etrafınızda gördüğünüz nesnelerin adını söyleyin. Ardından o nesnelerin renklerini söyleyin. Daha sonrada ellerinizi, kollarınızı oynatın. Bu kural sizin dikkatinizi başka bir yöne çekeceği için o anki panik durumundan bir nebze sizi alıkoyacaktır.
  • Her gün kendinizi iyi hissetmek zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Panik atağı olan biri olarak ne zaman kedimi iyi hissetmeyerek güne başlasam panik atak geçireceğimi düşünerek korkardım. Artık kendime bu sözü hatırlatıyorum. Kendimi iyi hissetmiyorsam bugün de böyle geçsin her gün iyi hissetmek zorunda değilim diyorum.
  • Korkularınızı bir kağıda yazın. Ben bunu ilk kez keşfettiğimde inanılmaz bir şekilde rahatladığımı fark etmiştim.

Benim tüm deneyimlerim bunlar. Tabi ki bende hala mücadele ediyorum. Panik atağı henüz yenebilmiş biri değilim ama size verdiğim tavsiyeler gerçekten panik atakla mücadele etmenizi ve ondan korkmamanızı sağlayacak. Unutmayın her şey sizinle başlıyor. Emin olun mücadele edebilirsiniz. Zor bir süreç ama vazgeçmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.