Binlerce Trafik Alacak Blog Yazıları Yazmak İçin 7 İpucu

28.03.2021
Binlerce Trafik Alacak Blog Yazıları Yazmak İçin 7 İpucu

Bloglar resmi web sitelerine nazaran daha ilgi çekici içerik üretebildiğiniz, kurumsal havanın kasvetinden uzak, zengin bilgi akışının sağlandığı ve en önemlisi sık güncellenen sayfalardır. Bloglarda kullanıcı beklentisi ağırlıklı olarak güncelliktir. Bu güncellik blog yazılarınıza trafik çekmenize neden olur.

Özellikle yazılı içerik paylaşımına önem veren bir blog yapısı tercih ettiyseniz, yazılarınızda yapacağınız birkaç küçük dokunuş blog trafiğinizi arttırabilir. Blog yazılarında kullanıcı trafiğini artıran hamleler için 7 ana unsur bulunmaktadır.

Bu adımları takip ederek hazırladığınız blog yazıları sayesinde hem mevcut kullanıcı beklentisini karşılayabilir, hem de yeni kullanıcı – takipçi edinebilirsiniz. Yazılarınızı hazırlarken takip etmeniz gereken kurallar şu başlıklar altında toplanabilir:

  • Punto – yazı şekli ve diğer fiziki unsurların optimize seçimi
  • Üyelerinizi tanıyarak içerik seçimi yapmanız
  • Blog kapsamınıza uyan nitelikli yazılar yazmanız
  • SEO uyumuna dikkat etmeniz
  • Niş alanlara yönelik yazılar paylaşmanız
  • Yazı içi link uygulayarak farklı yazılara yönlendirme sağlamanız
  • Güncel yazıları, samimi ifadelerle oluşturmanız

Blog Yazılarında Özel Unsurlar

Blog Yazmak

Genel olarak uyulması gereken kuralların dışında blog yazılarınızın seviyesini yükselten özel unsurlar da bulunmaktadır. Örneğin okuyucularınızın yalnızca anlamsal değil, dil bilgisel olarak da sizi değerlendireceğini unutmamanız gerekir. Ne kadar ilgi çekici bir konu olursa olsun baştan savma hazırlanmış bir metni hiçbir okuyucu kayda değer bulmaz ve vakit kaybı yaşamak istemez. Öte yandan yazılarınızda kullandığınız başlıklar da son derece önemlidir. İlk andan itibaren okuyucunun odak noktası haline gelmesi için yazınızda güçlü bir giriş ve etkileyici bir başlık seçimi yapmanız gerekir. Blog yazılarınızda uygulamanız gereken özel unsurlar şunlardır:

1. SEO Uyumu ve Anahtar Kelime Araması

Ana dikkat unsurları arasında yer alan SEO uyumu kuralına ek olarak anahtar kelime araması yapmanız da yazılarınızın daha fazla kişi tarafından okunmasına hizmet eder. Böylece blog trafiğinizi artıran yazıları yazabilirsiniz. Anahtar kelime araması için planlayıcıları, anahtar kelime uygulamalarını ya da trendlerini takip edeceğiniz sosyal platformları kullanabilirsiniz.

2. Yazılarla Uyumlu Görsel Kullanımı

Blogunuzdaki trafiği artıran yazılar yazmanın yardımcı unsurlarından biri de görsellerden faydalanmaktır. İçeriğinize ve konu başlığınıza uygun görseller, okuyucunun inceleyeceği; yorgunluk yaratmadan okumaya devam edebilmesi için bir dinlenme alanıdır. Bu sayede hacimli makale ve metinleri okurken sıkılmadan ve konudan uzaklaşmadan blogunuzu incelemeye devam edebilir. Blogların görsel kullanımlı yazıları diğerlerine nazaran daha fazla tercih edilmektedir.

3. Kullanıcılara Söz Hakkı Tanıma

İnsanlar özellikle sanal camiada fikirlerini ve eleştirilerini bildirmekten, bu eleştirilere yanıt alabilmekten, değerlendirmelerinin karşı taraf için anlam ifade etmesinden memnun olmaktadır. Bu nedenle yazılarınızda okuyucularınızın düşüncelerini belirtmelerini istediğiniz bölümlere yer vermenizde fayda vardır. Konuya dair düşüncelerini, ya da sunulan bilgilendirmeye dair yapıcı eleştirilerini iletmelerini isteyerek onların iletişimine fırsat verebilirsiniz.

4. Anahtar Kelimeler Kullanmak

Özellikle yeni blog sitelerinin en çok yaptığı hatalardan birisi anahtar kelimeler kullanmamak veya gereğinden fazla kullanmak. Eğer gerçekten sıralaması zor bir içerik hazırlıyorsanız ortalama 100 kelimede bir olacak şekilde anahtar kelimeler kullanmalısınız. Aksi takdirde Google’ın sizi fark etmesi oldukça zor. Yazılarınızın üst sıralarda çıkması için yapılabilecek 2 şey vardır bunlardan birisi backklink, diğeri ise anahtar kelimeler kullanmak. Eğer backlinkler alamıyorsanız ilk yapmanız gereken şey anahtar kelimelerinizi içeriğe özenli bir şekilde yerleştirmek olmalı.

6. Yeni Başlıklar Belirlemek

Başlık konusunda seçici davranmak yerine kendi yeni başlıklarınızı belirleyebilirsiniz. Genelde “nasıl yapılır” konularında “ayakkabı nasıl yapılır” gibi başlıklar tercih edilir. Ancak sizin oluşturacağınız benzersiz bir başlık biraz önceki verdiğimiz örnek başlıklardan sıyrılmanızı sağlar. Uygulamasından bahsedecek olursak “ayakkabı yapımında bilmeniz gereken 5 bilgi” gibi başlıklar kullanılabilir. Eğer liste içerik değilse “ayakkabıların ilginç hikayesi: ayakkabı nasıl yapılır?” tarzında başlıklar oluşturabilirsiniz.

7. Evergreen İçerikler Yazmak

Sürekli güncel konularda blog yazıları yazmak ve bunlara sürekli trafik çekmek yorucu ve zor bir iştir. Bu nedenle binlerce trafik alacak blog yazıları yazmak istiyorsanız aktüel içerikler yazmak yerine ölümsüz yani evergreen içerikleri tercih edebilirsiniz. Bunlar genelde nedir ve nasıl yapılır gibi konular üzerinedir. Çoğu zaman bilgileri içerirler ancak güncel bilgilerden ziyade, yada haberler gibi konuların dışında “güzel sözler” tarzı şeylerden oluşur.

Binlerce trafik alacak blog yazıları yazmak içeriğimizin sonuna geldik, eğer sizlerde bir blog yazarıysanız yukarıdaki verdiğimiz bilgileri kullanarak yüksek trafik alacak blog yazıları yazabilirsiniz. Daha fazla bu tarz blogger ve internet içerikleri içinse yandaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR
  1. Enes dedi ki:

    Blog yazarları için muhteşem tavsiyeler var elinize sağlık